Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Valaki el tudná nekem magyaráz...

Valaki el tudná nekem magyarázni Atsarja Bhaskara bambusznádos feladatának a részletes megoldását?

Figyelt kérdés
Meg van a megoldás, csak az nincs, hogy mi hogyan jön ki. A megoldásban olyan számok is vannak, amik nem tudom, hogy honnan lett oda írva.

#matematika #Pitagorasz #Atsarja Bhaskara
2017. dec. 10. 00:30
 1/7 anonim ***** válasza:

Ez lenne az?


"A szél letörte a 32 láb magas bambusznádat. A törés fölötti rész lehajlott, a vége a talajt a nád tövétől 16 láb távolságra éri. Milyen magasan tört le a nád?"


Ez egy egyenletrendszer: van egy egyenlet ami a sima Pithagorasz tétel foglalja magában és egy másik ami az oldalak összegére vonatkozik.

2017. dec. 10. 00:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Igen az lenne. A pitagoraszt magában értem, csak ennek a feladatnak nem értem a levezetését.
2017. dec. 10. 00:46
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

Feltesszük, hogy a nád az egyenes földdel derékszöget zár be, ekkor legyen az állva maradt álló rész hossza x láb, így a letört rész hossza értelemszerűen 32-x láb, ezzel nyerünk egy derékszögű háromszöget, ahol a 32-x hossz az átfogó, tehát ezt az egyenletet kapjuk:


16^2 + x^2 = (32-x)^2, elvégezzük a hatványozást:

256 + x^2 = 1024 - 64x + x^2, rendezés után:

64x = 768, végül osztunk 64-gyel:

x = 12, tehát 12 láb magasan tört el a bot, és 20 méter a lelógó rész hossza. Nem nehéz belátni, hogy a 12-16-20 Pitagoraszi-számhármas (például 4-gyel való osztás után a 3-4-5-öt kapjuk, amiről pláne tudjuk, hogy az).

2017. dec. 10. 01:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Köszi. A többi annyira nem volt vészes. Igazság szerint még mindig nem értem hogy lett ott 64. Vagy azért mert zárójeles?
2017. dec. 10. 09:10
 5/7 anonim ***** válasza:
Simán csak kibontod a zárójelet.
2017. dec. 10. 09:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Fontos megjegyezni, hogy összeadás/kivonás hatványozása esetén NEM TAGONKÉNT!!!!!! végezzük el a hatványozást (szorzás/osztás esetén ez működik, viszont nem azért, mert valaki így találta ki, hanem a definícióból következik).


Először édemes meggondolni, hogy a (32-x)^2 mit is jelent; azt jelenti, hogy a (32-x)-et megszorozzuk (32-x)-szel, tehát ezt kapjuk: (32-x)*(32-x), ezt a szorzást pedig a tanult módon (mindenkit összeszorzunk mindenkivel) kibontjuk: 32*32 - 32*x - x*32 + x^2, összevonás után 1024 - 64x + x^2 lesz belőle.


A hatványozás elvégzésre tanultatok/fogtok tanulni képletet is:


(a+b)^2 = a^2 + 2ab + b^2

(a-b)^2 = a^2 - 2ab + b^2, ezek a képletek a fenti eljárással egyszerűen levezethetőek. Nagyobb kitevő esetén is léteznek képletek, és ezeket a képleteket a binomiális tétel szépen le is írja, ennek használatához azonban a kombinatorika bugyraiban kell jártasnak lenni.

2017. dec. 10. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Köszi a segítséget ilyen sokára is.
2018. febr. 18. 23:22

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!