Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Milyik szláv nyelvet tanuljam?...

Milyik szláv nyelvet tanuljam? (OROSZON KÍVÜL)

Figyelt kérdés

2017. ápr. 25. 16:31
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Ha nincs konkrét célod, csak szeretnél általános fogalmat a szláv nyelvekről, szerintem az ukrán nyelvet tanuld meg először, ugyanis ez valahol minden szláv nyelv "közepén" helyezkedik el, és könnyen megértheted vele bármelyiket.


Több szlovákkal és lengyellel egyező szót használ, mint az orosz, a nyelvtana is valahol az orosz és a lengyel között helyezkedik el, tehát afféle "kóstoló" mind az oroszba, mind a lengyelbe, szlovákba és csehbe.



Ha mindenképpen meg akarsz tanulni legalább egy szláv nyelvet jól, akkor a bolgárt érdemes. Ennek van ugyanis a legegyszerűbb nyelvtana a szláv nyelvek közül, inkább hasonlít az angolra, mint mondjuk az oroszra, viszont a szókincse nagyon hasonlít az oroszéra, tehát bolgár tudással passzívan érteni fogod az oroszt, csak nyelvtanilag helyes mondatokat nem leszel képes megfogalmazni oroszul.

2017. ápr. 25. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Ha az a célod, hogy a legjobban értsd vele az összes többit, akkor a szlovák a helyes választás, az van földrajzilag és nyelvtanilag, szókincsben is középen. (Nem az ukrán.)


Ha arra avagy kíváncsi, hogy milyen lehetett a ősszláv nyelv, akkor tanulj lengyelül, mert az változott a legkevesebbet. (Ezért is van tele kimondhatatlan nazális hangokkal, amik a többi szlávban azóta redukálódtak "normális" hangokká.)


Ha a legszebbet, akkor tanulj horvátul :-) (Bocs, ez elfogódottság, apai ágon horvát felmenőim vannak :-) )


Ha valami ritka kuriózumot, akkor mondjuk ruszint vagy szlovént :-)


A bolgár (és a macedón, ha önállónak tekintjük) teljesen más sztori, de nem hinném, hogy könnyebb lenne. Rendben, hogy kevesebb esetet használ, de az esetektől való rettegés utólag nevetséges, persze bele kell tanulni. De az esetekkel a nyelv szépen kifejezhetővé és szabadon formálhatóvá válik :-) Emellett a bolgárban is maradtak fent esetek, csak 2+1. De például kapásból öt igemód van a bolgárban, nem három, pedig a három igemód a szláv nyelvek egy nagyon aranyos és könnyű vonása. (Kijelentő, felszólító, feltételes, azért ez nem ördöngösség.) A bolgárban ezt még megfejelik kötőmóddal és elmesélővel, ami a latin nyelvekből lehet ismerős, szenvedtem is vele franciából, a spanyolosok, olaszosok is szidják. Nem éppen angolos vonás ez :-) Az "angolos" talán benne, hogy van kilenc igeidő, ami elég sok és ha elolvasod a leírásaikat, jobban hasonlítanak a latin (olasz, francia) igeidőkre, mint az angolokra.

Persze különlegessége a bolgárnak, hogy elgörögösödött a nyelvtanja és elvesztette szláv vonásai jelentős részét. Szerintem kifejezetten szép nyelv, ha tetszik benne akár az egyedisége, akár bármi más, akkor hajrá! Viszont a többi szláv nyelv megtanulásában épp emiatt nem lesz hathatós segítség :-)

2017. máj. 1. 14:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 Csicsky ***** válasza:

Ha csak az célod, hogy megértesd magad a szláv nyelvcsoportba tartozókal, és nem egy nyelv tökéletes és felsőfokú ismerete, akkor ebben az esetben ajánlhatom a figyelmedbe az interszláv nyelvet, ami hasonlóan, mint az interlingua a latin nyelvek esetében, a szláv nyelcsoportba tartozókkal teszi lehetővé a beszélgetést. Itt írnak róla:


[link]


Nekem van szláv nyelvismeretem és valóban érthető a számomra, elég érdekesnek tűnik a nyelvezete, mindenesetre nekem tetszik.

márc. 8. 07:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 Csicsky ***** válasza:

Hibás a link, helyesen:

[link]

márc. 8. 07:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!