Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Miért nincsen mesterséges...

Miért nincsen mesterséges gravitáció az ISS-on?

Figyelt kérdés
Tehát, mágnestalpú cipő, ami X erővel vonzza az utast a mágneses talajhoz, és ez az erő szabályozható hogy az űrhajós tömegéhez legyen igazítva. Miért nem csinálják meg?
2016. márc. 22. 21:21
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%

A mesterséges gravitáció az más.

Amit írtál, azzal csak járni lehetne, de azt is nehézkesen. Egyszerűbb kapaszkodni, van ott elég kapaszkodó mindenhol. Azt legalább el is lehet engedni.

2016. márc. 22. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%

Hát ez igen messze van a mesterséges gravitációtól. Konkrétan csak olybá tűnne, mintha 15 kilós cipőkben járnának egy uszoda vizében.

Helyette természetesen egy gyorsan forgó köralakú cső építmény kellene, aminek olyan sebességgel kell forognia, hogy a kifelé ható centrifugális erő mértéke megegyezzen a földi gravitációéval.

2016. márc. 22. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
100%

Ez sem jó, már elemeztük régebben.

Nagyon nehéz megvalósítani, és csak a széle használható, középen semmit nem ér. Esetleg az űrhajó kis része lehetne ilyen, hálófülkének.

2016. márc. 22. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
Elég az ha a széle használható. Ha az a kerék mondjuk 20 méter átmérőjű és 30 méter széles, akkor kb 2000 m2-en van gravitáció. Miért nem elég?
2016. márc. 22. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
54%
Egy forgó űrállomással több a probléma, mint a haszon.
2016. márc. 23. 00:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
Voltál fent?
2016. márc. 23. 08:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
100%

Ráadásul a tesztek szerint az ember nem is nagyon bírja az ilyen eltérő gravitációs hatást, valamint azt, hogy a feje állandóan késik a lábához képest. Max fél óra után az összes tesztalany szédelgésre és hányingerre panaszkodott. Ezt legfeljebb olyan méretben lehetne megvalósítani, ahol már nincs számottevő különbség a fej és a láb mozgási sebessége ill. a rájuk ható gravitációs hatás mértéke között. Ez legalább 120-15 méteres sugarat jelentene, ekkora űrállomás pedig ma még csak álom.


Az #5 által említett is igaz, minél kisebb az átmérő, annál kisebb a tömeg is. Tehát ha két ember ugyanazon a szélén tartózkodik, akkor egy kicsike tömegű forgó űrállomás forgása excentrikussá válik, mintha földrengés lenne az űrállomáson, folyamatosan rázkódna az egész mint a vibromotortól a mobiltelefon. Ezt hosszú távon nem bírná ki az űrállomás, szétesne az egész. Tehát ez miatt is nagyobb méretben és tömegben kell gondolkodni, ami viszont megint csak jelentősen drágítaná az objektumot.


Amíg kilónként 1000 dollár felett van a low orbitalra állítás költsége, addig biztosan nem lesz ilyen űrállomásunk. Majd talán olyan 100 dolláros áron már rááldoznának annyit, hogy egy ilyen is megépüljön, de ettől még elég messze vagyunk.

2016. márc. 23. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

"Ez legalább 120-15 méteres sugarat jelentene"


Helyett: legalább 120-150 méteres sugarat jelentene

2016. márc. 23. 09:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 Wadmalac ***** válasza:

Nem kéne gyűrű. A lakóteret nem kellene ilyen nagy méretre növelni.

A mostani méretű belteret lehetne egy teljesen passzív ellensúllyal egy hosszú "pálca" átellenes végeire is helyezni. A "pálca" súlypontjába mehetne a távközlési részleg plusz a napelem-egység, ami forgó tengely révén mindig ugyanarra nézhetne.

Az ellensúly lehetne olyan tároló- és műszeregység, ahová nem kell rendszeresen odamászkálni, akkuk, lég- és víztartályok, létfenntartó rendszer egységei.

Így az űrhajósok nagy felépítmény nélkül is elég nagy rádiuszra kerülnének és egyszerűbb és zavartalanabb lenne a kiegyensúlyozás.

Persze így minden egyes dokkolás idejére le kéne állítani a forgást, hacsak nem akarom egy vagyonért kiépíteni a forgástengelybe a dokkot és odáig húzni egy csőben a légteret.


Körülbelül ez lenne a minimáldizájn, a legkisebb költségű kialakítás. Persze ez is minimum kétszer-háromszor annyiba kerülne, mint a mostani ISS. Fenntartásilag is.


Egy megfelelő méretű gyűrű állomás viszont akár több százszoros költség is lehet.

2016. márc. 23. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim válasza:
Ha simán meg lehetne csinálni a mesterséges gravitációt akkor sem lenne sok értelme mert igy tudják a legjobban kihasználni a területet mert repüének :D :D
2016. márc. 23. 18:28
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!