Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Milyen számot kapunk, ha...

Milyen számot kapunk, ha összeszorozzuk az ÖSSZES valós számot 0,5 és 1,5 között?

Figyelt kérdés

Tehát a 0,5-öt és 1,5-öt nem, de mindent, ami köztük van.

Az én elméletem szerint 0,5-1-ig összeszorozva kapunk egy nullához konvergáló számot, 1-1,5-ig meg egy végtelen nagy számot, de mi lesz akkor, ha ezt a kettőt összeszorozzuk? A végeredmény egy konkrét érték, vagy egy határérték? Esetleg 0, 1, vagy végtelen?



2017. jún. 17. 19:48
1 2
 11/17 anonim ***** válasza:
66%

Értem, tehát lényegében az algebrai számokra gondoltál.


"A matematika tudásom ilyen irányba nem terjed ki."

Körülbelül a következőről van szó:

1) Ha adott egy a_n sorozat, akkor ha meg akarjuk határozni az a sum(a_i, i=k,...,m) értéket, akkor elég, ha találunk egy olyan b_n sorozatot, melyre b_n=a_(n+1)-a_n, ekkor ez a szumma egyenlő lesz b_(k-1)-b_m különbséggel (teleszkopikus összeg).


2) Ha adott egy a_n sorozat, akkor ha meg akarjuk határozni az a prod(a_i, i=k,...,m) értéket, akkor elég, ha találunk egy olyan b_n sorozatot, melyre b_n=a_(n+1)/a_n, ekkor ez a szumma egyenlő lesz b_(k-1)/b_m különbséggel ("teleszkopikus szorzat").


Mind a két esetben, ha ha az a_n sorozat konstans (a_n=d) (a második esetben természetesen pozitív), akkor rendre a b_n=c+(n-1)d illetve a b_n=c*d^(n-1) sorozatok, azaz első esetben egy számtani sorozat d differenciával illetve egy mértani sorozat d kvócienssel megfelelő.

Speciálisan, ha az m*d-t illetve a d^m-t szeretnénk kiszámolni, akkor b_m-b_1 illetve b_m/b_1 kell nekünk.

Az első esetben b_n=c+(n-1)d helyett vegyük az f(x)=c+(n-1)d függvényt, melynek deriváltja éppen d, és m*d=f(m)-f(0).

Tehát, valami olyan, a deriváláshoz hasonló dolgot szeretnénk szeretnénk, ami a f(x)=c*d^(x-1) függvény esetében minden x-re egyenlő d-vel.

a lim((f(x+h)/f(x))^(1/h), h -> 0) megfelelő, amiről egyébként megmutatható, hogy adott x pontban egyenlő e^(f'(x)/f(x)) értékkel.

Tehát, ha ezt az analógiát követve akarjuk értelmezni például az intervallumon vett szorzatot, akkor meg kell oldanunk az e^(f'(x)/f(x))=x differenciálegyenletet, majd kiszámolni az f(1.5)/f(0.5) értéket.

2017. jún. 18. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 anonim ***** válasza:
49%

„Miért lenne igaz a halmazra is? Részsorozat konvergenciájából nem következik a sorozat konvergenciája.”


Általában nem igaz, de indokoltam, hogy most miért lesz igaz; ha egy 0-hoz konvergáló sorozatot szorzunk egy 1-nél kisebb pozitív számmal, vagyis osztunk egy 1-nél nagyobb számmal, akkor a sorozat ugyanúgy 0-hoz fog konvergálni, és ezt akárhányszor megcsinálhatjuk, nem fog változni a határérték.


Viszont akkor azt válaszold meg nekem, hogy ha a [0;1] intervallum minden elemét szorozzuk össze, akkor 0 lesz-e a végeredmény, lévén bármi*0=0, vagy nem értelmezhető, lévén megszámlálhatatlanul végtelen sok elem van?

2017. jún. 18. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 anonim ***** válasza:
66%

"ha egy 0-hoz konvergáló sorozatot szorzunk egy 1-nél kisebb pozitív számmal, vagyis osztunk egy 1-nél nagyobb számmal, akkor a sorozat ugyanúgy 0-hoz fog konvergálni"

Ez igaz, sőt ha az egész sorozatot végigszorozzuk egy tetszőleges számmal, az is 0-hoz fog konvergálni.

Az is igaz, ha egy sorozat minden részsorozata ugyan azon számhoz konvergál, akkor a sorozat is oda konvergál, tehát ha két sorozat ugyan oda konvergál, akkor, ha ezeket összefűzzük, az így kapott sorozat is oda fog konvergálni, a baj, csak az, ezzel az eljárással továbbra is csak sorozatot kapunk, soha nem lesz kontinuum elemű, tehát magát a teljes intervallumot soha nem kapjuk meg így.


