Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Kerékpárnál a keskenyebb gumi...

Kerékpárnál a keskenyebb gumi miért jobb bitumenre?

Figyelt kérdés

A súrlódás elvileg a tapadó felületektől nem függ, de mégis triviálisnak tűnik, hogy keskenyebb gumi, gyorsabb haladás. Valaki tudja, hogy miért is van ez?

köszönöm


2010. ápr. 16. 17:31
 1/8 anonim ***** válasza:
Erősen tévedsz a szélesebb gumi nagyobb tapadás ezért a forgás közbeni tapadás is erősebb lesz a legördülés nehezebb lesz a sík felületen.
2010. ápr. 16. 18:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Ezt valami képlettel/törvénnyel alá tudnád támasztani? Súrlódás ugyanis Fs=Fny*mű, ahol Fny síkon m*g.
2010. ápr. 16. 18:37
 3/8 sulfur ***** válasza:
A súrlódási törvény valóban nem tartalmazza a felület méretét. Ezt maga a súrlódási együttható tartalmazza.
2010. ápr. 16. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 dellfil ***** válasza:

Kisebb a gördülési ellenállása a keskeny (keményre fújt) gumiabroncsnak. Mert kisebb a "felfekvő" felület.

Viszont a megállás "macerásabb" lehet, ugyanezen oknál (kisebb felfekvő felület) miatt. (A gyorsítás is - a kipörgés miatt - ha nem emberi erőről van szó.)

2010. ápr. 16. 19:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

másodiknak:

tehát ha egy teljesen ugyanolyan -homogén- anyagból készítenénk egy 21mm széleset és egy 70mm széleset, akkor nem lenne köztük különbség?


harmadiknak:

de a szélesebb gumié miért nagyobb?(épp ez a kérdés..)

2010. ápr. 16. 20:43
 6/8 sulfur ***** válasza:
második vagyok. A súrlódási törvény F=mű*m*a. Ebben nem szerepel a felület. Nyilván a tapasztalat azt mondja, hogy a nagyobb felület nagyobb tapadást jelent. Ez a tapasztalat a mű-ben van benne, sok más paraméterrel egyetemben (anyag fajta, érdesség stb)
2010. ápr. 17. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

ebben most nem vagyok biztos, és eddig úgy tudtam, hogy a nagyobb felületen a nyomóerő kisebb, de mivel több részecske súrlódik, ezért a súrlódás ugyanakkora lesz, mint a kisebb felületű, ámde ezáltal jobban odanyomott részecskék által létrejött súrlódással.


de egyébként a mű hogy tartalmazhatja a felületet, amikor van fa-fa, vas-vas mű és nem képlet van rá, hanem egy szám, ami nyilván közelítő. de ha tartalmazná a felületet akkor nem lenne célszerűbb úgy megadni, hogy mű=x*A?

2010. ápr. 17. 23:38
 8/8 anonim ***** válasza:
szerintem azért jobb, mert a gumi eleve olyan hogy az aszfaltba belekap, tehát ha kisebb felületen érintkezik az aszfalttal, akkor nem tapad annyira be, ellenben egy ballonos laposabb gumival pedig sokkal jobban betapad.
2010. ápr. 18. 00:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!