Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Ez régen is így volt a nyelvta...

Ez régen is így volt a nyelvtanban?

Figyelt kérdés

Annak idején úgy tanultam, hogy amilyen a szó utolsó magánhangzójának hangrendje, olyan hangrendű rag, toldalék passzol hozzá. Akkor az utolsó példa nem lenne jó, de a mai nyelvtan szerint mégis jó.


Erdő -> erdőben

Dzsungel -> dzsungelben

Dzsungel -> dzsungelban ???


2018. febr. 11. 22:25
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
Én úgy tanultam, hogy a szó egész hangrendje számít. Az erdő szóban mindkét magánhangzó magas, ezért csak magas toldalék lehet. Vegyes hangrendű szóban mindkettő lehet.
2018. febr. 11. 22:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim válasza:
0%
Engem az zavar nagyon, amikor tévében, rádióban úgy mondják, hogy férfinak, férfira. Annyira bántja a fülem! De itt még az sincs, hogy vegyes hangrendű és mégis nagyon elterjedt.
2018. febr. 11. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 A kérdező kommentje:

Hát lehet, hogy tényleg a teljes szó hangrendje számít, kivéve az összetett szavakat.

"almáspitéban" biztosan helytelen.


A férfi szónál mi van, ha az eredeti szót veszik alapul, az pedig a "férfiú" lehetett.

2018. febr. 11. 22:55
 4/16 anonim ***** válasza:
Ez így lehet, igen. De a tanárodat nem kérdezed meg?
2018. febr. 11. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 A kérdező kommentje:
50F vagyok. Nem hiszem, hogy élne még a tanárom.. :(
2018. febr. 11. 23:04
 6/16 anonim ***** válasza:

A nyelv folyton változik, az is előfordul, hogy nyelvi szigetenként különböző irányba. Erdélyben például így mondják: Megyek matekezni.

Budapesten: Megyek matekozni.

2018. febr. 11. 23:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 A kérdező kommentje:
Pécsett is matekoznak.
2018. febr. 11. 23:45
 8/16 anonim ***** válasza:

Magánhangzó-illeszkedésnek hívják azt, amiről szó van. Magas hangrendű szóhoz magas hangrendű toldalék járul, mély hangrendű szóhoz pedig mély toldalék. Vegyes hangrendűhöz legtöbbször mély toldalék illik, de magas is szokott, főleg nem olyan régi jövevényszavaknál (sofőr --> sofőrnek).


Amiről írsz, hogy az utolsó magánhangzó számít, az azoknál a toldalékoknál számít, ahol megkülönböztetjük a magason belül az ajakkerekítéses és ajakréses változatokat (pl. a hoz/hez/höz ragnál van egy mély, és két magas változat, az egyik ajakkerekítéses, a másik ajakréses).


kutyához

sünihez

egyszeműhöz


Bocsi a hülye példákért, de csak ezek jutottak hirtelen eszembe. A lényeg, hogy a magas hangrendűeknél -hez vagy -höz ragra végződik, attól függően, hogy ajakkerekítésesre vagy ajakrésesre végződik a szó.

2018. febr. 12. 01:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 A kérdező kommentje:

Ez a kerekítéses / réses kifejezés teljesen ismeretlen számomra nyelvtani értelmezésben.

Ennyit felejtettem volna, vagy ez 40 éve még nem volt ?

2018. febr. 12. 12:27
 10/16 anonim ***** válasza:

Az a baj, hogy nincs egzakt szabály, sok a kivétel. Pl.

íjjal, nyíllal, derékkal, ..

2018. febr. 12. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!