Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Mik az emberiseg lepcsöfokai?...

Mik az emberiseg lepcsöfokai? (többi lent)

Figyelt kérdés

Szerintetek mik feltalalasa nelkül nem tartanank ott ahol most? En ezeket szedtem össze, amik szerintem nelkülözhetetlenek voltak az emberiseg fejlödeseben:



1. Tüz csiholasnak a "feltalalasa" (kb 400 000 evvel ezelött) -> hus sütes, ragadozok tavoltartasa, kesöbb a metallok megolvasztasa...

2. Letelepedes elönyeinek "feltalalasa" (kb 10 000 evvel

ezelött, utolso jegkorszak vege) -> gabona termeles, több elelem mint a nomad eletmodban, különbözö mesterseg kialakulasa, nagyobb tulelesi lehetöseg mint a vadonban, hazak, falvak, varosok, örgeknek es a gyerekek szampontjabol is jobb...

3. A kerek feltalalasa (kb i.e. 4000) -> aru szallitas, teherhordas, utazas

5. Az iras feltalalasa (kb i.e. 3000, Egyiptomban es Mesopotamiaban) -> civilizacio kialakulasa

6. Penz "feltalalasa" (i.e. 7. szazad, Görögország) ->kereskedelem

7. A könyv sokszorositasa (1450, Johannes Gutenberg)-> szegenyebbek is hozzatudtak jutni könyvekhez, informacio gyorsabb terjedese

8. A gözgep feltalalasa (1712, Thomas Newcomen)-> ipari forradalom

9. es vegül a computer feltalalasa (20. szazad) -> informaciohoz jutas, pontos müszerek, robotok, ürkutatas...


:)


2017. aug. 28. 14:51
 1/5 anonim ***** válasza:
51%
Az első 2 esemény ideje nem bizonyítható , erősen tipp . Ezeket a korokat is megelőzte szervezett civilizáció . A pénz és a computer megjelenése kétoldalú , ezek okoznak sok gondot felesleges csavart hátráltatást a létezésünkben ( gyilkosságok , felesleges energia pazarlás az üzemelésükhöz és fokozódó igény a fejlesztések birtoklásához ) kevesebbeknek örömöt . A nyomtatás által a hazugság , pletyka és propaganda terjed jobban , kevesebb hasznos értékes infó jut el hozzánk . A nyomtatás és a tv direkt ezt a célt szolgálta . A fegyverek fejlesztése hadiipar is kifejtette a hatását a jelen állapotunknak .
2017. aug. 28. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Szerintem..

1. A tűz fontos, de inkább általánosabban a természeti javak felhasználása, a természet hatékonyabb irányítása.

2. A letelepedés és főleg a mezőgazdaság fontos, de egyben kényszerpálya is, mert innentől nem volt visszaút a korábbi életmód felé.

3. A kerék is az előzőhöz kapcsolódik, tehát a javak települések közötti jobb (?) elosztásához.

4. ..? :)

5. Az írás nagyon fontos, bár szerintem nem esik egybe a civilizáció kialakulásával. Viszont a szervezett társadalom és a hatékonyabb kereskedelem felé egy fontos lépés.

6. A pénz is hasonló kategória, mint az előző. Ezzel egyszerűsödött a javak áramlása, több terület tudott bekapcsolódni a kereskedelembe.

7. A nyomtatás szerintem inkább praktikus dolog, de akkor még nem okozott akkora változást. Pár két-háromszáz évvel később már nagyobb jelentősége volt.

8. Az ipari forradalom tulajdonképpen ugyanazt a folyamatot erősítette, amit az első gazdálkodó telepeknél elindult, tehát hogy felhalmozzák a javakat, felesleget termeljenek, és ezzel kereskedjenek, tehát elcserélhessék kb. bármire, amire szükség van, csak egyre hatékonyabban és egyre nagyobb mértékben.

9. A digitális és kommunikációs korszak egy más jellegű változás, de nagyon sok köze van a gazdasághoz is. Az információ és adatok továbbítása és feldolgozása ugyanolyan jelentőségű, mint korábban a kerék vagy az írás. Minőségi ugrást jelent, de a lényeg nagyon hasonló.


