Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Ha a felírt antibiotikumot...

Ha a felírt antibiotikumot "muszáj" mind beszedni, nehogy újra elszaporodjanak a baktériumok, akkor hogyan lehet hogy anélkül is meggyógyulna az ember?

Figyelt kérdés
2016. okt. 7. 13:35
1 2
 1/16 Mojjo ***** válasza:
62%
Muszájnak éppen nem muszáj, maximum, rossz esetben tovább húzódik a betegség, ha nem teszel úgy. (Mondjuk nem mindenből gyógyul fel magától az ember.)
2016. okt. 7. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 A kérdező kommentje:
Ez igaz, én csak arcüreggyulladásra szedem most mert második hete beteg vagyok csak mindig mások a tünetek. Viszont a gyomrom nem viseli valami jól, nem tervezem egy hétig szedni, legfeljebb 5 nap ha már jobban vagyok.
2016. okt. 7. 13:52
 3/16 Varga Péte4 ***** válasza:
100%
Muszáj. Az esetleges túlélő mikrobák rezisztenssé válhatnak az adott antibiotikumra ami ezután hatástalan lesz ellenük.
2016. okt. 7. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
100%
Nem azért kell bevenni mind, mert különben nem gyógyulsz meg, hanem azért, hogy ne tenyéssz ki az olyan mutációt, ami az adott antibiotikumra rezisztens. Nem az épp fennálló betegség miatt kell, hanem a több milliárd másik miatt, ami az emberiség történetében majd követi.
2016. okt. 7. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
*egy
2016. okt. 7. 14:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 Mojjo ***** válasza:
50%

Hmmm, érdekes. Gondolkozzunk kicsit. Mondjuk adva vagyon nekünk valami gram-pozitív kórokozónk, meg egy sima paraszti, nem stabilizált gyűrűs béta laktám antiviotikumunk. Szedjük, a baktériumaink sejtfala azt mondja, ez neki nem tetszik, inkább szétesik, a baktérium megdöglend. A baktériumok szaporodnak-szaporodnak, döglendenek-döglendenek. Azok, akik képesek béta-laktamázt termelni, ezzel elbontani a béta laktám gyűrűt és hatádtalanítani az antibiotikumot,

túlélhetnek, nagyobb eséllyel szaporítják magukat -> magyarán az antibiotikumok jelenléte miatt hat egy erős szelekciós tényező a baktériumokra.


Namost hogyan is alakulhat ki az antibiotikumrezisztencia?

1, eleve az infesztációkor már kerültek be olyan baktériumok is a szervezetbe, amik reszisztensek

2, a szervezeten belüli osztódásokkor valami mutáció során kialakul a béta laktamáz termelésének képessége, ezzel pedig a rezisztencia


Az 1, esetben tökmindegy mennyi ideig szedjük az antibiotikumot, hiszen a már rezisztens példányokat abszolút nem hatja meg, azok vele és nélküle is vígan sokasodnak.

Plusz az 1,-re és 2,-re is igaz, hogy amint megszűnik a szelekciós nyomás - azaz leállunk az antibiotikummal - már nem lesznek kivételezett helyzetben a rezisztens baktériumok, nem lesz igaz, hogy ők nagyobb sikerrel fognak továbbszaporodni.


Ez egy konkrét példa volt egy konkrét rezisztencia-mechanizmussal, de az összesnél ugyanígy működik a dolog.


Tehát akkor egész pontosan hogyan is segíti szerintetek elő az antibiotikum korai abbahagyása a rezisztencia kialakulását? Mert akárhogy is nézem, nekem valahogy nem esik le...

2016. okt. 7. 14:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
41%
Néha olyan értelmeseket írsz, hogy az ember már azt hinné, meg tudod különböztetni azokat a dolgokat, amikhez értesz, azoktól, amikhez nem. Aztán jön egy ilyen...
2016. okt. 7. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 A kérdező kommentje:
A problémám az, ha egy orvostól kérdeztem volna ezt meg, sem biztos hogy okosabb lennék. Külföldön lehet más a helyzet.
2016. okt. 7. 15:09
 9/16 Mojjo ***** válasza:
66%
@7: mint látod, nem azt írtam, hogy milyen hülyeség, hogy elősegíti a rezisztencia kialakulását, hanem azt, hogy nem esik le nekem, hogy mégis hogyan teszi. Ezért örülnék, ha valaki, aki azt állítja, elősegíti, elmagyarázná. Amit továbbra is várok :)
2016. okt. 7. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
100%

A korai abbahagyásnak két veszélye van. Az egyik, hogy a baktériumoknak mondjuk a 90%-át elpusztítja az öt napos kúra. A páciens jobban érzi magát, abbahagyja a szedést, nem törődik azzal a 10%-kal. De ők ott maradnak, nem pusztulnak el, vígan éldegélnek az orr-melléküregekben. Ez a 10% az, ami egy kicsit ellenállóbb, nem teljesen rezisztens, ha végig szedte volna az illető, akkor ők is megdeglendettek volna.Aztán néha, mondjuk egy hidegebb időben erőre kapnak, kicsit fáj az ember feje, de nem nagyon, aztán jobb, aztán megint fáj, aztán valami sűrű, gennyes trutyi jön az orrából, aztán ez is elmúlik... szóval így alakul ki a krónikus gyulladás. Mire a páciens eljut oda, hogy ez már évek óta tart, és megunja, addigra egyrészt ezeket a rezisztens bacikat már igen nehéz kiirtani, másrészt meg sunyiban olyan pusztításokat vittek végbe a szövetekben, amik visszafordíthatatlanok.

A másik nagy gond az, amikor a megmaradt antibiotikumot az illető elspejzolja, aztán amikor legközelebb kettőt tüsszent, beveszi a két megmaradt szemet. Ha ez rendszeres, akkor ebből aztán már valóban kialakulhat rezisztencia, hiszen itt csak megmutatjuk a baciknak, hogy mi ellen kell védekezniük, de annyit nem kapnak, amik elpusztítaná őket. Idősebbek emlékeznek a Maripen-kultuszra. Minden családi patikában volt egy levél, és minden keresztbe álló fingra bekaptunk egy-két szemet, főleg a hűléses vírusfertőzésekre, amire semmi hatással nincs. Nagyjából 20 év alatt rezisztens lett rá az összes baci.

Nem véletlen, hogy az MRSA, WRSA kezelésére un. trezor-antibiotikumokat adnak, amiket soha, semmi másra nem használnak, így azzal nem találkoznak, nem tudnak rezisztenssé válni a kórokozók.

2016. okt. 7. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!