Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Sebesség idő téridő?

Sebesség idő téridő?

Figyelt kérdés
Minél gyorsabban megyek számomra annál lassabban telik az idő fénysebességnél elvileg megáll az idő. Tegyük fel hogy én fénysebességgel megyek akkor számomra megáll az idő vagy legalábbis lelassul ez az öregedésre is kihat? Mármint van nekem egy ikertestvérem az ő szemszögéből én 50évig megyek fénysebességgel és 20éves koromban kezdtem el. Ezekszerint míg ő 70 én 20éves vagyok? Ha igen csak korban vagy másban is pl szervezet bőr stb úgy hogyha én megállnék akkor még élhetek 50évet hogy tényleg 70 legyek?

2016. jan. 19. 19:20
 1/9 anonim ***** válasza:

Wikipédián jól leírják.


[link]

2016. jan. 19. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 Ozmium42 ***** válasza:
Lényegében igen. Ha számodra megállna az idő, akkor a külvilágban eltelt 50 év számodra egy pillanat alatt eltelne. Úgy értve, hogy neked tényleg csak egy pillanat telne el, nem csak úgy éreznéd. Te tényleg csak kicsit lennél öregebb, míg a külvilágban eközben eltelne 50 év. Viszont az ő szemszögükből 50 évig fénysebességgel haladnál valamerre, ami egyébként a tömeged miatt lehetetlen. Csak tömeg nélküli részecske haladhat fénysebességgel.
2016. jan. 19. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
2es válaszadó szóval azt mondod hogy akkor azalatt az 50év alatt mondjuk hasraütök 5évet öregsze és szó szerint egy pislogás alatt történne számomra is?
2016. jan. 19. 22:33
 4/9 Ozmium42 ***** válasza:
Ha 5 évet öregszel, akkor az 5 évig tart neked, kívülről pedig 50 év telik el.
2016. jan. 19. 22:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

Hát szerintem nem igazán. Minél jobban megközelíted a fénysebességet, annál nagyobb időkülönbség képződik a te általad mért időegység és a hozzád képest viszonyított (ikertestvéred által mért) időegység között.

Tételezzük fel, hogy ha a fénysebesség felével (50%) haladsz, akkor 2x olyan gyorsan telik az idő az ikertestvéred számára. Így míg te 1 évet utazol ezzel a sebességgel, az ikrednek 2 év telik el. Közelítsd a fénysebességet még fele annyival, amennyi hiányzik hozzá - így a fénysebesség 75%-ával haladsz, és megduplázódik a nyert időd. Így már az 1 év utazásod alatt 4 év telik el az ikrednek. Ha megint megkétszerezed a sebességed, akkor a fénysebesség 75+(25/2)=87,5%-ával haladsz, így a számodra 1 év alatt 8 év telik el az ikrednek. Tehát közelíted a fénysebességet, amivel nő az időkülönbség (dilatáció), de nem érheted el, mindig csak lefaraghatsz a saját sebességed és a fénysebesség közti különbségből, egyre több energiát belefektetve a következő sebességkétszerezéshez. Na mármost az arányok nem ezek, valahol a fénysebesség 90%-ánál van csak számottevő idődilatáció, de az analógia az ez.

Ebből adódóan, ha feltételesen elérnéd a fénysebesség 100%-át, abban a pillanatban végtelen mennyiségű idő telne el a hozzád viszonyított ikertestvéred számára, számodra pedig egyszerűen értelmezhetetlenné válna maga az idő, nem létezne a te vonatkoztatási rendszeredben többé. Nem mellesleg pedig végtelen mennyiségű energiába is kerülne ez neked.

2016. jan. 19. 23:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

*"Ha megint megkétszerezed a sebességed" ...

Ezt nem jól fogalmaztam meg, nem a sebességedet duplázod meg, hanem a fénysebességhez közelítesz megint annyiszorosan, mint azelőtt. Szóval mindig felezed a fennmaradó sebességkülönbséget, aminek hatására az idődilatáció exponenciálisan növekszik, ez a lényeg. De csak az érthetőség kedvéért számoltam így, a valós függvény így néz ki:

[link]

Jól érzékelhető, hogy fénysebességnél végtelen nagyságú az idődilatáció.

2016. jan. 20. 01:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Kérdező: ezt már legalább 5-ször leírtuk itt. Miért nem olvasol vissza?


A "megáll az idő" itt szó szerint értendő: vagyis MINDEN folyamat megáll. Az öregedés is.


Viszont te ezt nem így éled meg, hanem úgy, hogy mindenki más hirtelen nagyon öreg lesz. A te idődben semmi sem változik.

2016. jan. 20. 09:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
Szerintem az, hogy fénysebességgel haladva megáll az idő, hülyeség. Az idő nem áll meg, amíg van mozgás a térben. Idő akkor nem lenne, ha megszűnne a mozgás, a változás.Ha minden ami a világon van, befagyna, akkor nem lenne idő, mert értelmezhetetlenné válna.
2016. febr. 24. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Minél gyorsabban haladsz a térben, annál kevesebb idő telik el, ez általános igazság.
2016. febr. 24. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!