Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Ha haladok egy autóval mondjuk...

Ha haladok egy autóval mondjuk..70km/h-val és közben az autóban egyhelyben repked egy darázs, akkor a darázs 70 km/h-val repül?

Figyelt kérdés
Nagyon sokáig gondolkodtam ezen,de nem tudok megfelelő választ adni...nagyon izgat ez a kérdés,néha álmomban is megjelenik.
2008. okt. 20. 22:35
1 2 3 4
 1/36 anonim ***** válasza:
77%

Ez jó kérdés. :D Én azon agyaltam sokáig, hogy vajon ugyanannyi idő-e a Budapest-New York repülőút, mint a New York-Budapest.

Szerintem ő is 70-el megy, de nem 70-el repül. Mivel ha befékezne hirtelen az autó, akkor gondolom elméletileg nekicsapódna a szélvédőnek. Márpedig, ha ő nem haladna, akkor nem is csapódhatna neki, nem? Ajjaj. Bár lehet, hogy hülyeséget beszélek. Most nem fogok tudni aludni. :D

2008. okt. 20. 23:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/36 anonim válasza:
96%

Igen!

Ha te utazol a vonaton, te is annyival mész mint vonat. (Elkezdtem fogalmazni hogy miért, de ugy belekeveredtem hogy most már én se tudom mivan :D )

2008. okt. 21. 01:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/36 anonim ***** válasza:
100%

A darázs összetett mozgást végez. Mondjuk te az út szélén állsz, elképzelünk köréd egy (x1,y1,z1) koordináta rendszert, ezt tekintsük abszolút nyugvónak. Az autóban legyen egy másik koordináta rendszer (x,y,z), ez (x1,y1,z1) koordináta rendszerhez képest 70 km/h-val mozog. A darázs repülése az autóban levő koordináta rendszerhez képest relatív mozgás. A darázs mozgása hozzád képest az abszolút mozgás. Az autó mozgása hozzád képest a szállító mozgás.


Te a darázs abszolút sebességére vagy kíváncsi (V). A szállító sebesség Vp=70 km/h. A darázs relatív sebessége legyen pl. Vr=10 km/h.


Az abszolút sebesség V=Vr+Vp, azzal, hogy V,Vr,Vp vektormennyiségek. A darázs abszolút sebessége így Vr és Vp vektor által bezárt szögtől függően V=60 - 80 km/h lehet. Ha ismerjük Vr és Vp közti szöget, akkor a koszinus tételt alkalmazva V kiszámítható.

2008. okt. 21. 01:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/36 A kérdező kommentje:
Na mostmár megnyugodtam,köszönöm szépen a válaszokat.
2008. okt. 21. 08:34
 5/36 anonim ***** válasza:
32%
Azonban, ha az autó befékez, akkor a darázs nem csapódik neki az ablaknak.
2008. okt. 21. 10:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/36 anonim ***** válasza:
79%

de bizony nekicsapódik!

gondolj bele: ha az autó hirtelen fékez, te is előrelendülsz, mivel a tested továbbra is az autó előző sebességével halad (ill. akar haladni) tovább, végzetes esetben -karambol- akár az ülésből is kirepülsz, és a tested az addigi sebességgel repül ki az ülésből. (ha nem vagy bekötve)

2008. okt. 21. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/36 anonim ***** válasza:
100%

két fogalmat próbáltok egybevonni és ezért beszéltek össze vissza.


a kérdésben szereplő darázs 0km/h sebességgel repül és 70km/h sebességgel mozog.


Mivel az autóval együtt mozog (egyhelyben repked) ezért a mozgási sebessége megegyezik az autóéval.

Viszont a repülési sebességet közeghez viszonyítjuk és éppen hogy a földfelszínhez viszonyított sebesség a relatív. Ennek az az oka, hogy a szárnyak által termelt felhajtó erő a közeg és a repülő tárgy egymáshoz viszonyított sebességétől függ, mint ahogy a közegellenállás is.


(ezért állnak szembeszélbe a repülőgép anyahajók teljes sebességgel felszálláshoz, mert így a repülő és a levegő egymáshoz viszonyított sebessége a lehető legnagyobb)

2008. okt. 21. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/36 anonim ***** válasza:
100%

Jaj, nem elég, hogy lepontozod, még "meg is magyarázod", hogy miért csapódik bele az ablakba.


A hirtelen helyzetváltoztatásról van szó, akkor értelemszerűen más vonatkoztatási rendszerek lesznek érvényben. Azonban itt most normál haladású - így normál sebességű lassulás és gyorsulás esetében a méhecske nem fog belecsapódni az ablakba. [Ha gondolod ezt is pontozd le és aztán magyarázd meg, hogy MIÉRT fog belecsapódni.]

Ugyanis, ha a gépjármű sebességéből eredően csapódna bele, akkor ha feldobsz egy érmét, az is "elrepülne". Illetve ahhoz, hogy a méhecske veled haladjon a levegőben, a méhecskének "tartani kellene a gépjármű sebességét", azaz amikor repked az autóban, akkor neki mondjuk 80 km-rel kellene repesztenie, mert amúgy "lehagyná" az autó.

Pedig nem. A méhecske csak felszáll, és "viszi magával az autó" :) Ahogy az érmét is ha feldobod, ugyanoda esik le. Nem csapódik az ablakba. Ennek pedig az oka az, hogy ZÁRT térben van a méhecske és az érme.

Tipikus esete a könnyebb lesz-e a kamion, ha a benne szállított madarak repkednek. Erre is a válasz: Ha zárt a plató, NEM.

2008. okt. 21. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/36 A kérdező kommentje:
Most nehogy már összevesszetek ilyenen. (mondjuk inkább ilyenen veszekedjen az ember) Mostmár értem. A DARÁZS NEM CSAPÓDOTT BELE AZ ÜVEGBE!!én csak azt kérdeztem,hogy a darázs repül 70-el vagy sem.
2008. okt. 21. 13:05
 10/36 anonim ***** válasza:
100%

kedves rém okos barátom!

mindegy, hogy milyen értékű a lassulás, és az iránya is teljesen mindegy - ha sebességváltozás van, biz' a darázs változtatja a helyét - vagy kompenzálja azzal, hogy ő is gyorsít, vagy fékez :)

az általad oly nagyon precízen leírtakból arra kell következtetnem, hogy te még az életben nem ültél autóban, vonaton, lóháton, vagy biciklin...:)

pótkérdés: mi célt szolgál a biztonsági öv?

(mármint azon kívül, hogy ha nincs bekötve, akkor a rendőr jól megbüntethessen...:)

2008. okt. 21. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!