Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » A magyar "köznyelvben" mi a...

A magyar "köznyelvben" mi a femina ellenpárja?

Figyelt kérdés

Mert ugye a femina az latinul nő. De a masculus formát így nem láttam leírva, vagy hallottam kimondva sem konferencián, sem máshol.


A feminának a magyarban mi az ellenpárja?


2017. szept. 3. 13:24
 1/2 Shai-Hulud ***** válasza:

Latinban a "homo". Az "ember" szó alatt a férfit értették, ugyanúgy, mint igen sok nyelvben.


Magyarban is, az "asszony" ellenpárja az "ember". (Az már csak a (valamekkora mértékű) emancipáció eredménye, hogy a "nő" és "férfi" párost használjuk.)

2017. szept. 3. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

Sose hallottam köznyelvben a femina szót. Valami újság rémlik, hogy van ezen a néven.

Az „ember” meg a magyarban eredetileg is jelentette mindkét nemet, későbbi idegen hatásra lett „férfi” jelentése, ami mostanra nagyrészt kikopott, legfeljebb összetételekben van meg (pl. öregember, özvegyember).

2021. aug. 12. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!