Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » A szagokra miért nem emlékszün...

A szagokra miért nem emlékszünk úgy, mint arra amit láttunk?

Figyelt kérdés

2016. dec. 31. 18:37
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
Én szoktam kórházba járni mostanság apumhoz karcagra, és ami szag ott van(vannak) a kórtermekbe azt el nem tudom felejteni.
2016. dec. 31. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
100%
A szagokra is emlékszünk. Csak mivel a szaglásunk sokkal fejletlenebb, így értelemszerűen kevesebb dolgot is tudsz megjegyezni belőle. Szerintem jó, ha valaki 100 féle szagot meg tud különböztetni, míg a látásnál szinte végtelen dolgot láthatsz.
2016. dec. 31. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
100%
Amit 1szer láttál rövid ideig pár másodperc arra sem emlékszel csak a tudatalatti . Amit többször tovább érzel illatot ízt látványt már megrögzül és felidézhető .
2016. dec. 31. 19:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
Hát, nem tudom... ha azt mondom, citrom, tudatosan-tudattalanul felidézed a citrom illatát, de számtalan példát lehetne még felhozni.
2016. dec. 31. 19:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 A kérdező kommentje:

Imádom nagyon a citromot, de sosem tudtam "felidézni" az illatát, magát az illatot :D

Az nem felidézés szerintem, hogy eszedbe jut, hogy xy dolognak nagyon jó az illata.

2016. dec. 31. 20:21
 6/16 anonim ***** válasza:
van aki emlékszik arra is pl én, sőt egy illat még emléket is felidézhet és fordítva.
2016. dec. 31. 20:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
100%
Nem úgy idézed fel, hogy nagyon jó az illata (ami meg ráadásul relatív is)... De mondjuk ha belépsz egy szobába, ahol citrom van, ami (értelemszerűen) citromillatot áraszt, akkor nem tudod, hogy citrom van a szobában addig, amíg nem látod? Nem hiszem...
2016. dec. 31. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:

A szagokat az ember (sem) felejti el soha.

Más kérdés, hogy szavakba tudod-e ezt foglalni.

2017. jan. 1. 00:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:

Én értem, mire gondol a kérdező. Ha látok egy autót, mondjuk egy zöld Ladát, akkor később a "lelki szemeim" elé tudom idézni azt a zöld Ladát (többé kevésbé pontosan), akkor is, ha épp nincs is a közelben. Azonban ha érzem a citrom illatát, akkor később csak arra emlékszem, hogy citromillat volt, de a "lelki orrom" nem érzi közben a citromillatot.

Mondjuk lehet, hogy más képes rá, de én hiába idézek magam elé akármilyen citromillatú szobát, parfümöt, vagy magát a citromot, ettől még nem érzem az orromban az illatát. Ellenben magát a citromot el tudom képzelni, látom magam előtt.

Hangokat is fel tudok idézni, pl. egy tüzijáték hangját, vagy egy pezsgődurranás hangját, vagy az összekoccintott poharak csilingelő hangját (ha már szilveszter van (vagy újév) :D), de akár régebbi hangokat is, mint pl. egy fúrógép vagy a nyári emlékeimből a tenger hullámverésének hangját, tehát nem csak a friss emlékek hangjait.

Viszont se a citrom illatát nem érzem ugyanígy az orromban, sem a savanyú ízét a számban, akárhogy próbálok rá gondolni vagy felidézni.

2017. jan. 1. 04:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:

Igen, valóban arra gondol a kérdező, amit a 9-es leírt.


A magyarázat az rá, hogy a memóriánk adatai alapvetően vizuális és nyelvi komponensekből állnak, vagyis az adatok többsége főként nyelvi és képi formában van elraktározva az agyunkban. A többi dolog, amit az érzékszerveinkkel érünk (szagok, tapintások stb.) azok érzetek, és tudunk emlékezni rájuk (igazából egy egysejtű is tud ilyenekre emlékezni, pl. a hidegre és a melegre tud reagálni stb.), viszont úgy megalkotni, "rekonstruálni" nem tudjuk a fejünkben, mint a képeket vagy a nyelvi dolgokat.

2017. jan. 1. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!