Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Amikor azt mondják hogy...

Amikor azt mondják hogy mindig délben van középpontban a nap, arra nem gondolnak, hogy óraátállításkor ez 1 órával később, azaz 1-kor lesz?

Figyelt kérdés
2017. jún. 27. 19:45
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

"Amikor azt mondják hogy mindig délben van középpontban a nap"

Kik mondják ezt a hülyeséget?

2017. jún. 27. 19:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Elég sokan...
2017. jún. 27. 20:04
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

Ha nincs óraátállítás, akkor sem délben delel a Nap. Sőt, ez még napról napra is változik. Idén december 1-jén például Budapesten 11:31-kor fog delelni a Nap. A mai napon 12:46-kor delelt. Persze ez nem hasraütésszerű, szerencsére vannak interneten adatok, amikből ki lehet olvasni. Ez például egy nagyon hasznos táblázat:

[link]


Amúgy már csak azért sem delelhet pont délben, mert a Föld időzónákra van beosztva, és lényegében a greenwichi delelés van meghatározva, ehhez képest pedig a többi időzóna. Egy időzónán belül pedig lehet durva eltérés. Erre jó példa Párizs, ahol ma 13:53-kor delelt a Nap.

[link]


Nem véletlen, hogy akik időzóna váltást szeretnének, azok a legtöbbször Párizst veszik alapul, és a párizsi napfelkeltét/naplementét illetve delelést hasonlítják össze a budapestivel.

2017. jún. 27. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

Akkor van dél, amikor nappal az óra 12-tőt mutat.

Akkor delel a Nap, amikor az égen a legmagasabb pontján van látszólagos pályájának.

Az egyik is 'dél', a másik is 'dél', de a két 'dél' nem azonos.

Az adott időzónán belül minden óra delet mutat, de ezt a Nap nem veszi figyelembe, ezért eltérés van a zónán belül.

2017. jún. 27. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

4: én azt tudom, de sajnos sokan egynek veszik a 2 "dél"-t...

3: igen, én is észrevettem, hogy október végén és november elején t.i. szerint 11:29-kor van középpontban a nap, ez a legkorábbi, míg legkésőbb február közepén csakugyan t.i. szerint, ami pedig 12:01 perc, és csak februárban van, hogy aktuálisan 12:00 után "delel" a nap... u.i. Tolna megye déli részén van ez.

2017. jún. 27. 21:18
 6/9 A kérdező kommentje:
Szerintem Sopron környékén és nyugat M.O.-n van hogy nyári időszámításban is 13:00 után delel a nap, ami téli időszámítás szerint 12:00 lenne...
2017. jún. 27. 21:55
 7/9 anonim ***** válasza:

"Szerintem Sopron környékén és nyugat M.O.-n van hogy nyári időszámításban is 13:00 után delel a nap, ami téli időszámítás szerint 12:00 lenne..."


Az általam linkelt oldal pont arra jó, hogy ilyen információkat is megtalálsz rajta. :)

2017. jún. 27. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
Tudom, de egyébként a Google is kiírja napról napra az adott településen való napkelte és napnyugta időpontját.
2017. jún. 28. 12:22
 9/9 A kérdező kommentje:
És igazam is volt... július közepe körül Sopronban és kelet M.O.-n 13:00 után 1-2 perccel delel a nap.
2017. jún. 28. 12:25

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!