És amit kihagytál, bár nem találmány: a beszéd és elvont gondolkodás kialakulása. Én ezt tartom fontosnak, az írást, és a gazdálkodás (többlet termelés) elindulását.

2017. aug. 28. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
#2 Elözö: köszönöm a hasznos valaszt!
2017. aug. 28. 19:42
 4/5 anonim ***** válasza:

Milyen szempontból nézed? Ez egy erősen technokratív nézőpont. Lehetne nézni biológiai szempontból is (antropológia). Lehetne nézni a fejlődőst társadalmi szempontból pl. mikor milyen társadalmi berendezkedés volt.

Eleve kérdés, hogy mióta beszélünk "emberről", mit tekintünk elszakadási pontnak (primáták-hominoideák). Figyelembe vesszük a korábbi többi emberi fajt is (amik azóta eltűntek, kihaltak), vagy csak a ma élő embert vizsgáljuk?


Ha a technológia sort nézzük akkor az eszköz készítés kezdetétől vizsgáljuk (ld. Jane Goddal, eszközkészítés csimpánzoknál), mert ez valamikor a plesztocén-pliocén határon már megjelent egyértelműen. A tűz használatát egyre inkább régebbre sorolják (egyes kutatók szerint egyértelmű bizonyítékok vannak a középső pleisztocénból kb. 1,5-2 millió évvel ez előttről, hogy a korai homo fajok már használták a tűzet /homo erectus/). Szintén több tanulmány foglalkozik, hogy maga a főzés "tudománya" is megjelent a homo erectusnál legalább 0,5 millió éve valamint több helyen olvasható, hogy kb. 300 ezer éve már nagyon elterjedt volt, szinte a mindennapok részévé vált.

Ld pl. (ez egy nagyjából komolyan vehető forrás): [link]


"Wrangham credits the transformation to the harnessing of fire. Cooking food, he argues, allowed for easier chewing and digestion, making extra calories available to fuel energy-hungry brains. Firelight could ward off nighttime predators, allowing hominins to sleep on the ground, or in caves, instead of in trees. No longer needing huge choppers, heavy-duty guts or a branch swinger’s arms and shoulders, they could instead grow mega-craniums. The altered anatomy of H. erectus, Wrangham wrote, indicates that these beings, like us, were “creatures of flame.”


There was one major problem with this hypothesis, however: Proving it would require evidence of controlled fire from at least 1.8 million years ago, when the first H. erectus appeared."


Ebben az egyik lényeges pont: "making extra calories available to fuel energy-hungry brains." Ez több más forrás anyagban is olvasható. Tehát az agy fejlődéséhez hozzá segített a tűz használata, mert így egyszerűbb volt fedezni az emberi agy energia igényét. Ez gyakorlatilag egybe esik a faj átalakulással (ugyanebben a cikkben "That process led to the emergence of Homo habilis, the first creature generally regarded as human, 2.3 million years ago. Yet H. habilis’ brain was only moderately larger than Australopithecus’, and its body retained many apelike features. No one knows why, just 500,000 years later, a radically more advanced species — Homo erectus — emerged. Its brain was up to twice the size of its predecessor’s, its teeth were much smaller, and its body was quite similar to ours.").


Szintén ezzel nagymértékben összefüggenek a társadalmi-szociális változások is. Ezek egyébként a mai napig hatnak a humán evolúcióra. 1-2 éve olvastam egy érdekes cikket, hogy mennyire látható pl. a magyar nyelv átalakulása 100 év alatt. Érdemes megnézni egy korai hangos filmet, vagy korai hangfelvételeket és egy mai beszédet. A magyar nyelv nagyon felgyorsult az utolsó néhány évtizedben. Saját nagymamámon is már éreztem, hogy lényegesen lassabban beszél mint mi.

2017. aug. 31. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Kicsit más oldalról megközelítve (keleti filózófiák alapján, bár ez már átvezet az ezotérikus megközelítésbe, de tanúlságos olvasmány):


[link]


illetve:

[link]


Érdemes ezt a nézőpontot is elolvasni, vannak benne furcsa és meglepő nézetek, magyarázatok.

2017. aug. 31. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!