Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » A középkorban még iható volt...

A középkorban még iható volt a folyók vize, ittak belőle?

Figyelt kérdés
a 14. század előtti időszakban, az Árpád-ház idején itt Európában még ihattak emberek a különböző folyóvizekből, vagy már akkor is olyan szennyezett volt hogy megbetegedtek tőle? az akkori ásott kutak jelentettek tisztább vizet is ezekkel a felszíniekkel szemben vagy olyan területen ahol valami vírus/baktérium bármi ami szennyezte a vizet, az ugyanúgy lemosódott a talajba és ezzel a kutakba?
2015. szept. 16. 19:54
 1/9 anonim ***** válasza:
Ma se jut a föld 60 százaléka tiszta vízhez úgyhogy ne rágódj ilyesmin.
2015. szept. 16. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
bort ittak
2015. szept. 16. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

A kisebb vizek, sekélyebb kutak már akkor is fertőzöttek voltak, az emberek környezete pedig - különösen a városokban - életveszélyes. Bőrös, stb. már akkor is volt.

Te 3 nap alatt halnál meg ott.

2015. szept. 16. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
tudom hogy a "tiszta" is messze állt a mostanitól. nem tudom hogy alapvetően az immunrendszerük is erősebb volt, vagy csak kevesebb vírus és baktérium érte őket tehát nem volt annyi féle
2015. szept. 16. 22:54
 5/9 Gugu Gabor ***** válasza:
2015. szept. 17. 02:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%
Nem volt jobb az immunrendszerük, sőt, rosszabb volt, csak azok gyorsan meg is haltak. Nem véletlenül voltak pl jó kis kolera járványok, mert minden piszok ömlött a folyókba. A fúrt mély kutak voltak a legbiztonságosabbak, illetve a várostól távoli források, és azokból eredő vizek is ihatóak voltak - mondjuk azok általában ma is. Ha más nem, egy forralás után.
2015. szept. 17. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
Inkább sört vagy bort ittak, az adott nép kultúrájának megfelelően.
2015. szept. 17. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
Kérdés, hogy mit nevezünk "ihatónak", "tisztának". A mai egészségügyi kritériumok olyanok, hogy alig van forrás- vagy kútvíz, ami megfelel nekik, szinte csak vegyi úton vagy UV-val fertőtlenített víz jöhet szóba. A víz "fertőzöttségénél" pl. nem veszik figyelembe, hogy a benne lévő mikrobák mekkora része kórokozó (elenyésző). Hogy a gyakorlatban egy folyó vize mennyire volt biztonságos, mint ivóvíz, az már akkor is nagyrészt az emberi tevékenységtől függött, főleg miután elkezdték a városokban a csatornarendszert kiépíteni a pestisjárványokból tanulva. Az ásott kutak jóval biztonságosabbak voltak, a forrásokról nem is beszélve (nagyrészük ugye még ma is iható, ha az ÁNTSZ szerint nem is, a fenti okokból, de a gyakorlatban biztonságos).
2015. szept. 17. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Bor/sör történet: ez is egy népszerű és makacs tudományos legenda, a szeszesitalok több vizet vonnak el a szervezetből, mint amennyit tartalmaznak. Az igaz, hogy a folyadékigény egy részét gyümölcslevekkel fedezték: a középkori ember táplálékának kb. negyede gyümölcs volt.
2015. szept. 17. 16:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!