Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Min. Milyen sebességgel...

Min. Milyen sebességgel kellene mennie egy teherhajónak, hogy jó eséllyel túlélhető legyen a vele való ütközés?

Figyelt kérdés

Múltkor a Duna mellett mentünk, és faterommal vitatkoztam, hogyha elég lassan megy nekem egy uszály, mondjuk 1 km/h-val, akkor nem lesz semmi bajom, mert csak eltol. Alapnak vegyünk 0 km/h sodrású vizet, és 20 ezer tonnás uszályt.

Fater indoka az volt, hogy az impulzus számít, ami tömegszer sebesség. Szerintem meg ez akkor lenne érvényes, ha egy merev betonfalnak nyomna neki az uszály.

Persze itt olyan hatalmas erők vannak, hogy ennyi erővel már 0.1 km/h-nál is megöl egy embert, ami nekem valahogy kevéssé hihető.


2017. máj. 15. 00:11
 1/3 A kérdező kommentje:
+ a teherhajó felületét is vegyük függőlegesnek.
2017. máj. 15. 00:12
 2/3 anonim ***** válasza:

Ha a szervezetedet alkotó belső részek bírják azt a deformálódást, amit vízben 1 km/h-val neked rontó teherhajó okoz a testeden, akkor semmi baj sincs (így van egyébként). Te felgyorsulsz a teherhajó sebességére ezen a kb. fél másodpercen belül, és utána már megszűnik a sebességkülönbség, csak a víz ellenállása fog rád hatni (ugyanakkora erővel elölről, mint a teherhajó orra hátulról).

Fontos, hogy a belső szerveid viszonylag jól tűrik a deformálódásokat, egymáshoz képesti elhelyezkedésük változását. Amikor valami elüt, akkor a testedet deformálja sebességtől függő mértékben (és önmaga is ugyanezt teszi közben), a szerveid elmozdulnak egymáshoz képest, ezzel elnyelik a rád ható erőt, miközben felgyorsulnak az elütő dolog sebességére. Ha ez a gyorsulás kisebb mértékű, mint amennyi ahhoz kell, hogy a tested, szerveid maradandó mértékű deformálódást szenvedjenek el, akkor halleluja, sérülés nélkül megúszod a kalandot. És ezen nem változtat az, hogy mekkora a teherhajó tömege.

2017. máj. 15. 02:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 Wadmalac ***** válasza:
100%

A hajó általi elütésnél nem az ütközés maga szokott lenni a halálok, hanem a hajó által keltett örvényekkel, vízárammal a hajó alá kerülés és fulladás, illetve egy barátságtalan találkozó a propellerekkel.

Mindkettőt elősegíthet az ütközésből származó kisebb mechanikus sérülés, agyrázkódás, ájulás.

2017. máj. 15. 10:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!