Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Azt hogy magyarázzák hogy a...

Azt hogy magyarázzák hogy a föld gravitációja ekkora holdat megtart?

Figyelt kérdés
Tudom nem ebbe a kategóriába tartozik csal ez a legaktívabb rész. Pont akkora a hold meg annyira messze van hogy kitakarja a napot ha ergyüttállnak. Tudom hogy ennek az áradásokra hatása van de hogy lehet hogy ilyan nagy ennyire messze ekkora gravitációnál Uránusznak talán ha ekkora holdja van egy föld méretű bolygónak ekkora hogy lehet?
2016. márc. 4. 20:02
1 2
 1/17 Vree ***** válasza:

Nem tudom, hogy egyáltalán van-e közvetlen kapcsolat egy bolygó mérete és gravitációja és a holdjai száma és tömege között, az is lehet, hogy nincs! (képzett csillagászoktól én is szívesen látnék egy választ.) Elvileg minél nagyobb a gravitácó, annál messzebbre hat, tehát nagyobb eséllyel fog be mondjuk kóbor testeket, de ezen túl nem tudom, van-e bármi jelentősége, ugyanis az, hogy "megtartja"-e, ahogy te kérdezed, nem gondolom, hogy ezen múlik. Ha már pályára állt egy hold és nincsenek olyan belátható időn belül közelségbe kerülő más testek, amik onnan kimozdíthatják, teljesen mindegy, hogy mekkora tömegvonzás tartja ott. (legalábbis szerintem)


Ami a Föld holdját illet, ott a létrejöttében van a kérdés, lévén a Föld nem egy befogott szatelita, hanem egy a Földnek egy Mars méretű testtel való ütközése során kiszakadt anyagból képződött égitest. Alapvetően egy új bolygó esetében a gravitáció minden anyagot egyetlen tömegközéppontba húz, tehát már miután a Föld kialakult, tört ki belőle egy újabb rész. A testek "megtisztítják" a pályájukat a kisebb testektől, és a Hold is úgy alakulhatott ki, hogy az ütközés által kihasított törmelék (..nek az a része, ami nem repült ki az űrbe vagy hullott vissza a Földre) hólabdaszerűen gyűlt egybe, ahogy pályára állva keringett és így hozott létre egy második testet.

A mi holdunk egy NAGYON egzotikus valami amúgy, és ezt egy más bolygóról érkező látogató annak is látná. Szinte egy "dupla világunk" van.


Sajnos nem vagyok szakértő, és engem is érdekelne egy csillagásztól a válasz, hogy mennyire gyakoriak az aránylag ekkora nagy holdak a világmindenségben, egyáltalán van-e erre létező adat (ti. az exobolygók exoholdjainak [exo- itt arra utal, hogy a Naprendszeren kívüli] észlelése sem egyszerű feladat, és fogalmam sincs, most épp hol tart).

2016. márc. 4. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:

[link]


[link]


Először ezeket olvasd el.:-)

2016. márc. 4. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
33%
Nem, először a kérdésedet kellett volna olvashatóan leírni, hiszen olyan trehány az írásod, hogy ki sem derül belőle, mit próbálsz erőlködve kérdezni. Már az 1. mondat is sokat el mond a komolyságodról.....
2016. márc. 4. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:

A Plútónak relatíve sokkal nagyobb holdja van.

Tudom, pár éve már nem bolygó, de akkor is. :D

2016. márc. 4. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
2016. márc. 4. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 Wadmalac ***** válasza:

Ahhoz, hogy egy "ilyen nagy" holdat egy bolygó meg tudjon tartani maga körüli pályán, ahhoz nem kell óriásbolygó tömeg.

Adott pályasugárhoz adott sebesség.

Ugyanekkora hold egy nagyobb gravitációjú bolygó körül ugyanilyen pályasugáron gyorsabban kellene, hogy keringjen, vagy ugyanekkora keringési periódussal messzebb, de ennyi. A Marsnak is lehetne ekkora holdja, csak akkor közelebb kéne, hogy keringjen, vagy lassabban.


Egyébként tényleg "extra" a Föld-Hold tömegviszonya, legalábbis a mi naprendszerünkben. Ez már gyakorlatilag ikerbolygónak tekinthető.

De nincs ebben semmi csoda.

És ki tudja, lehet, hogy más naprendszerekben durvább párosok is vannak.

2016. márc. 5. 08:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:

Én csak annyit mondanék, hogy Plútó/Charon páros (jó, tudom, már nem bolygó mondjátok, de az ilyet meg sem hallom).


Ott olyan a tömegkülönbség, hogy a közös tömegközéppont a Plútó felszíne FÖLÖTT van. A Hold-Föld páros tömegközéppontja mélyen a Föld felszíne alatt van, tehát nem akkora dolog.


Inkább annyiban különleges, hogy a Holdat nem befogtuk, hanem a Földből alakult ki - egy elsuhanó ekkora méretű bolygót befogni nem tudott volna a Föld, az szinte biztos (vagy nagy-nagy-nagyon-nagyon ideális pálya kellett volna hozzá).

2016. márc. 5. 08:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat (aki normálisan válaszolt annak) még annyi érdekelne mivel ugye a tömegvonzás akkor ilyen méretekben nem annyira egyedi de az hogy lehet hogy pont akkora a hold hogy a nappal eggyüttállva kitakarja a napot úgy hogy csak a pereme látszik?
2016. márc. 5. 09:00
 9/17 anonim ***** válasza:

Nézd meg az első linket, amit küldtem, abban ábrák is vannak.:-)

A Hold sokkal közelebb van a Földhöz, mint a Nap, ezért a Földről nézve közel akkorának tűnik az átmérője, mint azé. Amikor a Föld és a Nap közé kerül, árnyékot vet a földfelszín egy részére, ezen a területen látható teljes napfogyatkozás.

2016. márc. 5. 09:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 A kérdező kommentje:
Ezt tudom magamtól is az érdekelne hogy ez mennyire valószínűtlen hogy pont akkora pont olyan messze van mert ha nagyobb akkor nincs perem ha közelebb van akkor meg nem látszik ha messzebb akkor vastag a perem szóval pont olyan messze van pont olyan nagy ami kitakarja.
2016. márc. 5. 09:24
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!