Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Miért van az, hogy pl. a...

Miért van az, hogy pl. a "szerda éjjel" kifejezést a szerdai nappalt követő éjjelre használjuk, miközben pontosan fogalmazva a szerdai nappalt megelőző éjjelt kellene "szerda éjjelnek" neveznünk?

Figyelt kérdés
2015. okt. 31. 08:24
 1/10 Szaniszlo Ferenc ***** válasza:
52%
Szerintem te kevered a hajnallal
2015. okt. 31. 08:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Miért, szerinted pl. 0:30-kor hajnal van?
2015. okt. 31. 08:48
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem megegyezés kérdése, hogy a nappal előzi meg az éjszakát, vagy fordítva.

Lehetne akár úgy is, hogy az adott naphoz tartozó éjjel éjfélkor kezdődik, hajnalig tart, és aztán a következő éjjel első fele is ehhez a naphoz tartozik - de így macerás lenne.

2015. okt. 31. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 2xSü ***** válasza:
100%

Az ember életciklusa nem szimmetrikus a világosság-sötétség ciklusával. Általában mikor felkelünk, akkor világos van, és még ébren ér minket az esete, és napnyugta után még mindig ébren vagyunk, és sötétben fekszünk le.


Ergo az ember, mikor ébren van, akkor egy reggelre ébred, és ébrenléte során átmegy egy délelőttön, egy délen, egy délutánon, egy estén és esetleg egy éjszakán. Tehát az éjszaka követi a nappalt az ébrenléti ciklusában és nem a nappal követi az éjszakát. Ezért a szerdai nap ébren töltött ciklusa javarészt szerdán történik, és a éjszaka ébrenléti szakasza is javarészt szerdára esik.


Ha esetleg valaki tovább fennmaradna, mint éjfél, akkor is egyszerűbb még ezt a szerdai naphoz kötni, hiszen egy olyan ébrenléti szakasz éjszakájáról van szó, ami javarészt szerdára esett. Tehát logikusabb a szerda este és egy csütörtök reggel közötti éjszakát a szerdai naphoz kötni, mert leginkább a szerdához jobban kötődő tevékenységünknek a része, és nem a csütörtöki tevékenységünk része.


Aki átbulizza pl. az éjszakát, az alapvetően nem úgy teszi, hogy mondjuk szerdán már kora délután lefekszik, és szerdán 23:00-kor felkel és bulizik, ezáltal az éjszaka és a másnap folyik egybe, hanem úgy, hogy szerdán tovább fennmarad, és nem este, hanem az éjszaka közepén fekszik le, maximum csütörtökön később kell. Ergo az éjszakai bulizás a szerdai nappal folyik egybe és nem a csütörtökivel.

2015. okt. 31. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%
Az előzőhöz hozzátéve, hogy ha az ember mindig a Nappal kelne és feküdne, akkor is pszichológiailag a reggeli ébredés hozza el az "új napot", tehát onnantól van "csütörtök", vagyis ami azelőtt volt, az "szerda éjjel".
2015. okt. 31. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 TappancsMancs ***** válasza:
100%

A 3-as válasz lényegében a helyes erre. Az hogy mi a sorrend a kérdésre nem válaszol. A dolog azért van mert van egy csillagászati/naptári időszámítási része és van a hétköznapi. A csillagászati az a 0 órától 14 óráig tart. A kérdés amúgy jogos is. :) De más a hétköznapi életben használt nappalra és éjszakára is egyszerűsíthető nézete. Az tényleg túl macerás lenne bár pontos ha 0 órától napkeltéig is éjszaka lenne és ugyanazon nap éjszakájának neveznénk a napnyugtától éjfélig tartó esti időszakot is. Bonyolult lenne a használata mert az egyszerű tapasztalattól - hogy minden nap van egy nappal és egy éjszaka eltérne, hogy minden nap van két éjszaka és csak egy nappal. Akkor hogy mondanánk a két éjszakát? Melyik melyik? Első éjszaka és második éjszaka? Holott nem így tapasztaljuk. Az óraszámítás és a napok számítása egy valahogy meghatározott szakaszolás. Valahol kijelölnek a pontos számításhoz egy kezdő és egy végpontot, ettől eddig tart egy nap. Minden szempontot nem is lehet ebben összeegyeztetni. A gyakorlati tapasztalat nappal és éjszaka váltakozását mutatják, egy egy váltakozik. A napok meghatározásánál figyelembe lehet venni alapvető dolgokat. A nappal közepe például amikor a Nap a legmagasabban van, a Nap két delelése közötti idő egy nap. A dél mérhetőbb mint amikor a Nap a Föld túloldalán van. A deleléssel ellentétes az éjjel közepe mert így kézenfekvő, ez lesz az éjfél, ami persze nem napnyugtára se napkeltére esik.


A dolog így praktikus. Azt ne cseréljük össze hogy minden nap egy nappal és egy éjszaka van, ami tapasztalható is, de ez nem azonos a napok hosszának számításával olyan módon, hogy a nap kezdődik a nappallal és befejeződik az éjszakával.


Tehát:

- minden nap van egy nappal és egy éjszaka - ez a hétköznapi beszélt nyelvben

- és van a napok naptári számítása ami szintén kézenfekvően mást ad ki a delelésből adódóan

2015. okt. 31. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 TappancsMancs ***** válasza:
A földrészeknek is van többféle felosztása, van politikai és van földrajzi, így megkülönböztetnek 5 földrészt, de 6-ot is és 7-et is és stb stb. Magyarország politikai földrészek szerint Kelet_Európához tartozik. Földrajzi felosztásban Közép-Európa. Van amikor Európát és Ázsiát külön földrésznek veszik és van amikor egybe mint Eurázsiai kontinens.
2015. okt. 31. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 TappancsMancs ***** válasza:
Kiegészítés: napkeltétől is lehetne számítani a napok kezdetét, volt is ilyen időszámítás. De a napkelte időpontja változik.
2015. okt. 31. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 TappancsMancs ***** válasza:

Ha valaki csillagász én is szívesen meghallgatnám mit mond erről, de amúgy praktikus is így. Most gondold el ha az egész éjszaka az előző naphoz tartozna és napkeltétől számítanánk a napot. Felkelnénk hajnalban napkelte előtt amikor már világos van de a Nap még nem jött fel, majd negyed óra múlva váltana a naptár világosban és egyszercak másik nap lenne. Így meg általában ha felkelünk akár reggel akár hajnalban már másnap van. Jó ez. Meg a napkelte változik akkor egyszer így egyszer meg úgy kezdődne a nap? Elég fura lenne az is. Ha meg sötét időszakra tennénk azt hogy határoznánk meg?


Érdekes ez, Ausztráliában az évszakok vannak fordítva mint nálunk. Aztán ott vannak a szökőévek, azt se lehet teljesen beállítani, mert a Föld forgása év végén a Föld pálya mentén így jön ki hogy nem teljes fordulatra esik mire a pálya végére ér.

2015. okt. 31. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
"napkeltétől is lehetne számítani a napok kezdetét, volt is ilyen időszámítás. De a napkelte időpontja változik" - a judaizmusban meg péntek napnyugtakor kezdődik a sabbath, úgyhogy ellenpélda is van.
2015. okt. 31. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!