Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Van egy ilyen törvény a...

Van egy ilyen törvény a fizikában, hogy a tömeggel rendelkező testek vonzzák egymást. Meik testnek nincsen tömege? Merthogy még a legapróbb molekuláknak is van csak nagyon kicsi.

Figyelt kérdés
2016. szept. 22. 17:49
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
A fotonnak például nincs amit ismerhetsz is, a napfény, röntgen és gammasugárzás is fotonokból áll. Meg még van egy csomó elemi részecske, de az már nem középiskolás szint semmiképp.
2016. szept. 22. 17:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm, erre még nem is gondoltam.
2016. szept. 22. 18:02
 3/9 Mojjo ***** válasza:

@1: gonosz kérdés: engem viszont kifejezetten érdekelne, mi az a többi "csomó elemi részecske", aminek nincs tömege? :)


(A kérdezőnek a tisztesség kedvéért elárulom: nincs más nulla tömegű részecske a fotonon kívül. A hurokkvantumgravitációs, meg a húrelméletekben megjelenik a graviton, mint újabb nulla tömegű részecske, ám ezek még teljes mértékben alátámasztatlanok. Korántsem biztos, hogy létezik graviton. A jelenlegi részecskefizikai modellünk nem tartalmazza, se semmilyen más nulla tömegű részecskét a fotonon kívül.)

2016. szept. 22. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
De, az összes gluon is tömeg nélküli részecske melyek az erős kölcsönhatást közvetítik a kvarkok között.
2016. szept. 22. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 Mojjo ***** válasza:
51%
@4: na igen, néha idiótát is kell csinálni magamból. Persze, valóban azok (mondjuk ez nem "csomó"), szóval megkövetlek.
2016. szept. 22. 18:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
Hát azért van 8 féle, nekem annyi épp elég volt a másik száz részecske mellé amikor részecskefizikát tanultam :D
2016. szept. 22. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
76%
De jogos akár oda is írhattam volna, hogy foton + a gluonok, de feltételeztem, hogy ez felesleges tudás jelenleg a kérdezőnek és minek belekeverni mindnet.
2016. szept. 22. 18:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 Mojjo ***** válasza:
76%
@7: teljesen jól feltételezted. Én meg még konkrétan magam elé is képzeltem a SM részecsketáblázatát, fermionok élből kiestek, szóval végigzongoráztam a bozonokat: Z, W+, W-, Higgs, egyik sem tömeg nélküli, a gluonokról meg konkrétan megfeledkeztem. Szóval sorry ismételten, de nem baj, ilyen is kell néha :)
2016. szept. 22. 18:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 Vree ***** válasza:
76%

Első tökéletesen megválaszolta elemis szinten :)

Amúgy magasabb szinten sincs sokkal több, lényegében csak kettőt ismernek el ma:

1. az említett fotont,

2. a gluont - ez egy az atomot összetartó részecske. (A neve a glue=ragasztó szóból számrazik.)


A neutrínók kiestek, mert kiderült, hogy van tömegük; míg a gravitonokról nem tudjuk, hogy léteznek-e. (Ezek akkor léteznének, ha bizonyítani lehetne, hogy a gravitáció is a többi alapvető kölcsönhatáshoz hasonlóan működik, azaz van közvetítő részecskéje.)

2016. szept. 22. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!