Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Tényleg, milyen racionális...

Tényleg, milyen racionális érv szól az évenként kétszeri óraátállítás mellett?

Figyelt kérdés
Csak nekem tűnik felesleges és nyűgös dolognak?

2016. okt. 18. 08:47
1 2
 11/13 2*Sü ***** válasza:
100%

Nézzük meg a dolgot kicsit analitikusabban. Vizuálisan képzeljük el, hogy van három vonalzónk egymás alatt:


1. A legfelső vonalzón be van jelölve, hogy mikor van a Nap a legmagasabban az égen, mikor van éjfél. Mondjuk úgy a Magyarország-Föld középpontja-Nap szöge van rajta bejelölve.

2. A középső vonalon vannak bejelölve az órák, percek.

3. Az alsó vonalzón vannak bejelölve a tevékenységeink, hogy mikor kelünk, mikor fekszünk, mikorra kell megérkezni a munkahelyre, mikor megy az esti film a tévében, stb…


Mi úgy járunk el, hogy a két alsó vonalzót összeragasztjuk. Aki 6:00-ra, aki 8:00-ra jár dolgozni, az télen is, nyáron is ugyanebben az időpontban kel fel, érkezik be a munkahelyére, stb… Az óraátállítással kvázi a két alsó vonalzót toljuk el a felsőhöz képest.


Lehetne fordítva is, hogy az órát nem piszkáljuk, de mondjuk nyáron 8:00-ra kell beérni a munkahelyre, télen meg 9:00-ra. Csak ez így macerásabb, mert félévente kellene új menetrendeket nyomtatni, új nyitvatartási táblákat nyomtatni, stb…


Hogy melyik időzónában vagyunk, az is lényegtelen tulajdonképpen, ez csak arról szól, hogy a felső két vonalzó mennyire van eltolva egymáshoz képest, csak annyiban van szerepe, hogy milyen számjegy van írva az óramutató alá. Hogy ténylegesen a két felső vonalzó hogy van egymáshoz igazítva, annak semmi jelentősége nincs, ha amúgy jól helyen áll az alsó vonalzó. Csinálhatnánk azt is, hogy nem váltunk időzónát, hanem egyszerűen csak eltolunk mindent egy órával. Ugyanott lennénk vele.


~ ~ ~ ~ ~ ~ ~


Számomra három kérdés merül fel.


Az első valóban arról szól, hogy kell-e egyáltalán tologatni a vonalzókat. (Azaz ha már összeragasztottuk a két alsó vonalzót, akkor kell-e tologatni a felsőhöz képest, azaz legyen-e téli és nyári időszámítás.) Erről szokott menni általában a vita. De számomra ennek a megválaszolása, függ a következő két kérdéstől is.


A második kérdés számomra az, hogy miért akarjuk, hogy az ember alapvetően akkor keljen fel, mikor a nap? Az ember nappali lény, de van benne valami éjszakai jelleg. A nap közepét általában délnek tartjuk. Azon nem lepődünk meg, ha valaki mondjuk 8:00-kor kel. De azon annál inkább, ha valaki már 16:00-kor lefekszik aludni. Azon nem lepődünk meg, ha valaki 23:00-kor fekszik le, de azon már inkább, hogy valaki 1:00-kor kel fel. Az ember alapvetően délután, este aktívabb, a nap közepe inkább van úgy 2:00-3:00 környékén. Akkor miért erőszakoljuk meg az egészet, és igazíttatjuk az ember ébrenléti ciklusát úgy, hogy világosban kelljen fel, mikor nem ez a legfontosabb, hanem az, hogy mondjuk munka után, mikor vásárolni megy az ember, elmenne egyet sétálni, akkor legyen világos. Igen, akár azon az áron is, hogy esetleg sötétben kell dolgoznia mennie.


A harmadik kérdés, hogy miért nem alkalmazkodik az egész civilizált működésünk a fény-sötétség arányához. Miért kell télen is, nyáron is ugyanannyit dolgozni, miért ne lehetne mondjuk egy olyan rendszer, hogy nyáron 9 órát dolgozunk, télen meg csak 7 órát? Persze értem én, hogy macerás lenne nyilvántartani, a közlekedést, a munkát ehhez hangolni, de miért ne tennénk ezt, ha az ember alapvetően hajlana erre a működére? Ráadásul pont a legsötétebb időszakra esik a közigazgatási, adózási év vége is. Pont karácsony környékén, mikor az emberek karácsony előtt az ünnepre készülődve épp eléggé fel vannak pörögve, karácsonykor, illetve utána meg szeretnének kicsit lazítani. De pont ilyenkor jön egy csomó helyen az évzárási pánik, túlórák, hogy a könyvelések rendben legyenek, elintézzék az év zárása előtt azt, amit kell. Miért ne lehetne úgy csinálni, mint a rómaiak, hogy a közigazgatási év márciussal kezdődik?


Szóval számomra ez az óraátállítás csak egy apró, és nem is annyira jelentős része a kérdéskörnek.

2016. okt. 19. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/13 EagleHUN ***** válasza:
52%

2*Sü vel tökéletesen egyet értek!

Külön kiemelném:

", hogy mondjuk munka után, mikor vásárolni megy az ember, elmenne egyet sétálni, akkor legyen világos. Igen, akár azon az áron is, hogy esetleg sötétben kell dolgoznia mennie. "

Na pont ezt érnénk el a GMT+2 -vel. És én is szívesebben kelnék egész évben inkább sötétben munkába menni, ha cserébe a délutánt még nappali fényben "értelmesen" el tudom tölteni még télen vagy ahhoz közeli időpontokban is, nem csak nyáron.

2016. okt. 19. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/13 EagleHUN ***** válasza:
44%

A Jobbik épp most bocsájtotta vitára a GMT+2 kérdést a parlamentben.

Nem akarom falra festeni, meg főleg politika kategóriába átmenni: De a fityesz majd leszavazza, aztán pár hónap műlva "saját ötlet" ként lehozva megszavazzák!

2016. okt. 19. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!