Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Miért mondja mindig mindenki,...

Miért mondja mindig mindenki, hogy linkeljünk az állításhoz forrásokat?

Figyelt kérdés
Az oké, hogy támasszuk alá, amit mondunk, de egyesek szemében ami nincs fönt a neten (mert pl. csak nyomtatásban jelent meg), az nem is számít? Ha azt mondom, menjen könyvtárba, nyilván nem teszi meg azért, hogy megnyerjen egy vitát a GyK-n.
2016. jún. 15. 13:49
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
20%
Mondj egy dolgot ami nincs fent a neten..
2016. jún. 15. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:
Nagyon sok dolog nincs fent a neten, bármilyen szakkönyv.
2016. jún. 15. 13:56
 3/13 anonim ***** válasza:
0%

"Nagyon sok dolog nincs fent a neten, bármilyen szakkönyv."

Na de egy szakácskönyv tartalma milyen vitában lehet érv?

Azt sem hiszem, hogy attól, hogy az a konkrét szakácskönyv nincs fenn, ne lenne fenn az abban leírt bármely recept.


Azért mondják, mert egy vitában alap, hogy az állításaidat alátámasztod ellenőrizhető, tőled független forrásokkal.

2016. jún. 15. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
46%

"Nagyon sok dolog nincs fent a neten, bármilyen szakkönyv."

Bocsi, az előbb nem tudom miért írtam szakácskönyvről szakkönyv helyett!


Akkor szakkönyv:

Szerintem nincs olyan szakkönyv, ami aktuális és ne lenne a neten megtalálható.

Ha nem is a konkrét könyv, de annak ma is érvényes tartalma biztos megtalálható.

2016. jún. 15. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:
Hát én nyelvészetből kerestem már nagyon sok szakkönyvet, és nem találtam, vagy csak részleteket.
2016. jún. 15. 14:55
 6/13 Vree ***** válasza:
100%

Nyomtatásban megjelent forrást IS lehet linkelni, sőt. Nézd át a Wikipédia-hivatkozásokat: a többségük nem link, hanem csak könyv/tanulmány címe, kódja, megjelenése ideje.


A szemléletmód a fontos. Arra nevel, hogy tudd, hogy honnan jön az információ, amit elhiszel. EZ nem csak a vitéhoz: a sajét gondolataid rendszerezéséhez is hasznos tanulság.


Csomóan leírnak olyamit, amit soha nem ellenőriztek le; hallották, vagy nem megbízható másodforrásból szerezték. Nyilván az lenne az ideális, ha mindent közvetlenül lehetne linkelni, de ha egy offline forrást lehivatkozol, legalább annyit mutatsz, hogy olyan ember vagy aki ad a hitelesség ellenőrzésére, és esélyt adsz, hogy ha valaki olvasta az offline forrást véletlenül szintén (vagy veszi az energiát, hogy felkutassa), meg tudja cáfolni/erősíteni, hogy megbízható-e.


Szerintem a modern világban ez egy teljesen normális igény. A források is sokszor más álláspontot képviselnek, a pontosabb igazság kibogozásához az ilyen oknyomozó magatartás elengedhetetlen.

2016. jún. 15. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
50%
"Csomóan leírnak olyamit, amit soha nem ellenőriztek le; hallották, vagy nem megbízható másodforrásból szerezték." - az a baj, hogy a legtöbb forrás másodforrás, nem csak a wikin, meg itt, hanem általában a tudományos világban. Az meg, hogy mi megbízható, szubjektív.
2016. jún. 15. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:

"vagy veszi az energiát, hogy felkutassa"


Na, ez az amit nem hiszek el.


De köszönöm a válaszokat. Jogos is.

2016. jún. 15. 17:06
 9/13 Vree ***** válasza:
100%

^NEM. Megpróbálod eltrivializálni, de nincs igazad.


Először is a másodforrások IS tartalmaz(hat)nak forráslistát. Erre valók a bibliográfiák, amit a jobb laikusnak szánt kiadványok is tartalmaznak. Tudományos publikációknál pedig mindenképpen megtalálod, még maga a szöveg is telel lesz ilyenekkel, mint "mivel ez akkor képződik, amikor a potátium reakcióba lép a káliummal [Stevenson-Krümer '91 00-2-3]..." És pontosan a szubjektivitás csökkentését szolgálja ez.

2016. jún. 15. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 Vree ***** válasza:
100%

^(#7esnek szólt)


akkor még a #8asra gyorsan: az igaz, hogy ha valami provokátor/tudatlan ír be valamit, nem fogsz utána könyvtárban kutatni, legtöbbeknek nem éri meg a fáradtságot...Ellenben olyan gyakran van, hogy MÁR ismer valaki valamit, amire hivatkozol, és hozzá tud szólni. Általában elég jól lekövethető, hogy egyes ötleteknek mi az eredete, és egy csomó energiát meg lehet spórolni vele, ha tudni lehet, hogy melyik kutatóra utal a kérd., új infóról van-e szó vagy ősrégiről satöbbi.

2016. jún. 15. 17:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!