Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Mik azok a kifejezések, amik...

Mik azok a kifejezések, amik mindenképpen szükségesek a kommunikációhoz?

Figyelt kérdés
Tegyük fel, hogy vagy te és elmész egy olyan országba, ahol nem beszélik a nyelved és te sem beszéled az övéket. Továbbá egy személlyel szeretnél kommunikálni, aki nem beszél veled közös nyelvet, viszont mindketten ismertek egy tudomány, mondjuk a matematika jelrendszerét. Mi az a legkevesebb kifejezés, melyet, ha erre a közösen ismert tudományos jelrendszerre lefordítotok, akkor tudtok egymással minden nélkülözés nélkül kommunikálni?

2016. júl. 29. 14:51
 1/8 anonim ***** válasza:
87%

Az, hogy a matematika univerzális nyelv, nem azt jelenti, hogy hétköznapi diskurzusokat tudsz vele folytatni. Hiába ismeritek mindketten a számokat és a bevett jelölésrendszereket a matematika különböző területein, még egy pohár vizet sem fogsz tudni kérni tőle, mert a matematika nem ismeri a "víz", a "kér" meg a "pohár" szavakat.


Csak matematikáról fogtok tudni "beszélni". Tételeket, azok bizonyításait meg matematikai fogalmak definícióit tudjátok leírni. De ez igencsak távol áll a hétköznapi valóságtól.

2016. júl. 29. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

"matematika jelrendszerét"


Amennyire tudom, matematikában elég nehéz a kérdés, vélemény, és hasonló jellegű információ megfogalmazása. Lehetne persze kitalálni ezekre szimbólumokat, de annak már nem sok köze lenne a matematikához, csak egy új nyelv lenne.


Emberi kommunikációra az emberi nyelvek valók.

Amúgy nekem is ezek a kifejezések jutottak eszembe:

Kér, víz, rántotta (ízlés szerint), WC.

Esetleg a számok, hogy ezek mennyibe kerülnek. Na, itt már előjöhet a matek. :))

2016. júl. 29. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
Matematika helyett írhattam volna mondjuk kémiát is, ez nem lényeges a kérdés szempontjából. A második válaszoló jól írta, az újonnan létrejövő kommunikációs eszköztár már nem lenne matek és épp ez a lényeg. Nem egy meglévő nyelven akarunk kommunikálni, nem egy létező nyelven beszélünk egymással, mert épp az az alapkoncepció, hogy nincs közösen beszélt nyelv, a tudományok nem is alkalmasak hétköznapi eszmecserére. Emiatt hívtam nyelv helyett jelrendszernek a matematikát. Kb. a kézzel-lábbal kommunikálást kell érteni itt, csak épp írásban. Mondjuk megállapodunk abban, hogy a szívecske a kérdőszó, a csillag a tulajdonság és ebből ki lehet hozni, hogy a szívecske+csillag=milyen?. Ilyesmikre gondoltam, bonyolultabb rendszernél mátrixot is be lehet dobni, ha már matek. Csak arra lennék kíváncsi, hogy ha már nyolc kérdőszóval és azoknak ragozott alakjaival akármire rá lehet kérdezni, akkor van-e a kifejezéseknél is ilyen?
2016. júl. 29. 21:02
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

Nem értem pontosan, mit akarsz kérdezni, de a kommunikációnak a feltétele, az információk cseréje, az információkat pedig jelek továbbítják. A lényeg, hogy ha mindkét fél ugyanahhoz a jelhez ugyanazt a jelentést társítja, akkor lehet kommunikálni.


Innentől kezdve már mindegy, hogy ez mutogatással történik vagy szavakkal, vagy akármilyen jelekkel... Akár működhet matematikai jelekkel is, de csak úgy, ha ugyanazokhoz a jelekhez ugyanazokat a jelentéseket társítják, ehhez viszont konszenzus kell.

2016. júl. 30. 15:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
Az a kérdés, hogy minimum hány ilyen jel kell?
2016. júl. 30. 19:34
 6/8 anonim ***** válasza:
100%
2 jel mar eleg. Legalabbis valahol melyen belul a szamitogepek 0-akkal es 1-esekkel dolgoznak, es kommunikalunk. (de lehetne morse is vagy a braille abc pottyeit is tehetnenk egymas melle)
2016. júl. 30. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Legkevesebb két elem szükséges hozzá: egy füzet és egy rotring. Az univerzális testi gesztusokon kívül a rajz az, amit mindenki megért.
2016. júl. 31. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

" viszont mindketten ismertek egy tudomány, mondjuk a matematika jelrendszerét. "

Ja félreolvastam. Így a szó szoros értelmében elég egy jel is. Mondjuk megegyeztek előzetesen 20 fontos fogalomban, és felszámozzátok 1-től 20-ig. Utána megegyeztek abban is, hogy 10 másodperc alatt ahányat kopogtok, az lesz az adott fogalom indexe.

2016. júl. 31. 09:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!