"Viszont akkor azt válaszold meg nekem, hogy ha a [0;1] intervallum minden elemét szorozzuk össze, akkor 0 lesz-e a végeredmény, lévén bármi*0=0, vagy nem értelmezhető, lévén megszámlálhatatlanul végtelen sok elem van?"

Nem nem értelmezhető, hanem nincs értelmezve. Ha valaki precízen megfogalmazza a valós számok axiómáira építkezve, hogy mit ért tetszőleges számhalmaz elemeinek szorzatán, és utána megmutatja, hogy az így kapott definícióból például a [0, 1] intervallum elemeinek szorzata nulla, az teljesen rendben van, bár szerintem abszolút jogos olyan elvárás egy ilyen definícióval szemben, hogy a szorzás bizonyos tulajdonságait örökölje, például, hogy diszjunkt számhalmazok unióján vett szorzata legyen egyenlő a komponenseken vett szorzatok szorzatával, vagy esetleg ha a 0-t tartalmazza, legyen egyenlő 0-val, vagy, legyen kiterjesztése a szorzásnak, azaz véges halmazon legyen egyenlő az elemek szorzatával. Ha ilyen dolgok közül legalább valamelyik nem teljesül, nem igazán érdemli meg a "szorzat" elnevezést.

2017. jún. 18. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 anonim ***** válasza:
0%

2*Sü!


#6-beli válaszod egészen az utolsó előtti bekezdésig korrekt, és fontos. Hagyd el az utolsó előtti bekezdést, mert itt tényleg kontinuum számosságú elemről van szó. Helyette.


Igazoltuk, hogy a szóban forgó intervallumban minden elemhez található egy olyan másik elem, amelyek szorzata 3/4. Így tehát kontinuum számosságú 3/4 szorzata a kérdés.


Válasszunk ki a kontinuum sokaságú szorzatpár halmazból (amelyben csupa 3/4 érték található) egy tetszőleges sorozatot. Ennek határértéke nulla (mint többször ezt bemutatták). Azt is állíthatjuk, hogy bármely sorozatot választva ugyanezt kapjuk, azaz nem létezik olyan végtelen sorozat, amelynek szorzatértéke nem nullához tart.

Tételezzük fel, hogy a kontinuum számosságú elem szorzata egy határozottan pozitív A szám. Minthogy mindig létezik olyan sorozat, amelynek szorzata ennél kisebb, ezért léteznie kellene olyan számnak, amellyel szorozva ismét a nagyobb A értéket kapnánk, ami ugye abszurdum a sok 3/4 között.

Ha tehát bármely pozitív számnál lehet kisebb szorzatértéket mutatni, akkor az azt jelenti, hogy a kontinuum számosságú elem szorzata tetszőleges kicsiny számnál kisebb értékkel tér el nullától. QED

2017. jún. 18. 16:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 anonim ***** válasza:
100%

"Tételezzük fel, hogy a kontinuum számosságú elem szorzata egy határozottan pozitív A szám"

Ezen a lépésen továbbra is bukik a bizonyítás, mert nincs definiálva, hogy mi az, hogy kontinuum sok elem szorzata, így bármit feltenni róla is értelmetlenség.

2017. jún. 18. 16:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 2*Sü ***** válasza:
49%
#14: No igen. Ez problémám továbbra is. Ugye addig adott, hogy ha racionális számokról lenne szó, akkor nem lenne probléma a szorzat konvergál a nullához. Tehát ha értelmezni próbálom a kontinuum számosságú halmaz szorzatát, akkor is az a helyzet, hogy ebben benne vannak a megszámlálhatóan végtelen részhalmazok szorzatai, mint szorzók, amik viszont értelmezhetőek. Egy 0-nál kisebb számból nagyobb számot csak úgy lehetne kreálni, ha egy egynél nagyobb számhoz konvergáló szorzó is lenne a szorzatban. Ergo ekkor kellene lennie vagy egy véges, vagy egy megszámlálhatóan végtelen részhalmaznak (ami olyan számpárok halmaza, amelyek szorzata 3/4), amire igaz, hogy az a végtelenhez konvergál. 3/4-ek összeszorzásából – ha úgy tetszik 3/4-ek 1-nél nagyobb hatványaival – ez nem igazán fog menni. Nem lehet találni olyan szorzót, ami a nullához konvergáló részproduktum értéket növelni tudná.
2017. jún. 18. 19:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 anonim ***** válasza:
50%

Ha sikerül valamilyen módon (akármilyen sorrendben) felsorolnod az említett tartomány összes valós számát, azután tárgyalhatunk a szorzatról is.... :)


Segítek: NEM LEHET felsorolni.


(ld. még Cantor...)

2017. jún. 19. 00:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!