Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Olyan létezhet valamelyik...

Olyan létezhet valamelyik naprencerbe hogy nem a nap körül keringenek a bolygók hanem a bolygók körül a napok?

Figyelt kérdés
Például a egy nap méretű kőzetbolygó van a középpontban és van napja vagy akár több ilyen létezhet?

2017. márc. 14. 16:39
 1/5 anonim válasza:
100%
Max Naprendszerben
2017. márc. 14. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 EagleHUN ***** válasza:
100%

Nem.


Nap méretű kőzetbolygó nem létezhet, a következő okokból:

Először:

- A nap tömege az összes körülötte keringő bolygó, hold, aszteroida, por, stb... nél jóval nagyobb.

- Ebből az öszz (nem napban lévő) anyagmennyiségből is csak töredéke ami nem hidrogén vagy hélium.

- Vagyis a naprendszer összes nem H2, He anyaga a napban lévővel együtt is eltörpül a napban lévőhöz képest. Nem tudnál annyi ilyen anyagot (nehéz elemet) összeszedni egy nap méretű kőzetbolygóhoz.


Másrészt ekkora tömeg spontán összeroppanna a saját gravitációja alatt.

A nap azért nem teszi mert fúzió van benne, és az így keletkező hő "ellentart" a gravitációnak.

Egy nehéz elemekből álló csillagnál nincs fúzió és bár az összeroppanás alatt felhevülne, maximum egy robbanásban kimúlna még létrejötte alatt. De legjobb esetben is lesz egy neutron csillagod belőle, mert fúzió nélkül ekkora tömeg úgy roskad össze hogy az elektronokat is egybenyomja a protonokkal neutronokká.

2017. márc. 14. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 Shai-Hulud ***** válasza:
100%

Nagyon nem valószínű.

A Nap méretű "kőzetbolygó" iszonyatos tömegű lenne (gondold el, hogy a Nap gázból van!!!), ez a saját súlya alatt összeomlana egy fekete lyukká...

Ha kisebb lenne annál, hogy fekete lyuk váljon belőle, akkor is felhevülne a nyomástól (és a fellépő belső súrlódástól), ami miatt vagy barna törpe, vagy fekete törpe lenne belőle, azaz szintén speciális csillagok, amelyek évmilliókig tudnak világítani mielőtt végleg kihúnynak.

A Naphoz hasonló (és általánosan "csillag"-ként emlegetett) égitest soha nem lehetne belőle, mert a Nap, a napok hidrogént alakítanak héliummá, és ez a fúziós energia adja a fényüket.


Elméleti akadálya nincs, hogy felállítsunk egy olyan rendszert, ahol egy nagy méretű kőzettömb, vagy abból képződött fekete lyuk van a középpontban, és "napok", vagyis fuzionáló gázgömbök keringjenek körülötte, de egy ilyen "naprendszer" spontán kialakulásának elenyésző a valószínűsége.


Sokkal nagyobb méretekben viszont akár konkrét példát is találhatsz hasonló dologra, hiszen a Tejútrendszerünk éppen ilyen felépítésű.

Középpontjában egy szupernehéz fekete lyuk van (ami nem éppen kőzetbolygó, de mindenesetre sötét és nem napszerű, körülötte viszont rengeteg nap, sőt naprendszer kering, a mienket is beleértve.

2017. márc. 14. 17:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
Ahogy az előttem szólok is leírták nem túl valószínű ilyen rendszer létezése. A világegyetemben található anyag 90 valahány százaléka hidrogén gáz. Ha ebből indulunk ki és muszáj mert ebből az anyagból alakulnak ki a naprendszerek, egyértelművé válik, hogy mivel nagyon kevés a nehéz elemek aránya nem valószínű, hogy a rendszer legnagyobb tömegű eleme (középpontja) kőzet bolygó legyen. Viszont olyan rendszerek ismertek, ahol a csillagnál nem sokkal kisebb a kísérője. Pl. Vörös törpe csillag körül barna törpe (óriás gázbolygó) kering.
2017. márc. 15. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 webbandi79 válasza:

1000%, hogy van.


Galaxis útikalauz stopposoknak [link]


Vendéglő a világ végén [link]


Az élet, a világmindenség, meg minden [link]


Viszlát, és kösz a halakat!

[link]


Olvassátok el!

2018. júl. 22. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!