Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Az alábbi logikai feladatara...

2105as kérdése:

Az alábbi logikai feladatara mi a megoldás?

Figyelt kérdés

vádlottat a bíró úgy ítéli el, hogy saját kezébe adja a szabadulás útját. Két ajtó közül választhat, az egyik a börtönbe, a másik pedig a szabad világba vezet. A két ajtó előtt egy-egy őr áll, akiktől egyet kérdezhet. Az őrök egyike mindig igazat mond, a másik mindig hazudik. Mit kérdezzen a vádlott, hogy megtudja melyik a szabadság útja?



Én úgy gondolom, hogy egy olyan kérdést kell feltennie, amire ő maga is tudja a választ (mivel a nem tudná a választ akkor nem tudja eldönteni, hogy igaz vagy hamis) pl: Milyen nap van ma? Vagy Mennyi egy meg egy?


Nem vagyok benne biztos, megoldást megnemtudtam ott megnézni...


2017. aug. 6. 16:23
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

"A másik őr melyik ajtót mutatná, ha megkérdezném tőle, hogy melyik ajtó vezet a börtönbe?"

Így biztosan a szabad világba vezető ajtót fogja mutatni.

2017. aug. 6. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
88%

Igazság-hazugság egybefűzése logikájú feladat.

A hasonló feladatoknál úgy szokott lenni a feltétel, hogy csak az ajtóval (úttal stb.) kapcsolatban kérdezhet.

- Mit mondana a másik őr, ez az utcára nyíló ajtó?

Vagy:

- Mit mondana a másik őr, ez a börtönbe nyíló ajtó?

És a válasz ellentéte az igaz.

2017. aug. 6. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 TR75 ***** válasza:
Ezt a feladványt én kannibálokkal ismertem :-D
2017. aug. 6. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

Én három őrrel:

[link]

2017. aug. 6. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

Hát lehet én nem értelmezem jól, de hogy melyik őr melyik ajtó előtt áll azt nem tudni és ha azt kérdezném tőle meyik út vezet a szabadsághoz és az ellentetjén veszük az nem 100% hogy tudjuk melyik a szabad út nem?

Pl:ez vezet a szabadságba és ha nemet mondt letagadom akkor igazat kapunk, de ha igent mondt letagadom akkor hamis lesz és mivel nem tudom melyik őr hazudik és meyik mond mindíg igazat akkor ez a logika nem jó.

2017. aug. 7. 13:25
 6/9 anonim ***** válasza:

Nem érted a lényeget ... A kettős tagadás révén lehet elérni hogy a hazudós is igazat mondjon. A két őr egymásról tudja hogy egyikük hazudik a másik meg nem. Na most a hazudós ha konkrétan az ajtóra kérdezel hazudni fog. A "jó" ajtóra rosszat, a "rossz" ajtóra jót mond. Így mindkét őr ugyanazt mondja. De ha úgy kérdezel hogy a hazugságot is hazudnia kell máris igazat mond a hazudós is. Így pl megoldás a következő eset is :


" Mit mondanál ha megkérdezném: ez a szabadságba vezető ajtó ?" (és rámutatok a "rossz" ajtóra)


Erre a nem hazudós az igazat mondja, ez a rossz ajtó. De minket ez nem is érdekel



A hazudós mit mond?


Hmmm ... Ha valóban megkérdezném akkor hazudna és azt mondaná hogy ez a "jó" ajtó. De mivel hazudnia kell, és én ténylegesen nem kérdeztem meg, az eleve hazug válasz ellenkezőjét fogja hazudni, azaz azt hazudja, hogy "Azt mondanám, hogy ez a rossz ajtó".


Remélem így már érted

2017. aug. 7. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

Most eléggé szétszórt vagyok, de köszönöm a választ, amúgy egyet lehet kérdezni a két őrtől vagy mind a két őrtől egyet egyet?

(később rágom át magam rajta)

2017. aug. 7. 14:08
 8/9 TR75 ***** válasza:
Csak egyet lehet kérdezni, ez a lényeg.
2017. aug. 7. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 Kalinka válasza:
A vádlott az egyik őrtől azt kérdezheti, hogy a másik őr melyik ajtót javasolná neki, ha a szabadulás a célja. Ha a válasz az ajtó, amelyre a másik őr áll, akkor a vádlottnak a másik ajtót kell választania, mert a másik őr hazudik. Ha a válasz az ajtó, amelyre az őr áll, akkor a vádlott az őr által ajánlott ajtót választja, mert az őr igazat mond. Ez a vádlott számára a legbiztosabb módja annak, hogy megtudja, melyik ajtó vezet a szabadság felé.
2023. ápr. 20. 00:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!