Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » A föld tényleg lapos?

Kiss Ádám998 kérdése:

A föld tényleg lapos?

Figyelt kérdés

Ha gömbölyű akkor kérlek ezeket válaszoljátok meg nekem :( ;

Ha a föld gömbölyű akkor miért tűnik minden síknak? Miért egyenes minde épület? Miért nem utazhat mindenki a világűrbe? Miért Látunk egyenesen elég messzire? És miért egyenes az égbolt? :/



#föld #Gömbölyű-lapos
2017. ápr. 16. 23:01
1 2
 1/13 A kérdező kommentje:
lapos" nem teljesen olyan gömbölyű mint állítják. Így értettem
2017. ápr. 16. 23:05
 2/13 anonim válasza:
91%
akkor te is válaszolj meg nekem valamit oké? ha lapos akkor hogy lehet körbeutazni?
2017. ápr. 16. 23:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim válasza:
94%
egyébként minden kérdésed valahol egy középkori ember szintjén áll de azért válaszolok is nem csak kérdezgetek... szóval, azért tűnik síknak mert a Föld rohadt nagy ergo nagyon minimális a "görbülete", ugyanebből az okból egyenesek az épületek, azért nem utazhat mindenki a világűrbe, mert nagyon kölcséges és még éppen hogy alakul ennek az ipara az is inkább bányászat és nem utasszállítás, a 3. kérdésre a választ leírtam már a Föld nagy, nagyon nagy, az égbolt nem egyenes nem tudom ezt honnan veszed az nem valami vászon amit ráterítettek a földre XD, a bolygó a légüres térben "lebeg" (mozog) a csillagok messze vannak tök mindegy honnan nézed az csak egy pont lesz az égen nem tudod viszonyítani a Föld egy pontjához, vagyis de mert nem mindenhonnan látszódik ugyanaz ha felnézel az égre. A válaszom valószínüleg tele van hibákkal nem vagyok valami nagy csillagász, de az alapok remélem átmentek :)
2017. ápr. 16. 23:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim válasza:
6%
ja és a Föld nem gömbölyű hanem ovális
2017. ápr. 16. 23:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
100%

Nem veszitek észre, hogy csak szórakozik?

Nem is lehetett egyszerű ilyen kérdéseket kerítenie, és gondosan elfelejtkezni Holdról, műholdakról, meg minden egyébről.

2017. ápr. 17. 00:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
100%

"Ha a föld gömbölyű akkor miért tűnik minden síknak?"


Mert a Föld óriási nagy, te pedig nagyon-nagyon pici vagy a felszínén. Ráadásul az általad belátható terület sem teljesen sík (domborzat, növények, épületek), így nem is tudnád meglátni a görbületet. Nyílt tengeren viszont ez nem olyan lehetetlen. Már az ókori görögök észrevették, hogy a távolodó hajóknak először az alja tűnik el, majd fokozatosan egyre kevesebb látszik belőlük, végül a vitorlájukat lehet csak látni, mielőtt eltűnnek. Ebből jöttek rá arra, hogy gömbölyű a bolygó felülete (tehát már az ókorban is tudták, hogy nem lapos a Föld).

2017. ápr. 17. 00:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
100%
Már a Balatonon is látszik, hosszában.
2017. ápr. 17. 01:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
91%

"Miért Látunk egyenesen elég messzire?"


Mennyire elég messzire? Mert a Himaláját még nem sikerült innen Pestről meglátnom, pedig az elég magas.

2017. ápr. 17. 02:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
100%

Bár előttem már megválaszoltál, hadd írjak én is még 1-2 példát.


Képzeld el azt, ha pl. egy poratka sétál a római Colosseum falán. Szerinted a "talajt" ő egyenesnek érzi (most attól vonatkoztassunk el, hogy felfogja-e), esetleg érzi, hogy görbül?


Ha te a talajon járkálsz, azt sem vezed észre, ha 1°-kal lejt vagy emelkedik, azt mondod, egyenes, lapos. Ha a felszín mindenhol annyira "görbülne", mint a föld görbülete, mindkét irányba ennél jóval kisebb lenne a "lejtő". A víz felszínére is azt mondod, hogy "lapos", pedig az kb. pont annyival "görbül", mint a föld görbülete. Viszont a tenger vagy a Balaton partján már látszik az, hogy az objektumok alját a görbülő felszín eltakarja. Majd egyszer utazz el a tenger partjára, fogj egy távcsövet (bár anélkül is látszik, de távcsővel látványosabb), és akkor te magad is megbizonyosodhatsz róla.


Addig is pár kép:

[link]

[link]

[link]


Toronto esetén képsorozatot is láthatsz erről, különféle távolságokból:

[link]


A hegycsúcsok sem látszanak végtelen távolságból, mivel annak is határt szab a föld görbülete, bár a valóságban már a légkör átlátszósága és a domborzati viszonyok is eléggé korlátozzák.

2017. ápr. 17. 08:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 EagleHUN ***** válasza:
100%

Görbült a felszne mindenütt.

Kis mértékben, ezért nem érzékeled!

Csakhogy a távoli helyeknek, tereptárgyaknak csak a csúcsa látszik. (Jó időjárási és megfigyelési körülmények közt.)

Ha magasra mész pl hegycsúcson kilátóba, lényegesen nagyobb területet tudsz betekinteni. (És nem csak a tereptárgyak takarása miatt!)


Továbbá a föld Északi és Déli sarkai valóban kicsit belapultabbak, olyan 20km-el!

Vagyis amennyiben a föld forgása "leállna" (megnyugtatlak nem fog!) akkor az összes óceán oda tódulna, és 2 db 25-30km mély óceán lenne a földön. Köztük pedig az egyenlítőn egy elválasztó lakhatatlan földsáv alakulna ki.


Na mind1 ez fikció.


Csak arra akartam kitérni hogy messze nem tökéletes gömb!

2017. ápr. 17. 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!