Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Van arról kutatás, hogy a nem...

Van arról kutatás, hogy a nem ismétlődő folyamatokat az emberi elme figyelmen kívül hagyja, vagy nem vagy máshogy érzékeli, mint az ismétlődőeket?

Figyelt kérdés

Nyilván egy olyan összefüggés van, hogy ha valami minél gyakrabban ismétlődik, annál könnyebb megérteni a működését, mert annál több esély van a megfigyelésére(kivétel lehet, ha olyan gyorsan ismétlődik, amit nem tudunk érzékelni).


Ha valami nem ismétlődik, azt hogyan fogja fel az agy?

Van erről kutatás?


Minél bonyolultabb egy folyamatot, annál kevesebbszer ismétlődik. Pl. ha azt akarjuk megvizsgálni, hogy a Szavannában a gazella hogyan viselkedik, arra elég sok ismétlődés, vagy ismétlődésszerű folyamat adódik, hiszen sok gazella van és egy gazellát is hosszan, újra-újra lehet vizsgálni.

De ha pl. az egész Föld működését vizsgáljuk, aminek csak egy nagyon kicsi része a gazellák, akkor azt lehet mondani, hogy az egy ritkábban ismétlődő folyamat. Tehát ha minél nagyobb képet vizsgálunk, annál ritkábban ismétlődő folyamatot vizsgálunk.


És itt jön a kérdés, hogy hogyan dolgozza fel az emberi elme ezeket a nem ismétlődő folyamatokat?


2015. nov. 2. 06:41
 1/3 Wadmalac ***** válasza:

Kicsit szerintem túl nagy halmazra akarod ráhúzni a kérdést.

Kicsiben éppen fordított a dolog. Az ismétlődő dolgokra kezd az agy egyre kevesebb odafigyelést fordítani.

Pl. egy ritmikusan ismétlődő hangot egy idő után nem is hallasz.

A nem ismétlődő, egyedi ingerekre fordít az agy nagyobb odafigyelést.

De ez a nem tudatos tevékenység.

A tudatosra meg szerintem nehéz ilyen általánosságokat ráhúzni.

2015. nov. 2. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Azt hiszem jobb ha szétválasztom a kérdést odafigyelésre és megértésre, mert egybevontam de lehet, hogy nem kellett volna. Valami kapcsolatuk biztos van azért.


Erre az agyi oda nem figyelésre gondoltam, de talán az nem azt jelenti, hogy nem érti meg az ismétlődő folyamatot, hanem akár azt is jelentheti, hogy már annyira érti, hogy nem arra figyel. Pl. ha az az ismétlődő folyamat megszakad, azt szerintem észre veszi az ember.


Olyasmire vonatkozik a kérdésem, hogy mi a viszonyítási alapja az elmének, amikor egy nem ismétlődő folyamatot lát.


A gazellás példa nem teljesen fedi le, amit kérdezek.

Ez a nem ismétlődő folyamat lehet valami egyszeri és egyszerű, de nagyon új valami, és a kérdés, hogy ezt hogyan értelmezi az ember.

Vagy lehetne egy olyan példa is, hogy egy nagyobb, bonyolult folyamat ismétlődik, de mindig másképp jön létre, vagy mindig más belső folyamatok okozzák ugyanazt az eredményt.


Valószínűleg a nem tudatos részben lehet erre a kérdésre a válasz, mert nyilván a tudatos részben mindenki úgy gondolkozik ahogy akar, azt ért meg, amit akar.


Lehetnek a világnak olyan eseményei, amik az orrunk előtt zajlanak, de annyira egyediek, hogy nem vesszük észre őket?

2015. nov. 2. 21:51
 3/3 A kérdező kommentje:
Egyébként lehet, hogy nem is zárja ki egymást az ismétlődő dolgok iránti csökkenő figyelem és az egyszeri dolgok iránti létre nem jövő figyelem.
2015. nov. 2. 21:55

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!