Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Fény sebessége minden rendszer...

Fény sebessége minden rendszerből nézve állandó. Miért?

Figyelt kérdés
Mi okozza hogy fénysebességnél nem tellik az idõ illetve nagyon lelassúl?

2017. dec. 18. 22:08
 1/7 anonim ***** válasza:
Nem vagyok tudós, de érdekel a téma. Én úgy értelmeztem, hogy ez azért van, mert az univerzum/fizika törvényei így tudják megoldani, hogy a fénynél semmi se tudjon gyorsabban menni. Bocs, hogy konyhanyelvet használtam.
2017. dec. 18. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Én sem vagyok szakértő, de én úgy tudom, hogy a sebesség mérése miatt. A sebesség az adott idő alatt megtett út. Viszont mindkettő relatív, így a mérés mindig olyan irányban torzul, hogy bármilyen mozgó rendszerből nézve ugyanazt a fénysebesség értéket fogjuk kapni.


Olyan, mintha egy edző stoppere felgyorsulna, mikor szembe megy a futóval, és lelassulna, mikor hátrál tőle, így mindig ugyanazt a relatív sebességet fogja mérni magához képest.

2017. dec. 18. 23:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Akkod egymás mellett két fénysebességū objektum nem is haladhat? Hisz fénysebességek kell hogy gyarsabb legyen egyik a másiktol mivel nem egy rendszerben vannak?
2017. dec. 18. 23:52
 4/7 anonim ***** válasza:
Arra gondolsz, hogy pl. két párhuzamosan haladó foton milyennek látja egymást? Számukra annyira lelassul az idő, hogy tuképpen áll. A foton számára nem telik az idő. A keletkezésük és a megsemmisülésük számukra ugyanaz a pillanat, hiába telik el kívülről nézve több milliárd év.
2017. dec. 18. 23:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

Az a helyzet, kérdező, hogy ezt egy faék egyszerűségű logikával NEM fogod megérteni.

Tuti, 100%


Két dolgot tehetsz:

1: Nézd meg Dávid Gyula eladását a relativitásról. Remek előadás, nagyon jól érthető.


2: Tanulj meg néhány egyszerű szabályt. Érteni ettől még nem fogod, de legalább nem téveszted el olyan könnyen.

Ezek:

- a fény MINDIG, MINDENHONNAN nézve fénysebességű.

- a SAJÁT időd MINDIG ugyanúgy telik (nem TELLIK!)

A fénynek is. Nem lassul le. Mindig a MÁSIK ideje lassul le!


A fény annyiban speciális, hogy nem "lát" semmit. Elindul egy atomból - és a következő pillanatban becsapódik egy másik atomba.

Közben lehet, hogy neked eltelt 10 mrd év, és megtett 20 mrd fényévet. Mármint szerinted, mert ő úgy érzi, hogy semmit se ment.

Tudod, fénysebesség környékén a haladási irányban összehúzódik a világ, tehát nagyon rövidek lesznek az utak. A fény éppen úgy érzi, hogy nulla az útja.

2017. dec. 19. 00:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Talán úgy lehetne egyszerűen megfogalmazni a dolgot, hogy az energia két alapvető formában jelenik meg: mozgásban, illetve tömegben. Fontos még a témához tudni, hogy az általános relativitáselmélet szerint tér, idő és gravitációs hatás egymás nélkül értelmezhetetlen. Attól létezik a téridő, hogy van a testeknek gravitációja, azaz tömege. Egy sűrű fekete-lyuk környékén a külső környezet gyorsabban változik, egy elektron szemszögéből pedig a környezet lassabban változik.


A foton egy tömeg nélküli részecske, ami adott közegben mindig azonos sebességgel mozog. A foton minden elektromágneses sugárzás, így a látható fény energia-hordozó részecskéje is. Az ő energiáját nem a sebesség, vagy a tömeg változtatásával tudjuk növelni (mint a tömeggel rendelkező testeknél), hanem a frekvencia/hullámhossz változtatásával. Ez a témához kevésbé köthető, de fontos tudni, hogy ne értelmezzük félre a dolgot (mivel durván ellentmond az első mondatomnak).


Hogy miért pont ennyi a fénysebesség? Ez a fizikai rendszerünk adottsága. Hasonlóan ahhoz, hogy az abszolút nulla fokot (ahol a részecskék mozgása teljesen leállna) sem érhetjük el. Mindkettőhöz végtelen sok energiát kéne közölni az anyaggal.

Inkább érdemes úgy felfogni a dolgot, mint egy határértéket. Ahogy a részecske tömege tart a nulla felé, úgy a fénysebesség lesz a mozgásának a határértéke. Tehát ha mondjuk az 1/tömeget vennénk mérőszámnak, akkor a fénysebesség lenne a végtelenünk.


Nem illik a foton szemszögéből nyilatkozni, mivel tömeggel rendelkező anyag sosem utazhat fénysebességgel. Viszont ha közel fénysebességgel utazunk, akkor valóban lelassul az idő a saját szempontunkból nézve. Ezt úgy kell elképzelni, mintha fénysebességhez mérhető sebességnél csökkenne körülöttünk a gravitációs hatás, és emiatt megváltoznának a téridő hossz-, illetve idő paraméterei is. Azaz ha lenne egy kvarcóránk, akkor mire belülről nézve 1 másodpercet ütne, az kívülről nézve csak a másodperc törtrészének tűnne.

2017. dec. 19. 00:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
100%

Egész pontosan minden inerciarendszerből nézve állandó.


A miértre sajnos vagy nem de sajnos csak olyan válasz adható, hogy ez "következik" bizonyos kísérletekből (és pár alapelvből), vagyis azok így magyarázhatók meg viszonylag egyszerű és konzekvens módon. Az említett kísérletek legfontosabbika a Michelson-Morley interferencia kísérlet, az elv pedig a speciális relativitás elve, miszerint nincs kitüntetett inerciarendszer. Közvetve persze ez utóbbit is a mérések igazolják eleddig egész jól.

2018. jan. 2. 00:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!