Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Az Oort- felhő mennyire...

Az Oort- felhő mennyire akadályozná az űrutazást?

Figyelt kérdés

Tegyük fel, hogy az emberiség már képes elhagyni a Naprendszert, és éppen a Proxima Centauri felé tart.

Az Oort- felhő mennyire nehezítené meg az utazást? Lehet, hogy képtelenség lenne miatta elhagyni a Naprendszert?



2018. febr. 25. 09:52
 1/8 anonim ***** válasza:
88%
Az Oort-felhőben szinte tökéletes vákuum uralkodik, az ott keringő üstökösök és egyéb törmelékek óriási területen oszlanak el, így nagyon kis valószínűséggel találnák el az épp ott elhaladó járművet. Szóval nem ez jelenti az akadályt.
2018. febr. 25. 09:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 EagleHUN ***** válasza:
88%

Az nem teljesen igaz hogy teljes vákuum lenne ott. Vannak porszemcsék is. És még ha a nagyobb testekkel kicsi valószínűséggel is ütközik egy űrhajó ezekkel időnként biztosan.

És itt jön be a sebesség problémája.

Mert minél gyorsabb az űrhajó annál nagyobb erejűek az ütközések akár kicsi akár nagy objektumokról van szó.

A nagyobb erő nagyobb rombolóerőt is jelent. Ezeknél a porszemeknél pedig az ütközési gyakoriság is jelentősen növekszik. (Kb egyenletes eloszlás mellett a nagyobb sebesség miatt ugyanannyi idő alatt több az ütközés, mintha lassan menne az űrhajó.)


Nemrég észlelték az első biztosan naprendszeren kívülről érkezett aszteroidát (A/2017 UI ) és meglepve tapasztalták hogy nagyon hosszú és vékony.

[link]


Aztán szimulációkkal kimutatták/bizonyították hogy ez természetes.

A hosszú ideig tartó nagy sebességgel való utazás ilyenné koptatja ezeket az objektumokat! Ráadásul ezt pont Magyar kutatók igazolták.

[link]


Szóval ha lassan mész sosem érsz oda a Proximához.

Ha viszont gyorsan akarsz menni (mondjuk 20 éves utazással számolva) akkor fel kell készülni a rengeteg becsapódásra.

Ehhez egy brutális ernyő alakú védőpajzs kell, ami még lehet nehezebb is lesz mint a hajód és az összes teher együtt és ez maga után vonja hogy rengeteg plusz üzemanyaggal kell gyorsítanod is. (És a fékezéshez is kell ugyanennyit magaddal vinni, mert különben elsuhansz csak a Proxima mellett.)

//Teljesen mindegy hogy most fúziós és ionhajtómű üzemanyagról beszélünk, vagy a hagyományosról.//


Szóval sajnos ez nem tűnik járható útnak egyenlőre.


Nem véletlen hogy a nemrég kitalált űrszondaküldés is arra épít hogy nagyon sok apró szondát küldennéek nagyobb sebességgel és majd 1-2 odaérne.

[link]

[link]


Ami (jelenleg) a közeljövőben szerintem kivitelezhető (lesz) és oda is érnénk vele az Oort felhőn és csillagközi téren keresztül az a többgenerációs, teljesen önellátó űrhajókkal történhetne.

2018. febr. 25. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 TappancsMancs ***** válasza:
100%

Az Oort-felhőben nagyon ritkán vannak az objektumok de a tudomány csillagászatban gyorsan változik. Jelenlegi becslések szerint a gömb alakú külső Oort-felhő több billió 1 km-nél nagyobb objektumból áll, plusz nyilván a legkisebb méretig ez a szám ténylegesen még több. Az 1km-es vagy nagyobb objektumok átlagosan 10 millió km-re vannak egymástól így egy űrhajóval való ütközés esélye nagyon kicsi, de lehetséges.


Nézzük a gyakorlati részét. A Voyager-1 szonda jelenleg 139 csillagászati egységre (Föld Nap távolság) van tőlünk, ettől még 300 évet kell haladnia a 61200 km/ó-ás sebességével az Oort-felhőig. Szóval biztosat még nem tudunk.


Elmélet: csillagközi utazásnál jó koncepció ha radarral érzékelik az űrhajó előtti objektumokat és a kikerüléshez igazított a Naprendszeren belüli sebessége. A Naprendszeren túl ugyanez a módszer de nagyobb sebességgel.

2018. febr. 25. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 EagleHUN ***** válasza:
100%
Így van 3-as de a problémát pont nem a nagy hanem a nagyon kicsi objektumok jelentik. Azokat nem tudod elkerülni...
2018. febr. 25. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim válasza:
66%
Egyszer olvastam egy scifi.t. Sajnos a címét már nem tudom és az íróját sem. Igazából már nem nagyon emlékszem az egészre. De azt tudom, hogy volt bent egy űrhajó aminek egy hatalmas jégkúp volt az elején. Az védte a hosszútávú űrutazásnál. Úgy emlékszem épp azért állt meg egy bolygónál, hogy pótolja. Nem is rossz ötlet azt hiszem.
2018. febr. 26. 17:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim válasza:
0%

Az űrutazás nagyrészt hoax. Az emberi test nagy része víz, megváltozna a folyadékok tulajdonsága, illetve ha mélyre megyünk a víz alá, felszerelés nélkül a fülünkön már kis mélységben érezzük a víz nyomását. Fordított esetben, ha a külső nyomás megszűnik, a belső nyomás okozna halált, hiszen ha gyorsan jövünk le autóval egy hegyről, már pattog a fülünk a nyomáskülönbségtől. Testüregek, mint például a tüdő, belülről nagy nyomásnak lenne kitéve, felfúvódna mint a magasba engedett lufi. Ott van még a Van Allen öv kérdése is.

Aztán elgondolkodtató, hogy miért tartózkodnak annyi időt emberek a világűrben, miközben érdemben nem tudnak megközelíteni semmit, minimálisan kerülnek közelebb bármilyen vizsgálható objektumhoz, a Holdra pedig továbbra sem mennek el.

2018. márc. 27. 04:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 EagleHUN ***** válasza:
100%

"De azt tudom, hogy volt bent egy űrhajó aminek egy hatalmas jégkúp volt az elején. Az védte a hosszútávú űrutazásnál. Úgy emlékszem épp azért állt meg egy bolygónál, hogy pótolja. Nem is rossz ötlet azt hiszem."


Érdekes ötlet. Vízjégnek több különböző változata létezik. Nem tudom a vákuumban -270 fokra hűtött mennyire lenne tartós, vagy törékeny. Szerintem eléggé sérülékeny lenne. Tömege kisebb mint pl a tömör vasnak, a sugárvédelme a vasnál jobb.

Egy gond van, ha egy csillag felé repülsz valószínű leolvad rólad. A naprendszerben Jupiter/Szaturnusz pályáján belül nemigen marad meg. Nyilván más csillagoknál máshol van ez a határ. Persze a rendszerbe való érkezést már elősegítette a belső rendszerben kőzetbolygók környékén már nincs szükséged a jégpajzsra.

2018. márc. 27. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 EagleHUN ***** válasza:

"Az űrutazás nagyrészt hoax."

Ha egyszer el kell menni erről a bolygóról, márpedig előbb utóbb el kell (Lehet 100 év lehet 100millió...).

Akkor az ilyeneket itt fogjuk hagyni, had gondolkozzanak rajta mennyire hoax, vagy mennyire haszontalan...

2018. márc. 27. 10:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!