Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Mik az előnyei és a hátrányai...

Mik az előnyei és a hátrányai a holisztikus és analitikus szemléletnek? Melyiket érdemesebb kialakítani? Lehet egyszerre mind a kettőt alkalmazni?

Figyelt kérdés
2017. júl. 17. 21:08
 1/8 anonim ***** válasza:
21%
A holisztikus dolgok mind ezoteriára épülnek, hitre, és az eredményeik nem ismételhetőek meg. A tudomány eredményei viszont igen.
2017. júl. 17. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
86%

Nem, nem erről szól a dolog.

A holisztikus szemlélet összességében próbálja megérteni az adott jelenséget, míg az analitikus részleteiben, egyenként.

Mindkettőt célszerű alkalmazni, de az egyes emberek csak az egyikhez, vagy csak a másikhoz értenek.


A holisztikus annyival rosszabb, hogy elegendően messziről szemlélve minden világosnak és egyszerűnek néz ki, az analitikus pedig legalább igazságot talál, még ha aprót is. De mondom: együtt jó mindkettő.

2017. júl. 17. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

#1-es marhaságot írt

#2 köszönöm a válaszod. Mondják, hogy a nyugati ember inkább analitikus gondolkodású, mert az oktatási rendszerünk is erre épül, bár nem teljesen tiszta, hogy mire gondolnak, csak sejtem, hogy a tematizálásra utalnak, például, hogy az ember szerveit külön-külön tanuljuk. De hogyan lehetnék képes holisztikusan látni valamit? A holisztikus egyébként egyenlő a rendszeralapú szemlélettel?

2017. júl. 17. 22:42
 4/8 anonim ***** válasza:
63%

Ha most nem így látsz, akkor sehogy.

Tanulni azért lehet, csak nem egyszerű.

Igen, ez rendszerben, összefüggéseivel együtt próbálja meg látni a világot.

Azt azért el kell mondani, hogy a mérnökök mind analitikusok. A tudósok nagy része is.

Holisztikus szemlélettel rettenetesen nehéz bármi használhatót létrehozni - ugyanis, ami működik, annak minden részlete működik (egy se lehet, ami teljesen működésképtelen). Holisztikus szemlélettel viszont nagyon nehezen jutsz el a részletekig.


Analitikus szemlélettel pedig létrehozol egy csomó, JÓL működő dolgot... legfeljebb aztán nem kapcsolódnak össze rendesen - de az alapjai akkor is működnek, míg egy hanyag holisztikus szemlélettel nem működik semmi.

2017. júl. 17. 23:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
6%
Te Kérdező, ha ennyire jobban tudod, hogy mik az előnyei és a hátrányai, minek írsz ki kérdést?
2017. júl. 17. 23:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Nagyon érdekel a téma, szabad megkérdeznem, hogy milyen területről van szó? Mérnöki tudományok kerültek említésre, de a holisztikus szemlélettel én máshol találkoztam.
2017. júl. 18. 09:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

SZVSZ kovetkezik


A ketto nem er egymas nelkul semmit, hiba csinalsz apro alateteket, tokeletes, DE mire hasznalod, ja gyartasz tokeletes csavart is...ja de jo, de mit csinaljak a csavarra....Es amikor osszeallnak a gepelemek akkor ott valami nagy, van benne tures hogy minden tokeletes elem passzoljon, es mikor kiprobalod megszaritja a hajad pl.


Vagyis igen kell az analitikus az elet minden reszteruleten, de a holosztikus adja meg az ertelmet.

2017. júl. 18. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm az eddigi építő válaszokat, kiemeltem a kérdést, hátha valaki még hozzá tud fűzni valamit. Ha valaki tud valami jó olvasmányt a témával kapcsolatban, ne tartsa magában.


Egyébként igazság van abban, amit az egyik válaszoló írt, hogy analitikus úton juthatunk el a teljes ismeret egy szeletéhez. De most ha visszagondolok, a valódi megértéshez, mindig kellett egy holisztikus megközelítés is. Például gyermekkoromban belénkverte a tanárunk az angol igeidőket. Sikerült felfognom, hogy mi miért van, de gyakorlatban mégsem tudtam alkalmazni a tudásomat. Azután úgy orvosolták a szüleim a problémát, hogy 12-13 évesen (ekkor már 5 éve tanultam angolt) elküldtek egy magántanárhoz. Megmondtam neki, hogy értem a szabályokat, de mikor szöveget kell fogalmazni és teljesen szabad kezet kapok, mégsem megy hibamentesen az igeidők alkalmazása. Erre ő mindössze annyit csinált, hogy mind a 12 igeidőt egyszerre felírta egy lapra és elmagyarázta a kapcsolatokat és a különbségeket és volt egy pillanat a fejemben, amint minden összeáll az elmémben és "leesik" a dolog. Ettől a pillanattól kezdve soha nem voltak gondjaim a nyelvtan ezen részével. Az iskolában csak analitikus meglátást kaptam, a könyv is úgy volt szerkesztve, hogy két igeidő tanulása között akár hónapok is elteltek. Az analitikus+holisztikus szemlélet ketten együtt voltak ütős kombináció.

2017. júl. 22. 19:24

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!