Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Melyek azok a tüdő ill....

Melyek azok a tüdő ill. szívhangok amiket egy mentőtisztnek auscultatio során mindenképp ismernie kell?

Figyelt kérdés
Esetleg hogyan tudnék gyakorlatot szerezni ezek hallgatózásában? A kórházi gyakorlatok során sajnos nem élvez semmi féle prioritást.

2016. szept. 27. 23:16
 1/3 anonim ***** válasza:

Szerintem a tipikus tüdőhangok: wheezing, stridor, ronfláns, szibiláns, krepitáció illetve az alapsejtes légzés felismerése kell. Mellkasi traumánál vagy intubálásnál viszont pl nem a tüdőhank fajtáját, hanem csak a jelenlétét ellenőrizzük (Van-e vagy nincs). Illetve azt mindig figyelni kell, hogy van-e mindenhol hang és hogy mennyire erős.


Szívhangoknál amiket meg kell figyelni: hangerő (mennyire jól hallható), ritmusosság (extraszisztolék, fibrilláció felismerése), összehasonlítani a perifériás pulzussal (normálisan kb 8-12-vel kevesebb ütést érzel az a. radialison mint amennyit hallasz; fibrillációban vagy extraszisztoléban viszont már hatalmas a különbség. Valamint ami még fontos: van-e szívzörej (felesleges szívhang, nagyjából a süvítő szélhez vagy folydogáló patakhoz hasonlít), vagy nincs. Az már kevésbé fontos, hogy szisztolés vagy diasztolés.


Én először YouTube-ról tanultam egy kis elméletet (Hol kell hallgatózni, illetve milyen hang kb micsoda); utána az alapsejtes légzéshez illetve a normális szívhangok megtanulásához meghallgattam N-szer az összes rokonomat. Aztán pedig addig járkáltam és próbálkoztam, míg kaptam egy olyan orvost aki türelmesen megtanít 1-2 dologra. Miután néhányszor (nekem elég volt 2-3 alkalom) meghallasz egy zörejt, és elmondja a orvos hogy na ez az a fajta... annyira jellegzetesek, hogy nem fogod elfelejteni :D

2016. dec. 31. 14:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim válasza:
Az én szívemen gyakorolhatsz, ha szeretnél!
2016. dec. 31. 16:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim válasza:
Én is felajánlom magam, ha hölgy vagy és szeretnél hallgatózni valaki szíve, tüdei felett, van pár fonendoszkópom is hozzá. :)
2017. jan. 5. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!