Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Mi a g és a gy hangok közötti...

Mi a g és a gy hangok közötti kapcsolat?

Figyelt kérdés

Sokat olvasok arról, hogy az egészségedre - egész - egészség - ésatöbbiésatöbbi; az egy szó egyszerűsödéséből fakad. De, hogy lehet a g a gy hangból? Vagy egyszerűen ez ilyen íráskép által meghatározott változás lenne? Mert, hát a y elhagyásával bizony g-t kapunk.

Köszönöm a válaszokat!



2016. dec. 3. 03:00
 1/8 A kérdező kommentje:
Megj.: nem vagyok szkeptikus, szinte teljesen biztos vagyok benne, hogy a fenti szavak az egy szó utódai, viszont kíváncsi vagyok, hogy a gy és a g hangok között van-e bármi kapcsolat.
2016. dec. 3. 03:02
 2/8 anonim ***** válasza:
0%
A g és gy hangok között semmi közös nincs. A gy a d párja úgy, ahogy a ty a t-nek. Az csak véletlen, hogy a magyar nyelvben az íráskép miatt olyan, mintha a g-hez lenne köze.
2016. dec. 3. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%
Tévedés, és van közük egymáshoz, mint ahogyan mindegyik y-ra végződőnek a nem y-ra végződő párjához; ahogyan pl. az oroszban is van "lágyító" hang, ugyanúgy a magyarban is ezt a funkciót tölti be az y.
2016. dec. 3. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
77%

GY tud lágyulni G-ből és D-ből is, és nem csak a magyarban.


https://www.youtube.com/watch?v=pDLtRCyF650&t=13m24s

2016. dec. 3. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!
2016. dec. 4. 07:01
 6/8 BringaManó ***** válasza:
100%

#4 tök meggyőző, egy élmény volt :-D

(végre tudom, hogy a latin pax a magyar béke szóból jön, meg gyöknyelvészet rulez, stb.)

2016. dec. 4. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
"a latin pax a magyar béke szóból jön" - természetesen ez így nem igaz, ha végignézed az egész előadást, kiderül, hogy ez egy egyszerűsítés, és csak mi ismerjük fel "magyarnak", valójában ősnyelvi szómaradvány.
2016. dec. 5. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim válasza:
A Gy nem a G hanem a D lágyult alakja, ahogy előttem is írták páran. A D hangot a nyelved végével a a szájpadlásod elején ejted, a Gy-t ugyan úgy csak a nyelved picit lejjebb huzod, úgy lágyult hang jön ki. A G hangot teljesen a szájpadlásod mögött ejted. Fogalmam sincs a magyar nyelv miért így alkotta meg a helyes Gy betű a Dy lenne mind például az oroszban is a Д betűt ejtjük D-nek és Gy-nek is. Ennyiből akár a Ty betű is lehet Ky például ha a kedves alkotónak ugy tetszik.
2018. júl. 15. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!