Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Mi a külömbség a sci-fi és a...

Lora fizesan kérdése:

Mi a külömbség a sci-fi és a fantasy között?

Figyelt kérdés
Nem tudom ,hogy mi a külömbség a sci-fi és a fantasy között ,mert mind a kettőben vannak szörnyek és nagyon erős fegyverek ,de akkor meg mi a külömbség? Mi az amit a sci-fi ben csinálnak de a fantasy-ban nem? Ha amit mondtam nem igaz akkor nyugodtan rácáfolhattok.

#különbség #ismereti
2018. jan. 25. 08:19
1 2
 1/14 anonim válasza:
100%
A sci-fi tudományosabb. Ott sok az urbeli dolog, robotok vagy olyan dolgok amikre van magyarázat. A fantasy inkább varázslatos, nincs mögötte tudományos háttér. Mint pl az x menben genetikai oka van annak ha valaki mutáns, de ha megnezed a gyűrűk urát nem magyarázza semmi hogy gandalf miért varázsol. Vagyis szerintem ez a magyarázat, de jó a kérdés kíváncsi vagyok mások válaszára is :)
2018. jan. 25. 08:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
72%

A SCI a tudományt jelenti,

a FI pedig a fantázia!

A kettő együtt egy ÚJFAJTA tudományos felfedezésről szóló fantáziát kellene, hogy jelentsen.


Sajnos igazi sci-fit 30 éve írtak utoljára. Az ma már nem tudomány, hogy űrhajókon mennek és lézerfegyverekkel lövöldöznek - márpedig egy mai sci-fiben ennél több nem szokott lenni.

Kivétel pl. a "Gravitáció" c. film.

2018. jan. 25. 08:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
36%

A sci-fiben van sci és fi. A jobbakban az elsőből van több. A fantasyban csak "fi" van. Abból is a gagyibb.

A sci-fi célja, hogy megvizsgálja, a mai trendek alapján egyes dolgok miképp alakulhatnak. A jövő lehetséges változatait mutatja be.

A fantasy egyetlen célja a nyereség, azaz te minél inkább meg akard nézni. Így aztán ott a látványelemek fontosak, minden más csak akkor, ha nem rontja az előbbit (és nem zavarja azokat, akik úgy se értenék).

2018. jan. 25. 09:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
100%

Mindkettő célja, hogy a szereplőket és a történetet a hétköznapitól eltérő, szokatlan környezetbe helyezze, időtől függetlenül. (Pl. egy középkorban játszódó film környezete a maitól eltér, de amúgy a maga idejében valós környezet.)


- A sci-fi olyan környezetet használ, ami akár valóságos is lehetne, legalábbis tudományos alapon elfogadható. Például a fénykardról nem sokat tudunk, mégis elképzelhető (hihető), hogy tudományos módszerekkel megvalósítható lesz. De akár a múltban is játszódhat, vagy idősíkok keverésével, a lényeg a tudományos ill. technológiai (látszatú) háttér.


- A fantasy ettől elrugaszkodik, és semmiféle megkötést nem tesz. Az óriásoktól az erdei tündérekig, varázslóktól a boszorkányokig bármi megjelenhet. Önmagában egy varázslótól még nem lesz valami fantasy, inkább attól, hogy az egész háttérvilág ilyen elemekből építkezik, és ez adja a történet alap hangulatát.

2018. jan. 25. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
100%

sci-fi: pl. Nemo kapitány (Verne)

Természetesen a könyvre gondolok. Ha elolvassa az ember, van, hogy 10 oldalon keresztül mutatja be a tenger halait az író valamelyik természettudós szájába adva. Vannak olyan fejezetek, amik olyanok, mint valami tudományos tengerleírás, természetrajz. Az egész könyvben mérnökök, biológusok beszélgetnek egymással, megismered a Nautilus működési elvét, hogyan szorítja ki a vizet, milyen elektronikája van a tengeralattjárónak, hogy működnek a víz alatti fegyverek stb. Ugyanakkor egyrészt, elavult az egész tudományosság mai szemmel, másrészt tudod, hogy a víz alatti elektromos lövedéket lövő fegyver fantázia, illetve olyan tengeri szörnyek is megjelennek, amik a valóságban nem léteznek és az író találta ki. De mégis, ezek is tudományos igénnyel vannak leírva...



fantasy: pl. Gyűrűk ura. Ez teljes egészében fantáziavilág, a dolgok tudományos hátterével nem kell törődni, nem is akarja senki megválaszolni ezeket, csak a mesén van a lényeg.

