Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Az információ látható mikroszk...

Az információ látható mikroszkóp alatt?

Figyelt kérdés
Pl. ha cd-re ráírunk zenét vagy valami, akkor ugye kerül valami a cd-re, amitől tudjuk hallgatni a zenét, de ha kerül rá valami, akkor az a valami látható is? Lehet látni a zene "molekuláit"? Vagy hogy lehetne ezt elképzelni?

2017. jan. 1. 17:38
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
100%

Látszik, sőt szabad szemmel is látszik, hogy más színű, ahol írtál rá.

[link]

Egyébként a cd, dvd digitális adathordozók, vagyis egész számokat tárol. 0-t és 1-t, ahol bele van égetve a lemezbe az 1-es, ahol nincs beleégetve az 0. (vagy fordítva, most nem tudom).

Olyan kódolást használnak, hogy ha pl. csak 0-kat írsz rá, akkor is rak bele 1-eseket, hogy a szinkronizáció ne csússzon el.

Egyébként egy nem optikai elven működő lemezen (pl. winchester) már nem látnál semmit, mert ott a mágneses állapot hordozza az információt, amit mikroszkóppal nem fogsz látni.

2017. jan. 1. 18:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 EagleHUN ***** válasza:
60%

Elvileg a flash memóriában is lehetne látni nagyon erős mikroszkóp alatt.

Ám a vizsgálati módszer egyben el is pusztítaná magát a hordozót. (Ergo szét kel törni...)

2017. jan. 1. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 anonim ***** válasza:
83%

A CD elve ugyanaz, mint a lyukszalagé.

Ugye a lyukszalagon is látod a lyukakat?

Nos, a normál CD-n is látható, ha van hozzá mikroszkópod.

2017. jan. 1. 18:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 anonim ***** válasza:
74%

A CD-n lévő lyukak (vagy azok hiánya) hordozza az információt. Maga az információ egy elvont fogalom, más fizikai tulajdonságokat szoktunk úgy kialakítani, hogy azok adatokat reprezentáljanak, ami számunkra információt hordoz.


"A CD kódrendszerében a pit-land vagy land-pit átmenet (azaz a fényerősség hirtelen változása) jelenti az 1-et, az átmenet hiánya (amikor nem változik a visszavert fény mennyisége) pedig a 0"

[link]


Gondolj a könyvekre. Azokban bizonyos helyek festékesek, más helyek pedig nem. Más nincs a lapon, csak festékpacák. Számunkra a pacák formája hordozza az információt, tehát a fizikai valóság bizonyos tulajdonságai. Ha a CD-t nézed mikroszkóppal, akkor megláthatod a lyukakat (vagy más elváltozást) a lemezen, de maga az információ egy másik szinten jelenik meg, amikor az adatokat értelmezzük.


Gugli: cd pit land

pl: [link]

2017. jan. 1. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 anonim ***** válasza:
61%

Magát az információt nem láthatod, csak az információ hordozóját. Az információ önmagában nem egy létező, kézzel fogható dolog, az szorosan hozzá kapcsolódik az információhordozóhoz, anélkül nem is létezik (információhordozó létezik információ nélkül, de információ nem létezik információhordozó nélkül). És ez az információhordozó az, amit láthatsz egyes esetekben szabad szemmel, más esetekben mikroszkóppal, vagy másféle eszközzel.

Ez kicsit olyan, mint az informatikában a hardver és a szoftver kapcsolata. A hardver maga az eszköz (HDD, flash card, stb.), a szoftver pedig a program, adat. Kvázi a hardver az információhordozó, a szoftver pedig az információ, amit a hardver hordoz, tárol.

2017. jan. 1. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/21 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat 😊 érdekes téma ez. Kíváncsi voltam hogy is működik. De ha a cd-n lyukak vannak, akkor ez úgy működik mint a bakelit lemez? Vagy mi van a lyukakban? Ez fura, hogy a cd is lyukacsos
2017. jan. 2. 01:12
 7/21 anonim ***** válasza:
73%

Mint írtam, a cd digitális adathordozó, vagyis 1-eseket és 0-kat tárol. Leegyszerűsítve, ahol van luk az 1, ahol nincs az 0. A kiolvasáskor egy kódot (számot) olvas ki a gép, amit a számítógép feldolgoz és utána átalakít hallható hanggá. A kiolvasás egy lézerrel történik, ugyanis a lukakból nem úgy verődik vissza a lézersugár, mint a "nem lukak"-ból.

A bakelit lemez nem digitális, hanem analóg. Itt a barázdák kitérései magának a hang erősségével arányosak. Vagyis ahogy a tű végigszalad rajtuk, az már közvetlenül az eredeti jelet (hangot) adja vissza nem egy kódolt jelet.


Ezen az ábrán jól látszik a különbség, bal oldalt a bakelit, jobb oldalt a cd:

[link]

Természetesen a cd "barázdái" jóval kisebbek.

2017. jan. 2. 01:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 anonim ***** válasza:
62%

A bakelit lemezen NEM lyukak vannak! Abba bele van vésve a hang, tehát hullámok vannak benne (persze egyszerre több, de ha pl. egy tiszta hangot veszel fel, akkor az mikroszkóppal látható is).

A CD-ben és a lyukszalagon levő lyukak viszont digitális kódokat jelentenek, amiből a készülék kiszámolja, hogy milyen hangot kell kiadnia.

2017. jan. 2. 01:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 anonim ***** válasza:
61%

Igazából nem "lyukacsos", csak mélyedések (land-ek) vannak bele olvasztva az író lézerfej által (ami meg nem land, hanem pit, ott nincs olvasztva mélyedés). (Lyuk alatt magyarban alapesetben ugye azt az üreget értjük, amelyik mindkét oldalról átlátható-átjárható.) Tehát helyesebb az a megfogalmazás, hogy apró mélyedéseket olvaszt bele az író lézerfej.

Egyébként pedig gyakorlatilag valóban nagyon hasonlít a bakelit barázdáira, annyi különbséggel, hogy a bakelitnél a barázdák oldala tartalmazza az információt, míg az optikai egységeknél (CD, DVD, Blueray, stb.) a barázda alja, feneke.

Ha szemléltetni akarnám, akkor képzelj el egy hosszú folyosót (barázdák). A bakelitnél a folyosón lévő ajtók azok, amik az információt hordozzák, míg az optikai adattárolóknál a folyosó padlójának egyenetlenségei, mondjuk lépcsői, gödrei.

2017. jan. 2. 01:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/21 A kérdező kommentje:

Oh értem. Még egy utolsó kérdés. A CD-n a lyukak vagy mélyedések eredetileg ott vannak, és íráskor csak a kódok kerülnek beléjük, vagy az a cd írásakor kerül rá a sok lyuk?


Mert ha veszek egy rakat cd-t, és mindegyiken ugyanúgy vannak elhelyezve a lyukak már előre, és 2 külön zenét írok fel 2 küön cd-re, akkor ugye lehet az egyik zene kódja mondjuk 1-essel kezdődik a másiké nullával. A CD-n meg az egyik hozzászóló elmondása alapján ahol lyuk van az az 1, ahol nincs, az a 0. Értitek mire akarok kilyukadni. Hogy ha előre ki vannak alakítva a lyukak, ahol a gödör az 1 a nem gödör a 0, és minden zenének stb-nek más az adatsora egyesekből és nullákból, akkor ez gondot kellene okozzon gondolom, hogy a CD gödörrel (1-essel) kezdődik, de a zene 0-val. Bocs a hülye kérdések miatt:D

2017. jan. 2. 16:12
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!