Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Számológépbe hogyan kell...

Számológépbe hogyan kell mátrixot invertálni?

Figyelt kérdés
Casio fx-570 ES számológépem van, mátrix műveetek tud (determinánáns, dimenzió...) de nem tudom hogy a mátrix inverzét (A^-1) hogyan tudnám kiszámolni.

2015. szept. 26. 15:51
 1/7 anonim ***** válasza:

1. Valamelyik mátrixot feltöltöm (MatA, MatB vagy MatC)

2. Az üres képernyőn (AC), SHIFT 4 -gyel mátrix-módba váltok, kiválasztom a feltöltött mátrixomat, majd az x^-1 gombbal és = jellel kérem az inverzét. Kiírja.

Nem tudom ennyiből érthető-e? Ha nem, kérdezz bátran!

2015. szept. 26. 18:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Szerintem nem tudja kiszámolni, mert hibát jelez (legalábbis nekem).

3x3-as mátrixnál pedig nagyobbat nem is lehet bevinni (pedig ott lenne igazán értelme a dolognak).

2015. szept. 26. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Egy kicsit részletesebben:

[link]

Én így ellenőriztem.

2015. szept. 26. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

> „Szerintem nem tudja kiszámolni, mert hibát jelez (legalábbis nekem).”

Pedig tudja, és az első jól leírta, hogyan kell. Mondjuk az is igaz, hogy sajnos 3×3-asnál nagyobbat nem tud. (Hogy hibát jelez annak meg olyan okát tudom elképzelni, hogy nem négyzetes, esetleg szinguláris mátrixot adtál meg neki. Legalábbis ha azt írja, hogy 'Math Error', akkor ez lesz a hiba. (Esetleg az inverzben 10^100-nál nagyobb, vagy 10^(-100)-nál kisebb abszolút értékű számok jönnek ki…))

2015. szept. 26. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Húha, tényleg működik, köszönöm szépen én is ezt a részletes kiegészítést.

Ott követtem el a hibát, hogy nem az x^(-1) gombot nyomtam, hanem a hatványozásnál -1 hatványt számoltam, és így syntaxis-hibát jelzett.


Soha nem használtam még ezt az x^(-1) gombot, amely fölött ugye egy faktor van. De tényleg, így már működik.


Meg van már vagy 3 éve biztosan ez a gép, de még inverzt nem számítottam vele eddig soha. Mondjuk azt hiszem, ezután sem fogok, mert a 3x3-as mátrix néhány sorban papíron invertálható, 2x2-re meg fejből tudom a képletet.

Nagyobb mátrixokra meg vannak programok, azt használja az ember.

(Mondjuk ezt már numerikusan célszerű, ha pl. valaki egy 3x3 mátrix inverzét beadja egy szimbolikus megoldó programba, akkor bizony az eredmény több oldalas lesz...)

2015. szept. 27. 00:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

"az eredmény több oldalas lesz"


Mármint úgy értem akkor, ha paraméteresen kérjük le a megoldást, ez kimaradt.

2015. szept. 27. 00:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Amúgy úgy látom, mást nem nagyon tud a számológép.

Tehát pl. mátrixfüggvényeket nem tud számolni, pedig az tényleg izgalmas lehet, 3x3-ra.

Habár lehet, hogy majd a jövőben lesz olyan számológép is, ami tudja ezt. De mindegy, addig maradok a Hermite-polinomoknál.

Ja és ebből jut eszembe, sajátértéket megint csak nemtud ugye?

Kb. 10 éve még az is alíg volt elképzelhető, hogy integrálni tudjon egy ilyen zsebszámológép.

2015. szept. 27. 00:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!