Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Ha valaki fénysebességgel...

Ha valaki fénysebességgel mozog, akkor ő úgy "utazik a jövőbe", hogy a biológiai órája lelassul, ezért mi minden mozdulatát lassan látjuk?

Figyelt kérdés
Akkor a fény sebességét miért látjuk valóban gyorsnak, fénysebességnek? Azt nem kéne szintén lassúnak látni?
2017. júl. 4. 09:47
 1/7 Wadmalac ***** válasza:
94%

A kérdésedben leírtak kábé stimmelnek. Annyi, hogy a fénysebesség KÖZELI (mert semmi sem éri el a fényen kívül) sebességgel haladót mi úgy látjuk, mintha lelassult volna.

A rel. elmélet fájdalmasan felfogható része, hogy ő is lassultnak lát minket, hiszen a sebességkülönbségünk oda-vissza igaz.


Einstein bácsi rel. elmélete levezeti, bizonyítja, hogy a fénysebesség egy határsebesség, a fény ezzel halad és MINDEN viszonyítási rendszerből pont ennyivel haladónak látszik is.

Elég nehéz ezt hétköznapi logikával lenyelni, de attól még így van.

2017. júl. 4. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
0%
Minél gyorsabb egy test, az idő számára annál lassabban fog telni. A fénysebesség viszont állandó. Pontosan az idő relativitása miatt látja minden szemlélő azonos sebességűnek.
2017. júl. 4. 11:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

Ez a relativitás egy érdekes dolog. Senkinek az órája sem lassul le a saját szemszögéből. Csak a külső megfigyelő látja úgy, mintha az utazó ideje lelassulna a sajátjához képest. Ennél már csak az furább, hogy az utazó a megfigyelő óráját is úgy látja, mintha az lassabban járna a szokásosnál (pedig logikusan gondolkodva éppen hogy gyorsabban kellene járjon). Tehát mindenki úgy látja a saját óráját, mintha az normálisan járna, de ha a másikéra nézünk, az lassabban jár. Ez a jelenség bármilyen sebességkülönbségre érvényes, csak éppen fénysebesség közeli különbségnél válik észrevehetővé.


Einstein szerint mindez csak akkor lehetséges, ha a fénysebesség állandó tetszőleges inerciarendszerben, bármekkora elérhető sebesség esetén. Mozgás közben az események csak fénysebességgel tudnak hírt közölni magukról, ezért azt úgy látja a tőle relatíve lassabban haladó megfigyelő, mintha lassabban telne az utazó ideje.


Az utazó a megfigyelő jövőjébe utazik, miközben a saját ideje épségben marad. Einsteinnek jár a pacsi, amiért erre rájött.

2017. júl. 4. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

"az idő számára annál lassabban fog telni."

NEM!

A SAJÁT ideje mindig és mindenkinek ugyanolyan gyors.

Mindenki más fog lelassulni, és ez kölcsönös. Aki lassú, az meg téged lát lassúnak. De ÖNMAGÁT ő is normál sebességűnek látja!

2017. júl. 4. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Önmagát igen, de egy külső szemlélőhöz képest az ő ideje lassabban fog telni.
2017. júl. 4. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Harmadik vagyok. Ezen a képen egy foton-óra modellje látható 1-dimenzióban (két tükör között verődik oda-vissza egy fényrészecske), amin nagyon jól megfigyelhető a sebességkülönbség okozta relativitás és hogy az idő múlása miért nem azonos mindenütt az univerzumban:


[link]


A koordinátarendszer tengelyein az egységek úgy vannak megválasztva, hogy a fénysebességgel mozgó foton, mindig 45°-ban halad. Ha nem mozog az óra, akkor a zöld cikk-cakk egyenesen felfelé mozog az időben. Minden második visszaverődéskor ketyeg egyet a másodperc mutató (zöld tick 1, tick 2, tick 3...). Ha mozog az óra valamekkora v sebességgel, akkor a sárga cikk-cakk eldől valamelyik irányba (sárga tick 1, tick 2, tick 3...). Ilyenkor egy ketyegés tovább tart, mint a nem mozgó megfigyelő számára. Úgy tűnik, mintha az utazónak lassabban ketyegne az órája. De a mozgó tárgynak meg az a normális.


Viszont! Itt jön a mindf*ck: a kép második részében a koordináta-rendszert át lehet úgy transzformálni (Lorentz-transzformáció), hogy a mozgó óra (sárga) tűnjön úgy, mintha állóhelyzetben lenne, és az eredetileg állóhelyzetben lévő (zöld) tűnjön úgy, mintha mozogna.


Akit érdekel az eredeti videó:

https://www.youtube.com/watch?v=fHRqibyNMpw


Érdemes megnézni az elején említett előzmény-videókat is.

2017. júl. 4. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Senkinek a biológiai órája nem lassul le. (Mondjuk ezt már leírták, nem tudom miért ismételgetem). Szóval ha te látsz valakit utazni közel fénysebességgel, akkor Te fogod úgy látni, mintha az ő órája lasabban telne.

A fény minden vonatkoztatási rendszerben fénysebességgel telik. Tehát:

Ha a fénysebesség közeli sebességgel utazó a menetirányának megfelelő irányban bekapcsolna egy zseblámpát, ő úgy látná, hogy az ő vonatkoztatási rendszerben, tőle haladva fénysebességgel halad a fény, ami a zseblámpából "jön" ki. Te azt várnád, hogy a saját vonatkoztatási rendszeredben az így létrejövő fény fénysebességhez közeli sebesség+fénysebességgel halad. Pedig nem. Te is épp ugyan úgy látnád, mint az utazó: tehát azt látnád hogy ez a fény is fénysebességgel terjed. Ha jól tudom, ez az eseményhorizont egy fajtája. A másik, ha Te néznéd, ahogyan egy feketelyukba zuhan egy ember, te végül is sosem látnád, ahogyan ténylegesen belezuhan. Az eseményhorizonthoz közelebb érve egyre lassabnak látnát, majd elérve az eseményhorizontot "kimerevedne" a kép. Ez azért van, mert ugye a fekelyukaból nem jön ki a fény.

Mellesleg, ha már itt tartunk: ha egy nagyon nagy tömegű objektum körül keringünk közel fénysebességgel, mondjuk egy feketelyuk körül (azért biztonságos távolságban az eseményhorizonttól) akkor többet "utazunk" a jövőbe, mint ha csak simán utaznánk. Tehát ha csak simán utaznál 2 évig, és úgy jönnél vissza, tegyük fel akkor eltelik a Földön 20 év. Viszont ha 2 évig keringesz egy feketelyuk körül, és úgy jössz vissza, akkor a Földön már nem 20 év telt el, hanem 100, 200 de lehet, hogy 1000.

No remélem nem kevertem össze a zezont a fazonnal. Csak most kezdtem el ismerkedni a fizika furcsa dolgaival, köztük a kvantumfizikával, mert úgy érdekel az egész. Ezért mindenki fenntartásokkal kezelje, és ne legyek lehurrogva, akkor sem, ha oltári nagy baromságot írtam itt-ott. Ha esetleg így lenne, az okosok majd kijavítanak. (Nem gúnynak szántam az "okos" szót)

2017. júl. 4. 21:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!