2018. jan. 25. 18:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
100%

"Mi az amit a sci-fi ben csinálnak de a fantasy-ban nem?"


A sci-fi-ben általában úgy magyarázzák meg a hétköznapitól eltérő dolgokat, hogy az valamennyire elfogadható legyen egy racionális gondolkodású embernek is. A fantasy-ra ez nem jellemző, ott inkább irracionális, meseszerű elemek vannak.


Néha egyébként keveredik is a kettő, nem lehet mindig éles határt húzni köztük (lásd pl. "science fantasy" műfaj).

2018. jan. 26. 01:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 Wadmalac ***** válasza:
100%

Hát igen, minden egyes regényre, novellára passzolóan nem lehet szétválasztani a kettőt.

Nem véletlen, hogy a sci-fi és a fantasy alatt is vannak alkategóriák, olyan is, ami már meg sem határozható, melyikhez tartozik.

Még írók szerint sem lehet szétválasztani, van olyan, aki mindkét stílust műveli.

A sci-fi valóban (sajnos? Nem feltétlenül) nem jelent 100%-os tudományos hitelességet, de legalább próbál ahhoz közelíteni, mondhatni a mai technikai, tudományos fejlődésre alapozva próbál egy jövőbeli továbbfejlődést mutatni (persze nem mindig jövőben játszódó sztorival).

Van olyan sci-fi, ami fittyet hány a tudomány mai állására, felhasznál olyan elemeket, amiről már ma tudjuk (sejtjük), hogy nem lehetséges. Van olyan, ami viszont próbál szigorúan ragaszkodni hozzá. Aki tudományosan hitelesnek mondható, a régebbiek közül pl. Arthur C. Clarke, jórészt Asimov is, újabb írók közül Greg Egan, Kurzweil stb. És ott vannak az extrémebb mellékhajtások, a hard-tech scifik, steampunk stb.

A fantasy inkább egy technikamentes irány, ahol az ókori, középkori technikai szint mágiával (esetleg mágia-technológia keverékkel) megspékelve épít történetet, általában vagy egy teljesen fantáziavilágban vagy egy alternatív múltban.


Nézzük az aktuális mozivilágot.

A Star Trek egy jópofa, a tudományt sok helyen seggbek... , de mégis tulajdonképpen sci-fi széria. A Star Wars besorolhatatlan űrmese, jobb híján sci-fi név alatt fut.

A Gyűrűk ura színtiszta fantasy-világ.

Ha a ma igencsak erőteljes Marvel univerzumot nézzük, az vidáman keveri a kettőt.

A Bosszúállók csapatából Tony Stark, Amerika Kapitány, Pókember, Hulk még nevezhetó sci-fi karakternek, de Thor, Dr. Strange már erőteljesen fantasy-alakok.

A DC karakterei még nagyobb keverékek.


Valószínűleg éppen ez az az irányzat, amitől sokan bele is zavarodnak, mi a sci-fi és mi a fantasy.

2018. jan. 26. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
28%
A legszorosabb tudományban is vannak alja jellemek. Az irodalomban úgyszintén. Miért lenne éppen ebben a műfajban keveredésmentes, szétválasztható rendszer? Az ember már csak ilyen. De azért igyekezhetnénk. Legalább azok, akik értik, látják. Mert ők az "írástudók". És hiába szabadulnának, a felelősségük nagy. Akkor is, ha a köz szemlélete ezt tagadja (vagy éppen ezért).
2018. jan. 26. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
47%
Én is gondolkodtam, hogy pl. a Superman besorolható-e valamelyik kategóriába, de valahogy nem megy. Technológia nem nagyon van benne, a környezet teljesen mai, "mágikus"(?) szupererők annál inkább, de tutira nem fantasy, nem legendákból, hiedelmekből építkezik. Vagy a Riddick, sötétség krónikája (Vin Diesel), amiben az a felsőbb kaszt mindenféle varázsos képességekkel bír, ügyesen keveri a sci-if és fantasy elemeket.
2018. jan. 26. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
76%
különbség, így kell írni
2018. jan. 26. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!