Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Az idealizmus és az ezotéria...

Az idealizmus és az ezotéria között van összefüggés?

Figyelt kérdés
2017. febr. 8. 16:23
 1/2 anonim ***** válasza:
Az ezotéria nem igazán filozófia, de annyi közös van bennük, hogy mindkettő elég messze áll a materialista, objektív, természettudományos megismeréstől.
2017. aug. 28. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 Vree ***** válasza:

ÁLLJ

Először is szögezzük le, hogy melyik idealizumsról van szó.

Idealizmus (etika): Az az elképzelés, hogy magasabb elképzelt tökéletes formák, "ideálok" alapján kell az etikának működni.

Idealizmus (képzőművészet): az a művészeti iskola, ami a képzelet, az emberben keltett érzések és benyomás fontosságát hangsúlyozza a valósághoz való hűséggel szemben (ellentétes a realista és naturalista szemléletekkel).

Idealizmus (ontológia/metafizika): Az az elképzelés, hogy a valóság alapvetően szellemi konstrukció, és a tudattól függetlenül nem permanens (anti-materialista).


Mi természetesen az utóbbiról fogunk beszélni.


Az idealizmus történetéről van egy jó (angol nyelv) lista itt:

[link]


Hozzáteszem még, hogy az "idealista" és "realista" szavakat hozzá lehet illeszteni bármilyen filozófiai témához olyan értelemben, hogy valamit VALÓSnak vagy szellemi eredetűnek tekint-e.


Az én személyes verdiktem az, hogy a kettőnek nincs köze egymáshoz. Sőt az a hozzáállás, hogy az ideáloknak (erkölcsi normáknak [morális abszolutizmus?-> persze létezhetnek párhuzamosan ellentétek is], rendnek, tökélynek stb.) fizikai megtestesülése is van, inkább tartozik a "realizmus" címszó alá.


Lényegében amit a természetfeletti hit mond, az az, hogy a természet/valóság/materiális világ mellett létezik egy láthatatlan másik valóság is. Azonban úgy gondolom, hogy ez a másik valóság sokszor ugyanúgy permanens tulajdonságokkal van leírva, tehát ugyanúgy realista és nem materialista; valóságban is létezőnek állítja.


AZ biztos, hogy a vallásokban és a mítoszokban, a varázslat elképzelésében, a filozófiatörténetben korábban következő felfogásokban mind van egy olyan elem, ami a tudat és a világ között szorosabb kapcsolatot képzel el, mint amit a mai tudományos tudásunk mond. Tehát a tudat ahelyett, hogy csak modellezné a valóságot és közvetve a test által tudna visszahatni csak rá, közvetlenebb módon egy azokkal a dolgokkal, amiket modellez és nagyobb hatalommal bír fölöttük. Ezt nevezhetjük végül is idealistának, bár valójában a valóság és a szellemi el-nem-válása, ha a realizmust tekintjük úgy, ami a kettő elválását (a valós világ permanenciáját a tudattól függetlenül) hangsúlyozza.

2017. aug. 28. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!