Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Lehetséges a virtuális valóság?

Lehetséges a virtuális valóság?

Figyelt kérdés
Például a jövőben ott lenni egy más világban valami segítségével, játszani így satöbbi. Ezeke lehetséges dolgok lehetnek a jövőben, megvalósíthatóak? És ha igen mi kéne hozzá?

2018. máj. 28. 03:02
1 2 3
 1/29 A kérdező kommentje:
És itt nem egy VR-ra gondolok, hanem olyanra amiben az ember teljesen ott lehet, foghat dolgokat, futhat
2018. máj. 28. 03:05
 2/29 EagleHUN ***** válasza:

A "foghat dolgokat" kicsit nehéz lesz megoldani.

A többi menni fog, sőt már most is megy.

Pl: a látvány, a futás, talán már a szagok is.

2018. máj. 28. 07:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/29 anonim ***** válasza:
Az érintést is nagyon egyszerű szimulálni. Már régóta létezik a gyakorlatban
2018. máj. 28. 08:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/29 anonim ***** válasza:
100%

Mivel ilyen területen dolgozok hazai laborokban (idegrendszer összekapcsolása a számítógéppel) ezért van némi rálátásom.


Szerintem a perifériás idegrendszer (motoros vezérlés, izmok) viszonylag könnyen megoldhatóak a jövőben perifériás implantátummal. Elektrolódelvezetéssel (ehhez át kell vágni az ideget és átnöveszteni az elektródon. Mivel az idegi regeneráció nagyon gyenge 10%, ezért ezt fel kell javítani. Van még több féle interfész technika is, pl vírussal bejuttatott fényérzékeny csatornák, amik térben stimulálhatóak az axonok), vannak gerincvelői és agyi implantátumok.

Ezek ma már létező technológiák, csak főként állatkísérletben próbálták ki őket és néhány lebénult embernél. Erősen invazív, rengeteg műtét kéne hozzá egészséges embernél.

Itt ugye elvezetni kell a bioelektromos jeleket, képalkotással vagy elektrofiziológiával.


A szenzoros tehát bemeneti, érző idegek már kissé bonyolultabbak. Itt stimulálni kell az idegeket, agyi területeket. Pl a bőr érzékelését területenként más ideg idegzi be. Keresztmetszetilet ezek a bőrben lévő szenzoros elemek elágazásai, amik aztán idegsejtekhez futnak be. Az idegsejtek testei adják ezeket a kábeleket. Itt van a probláma, ugyanis ha elvágod a hosszú kábelrendszert a sejttesttől akkor elpusztul a teljes érző rész. (Ez igaz a motorosra is). Azért mert maga a sejttest folyamatosan építi újra a nyúlvány membránját és alkotóelemeit táplálja azt. Ez nem egy drót, amit elvágsz majd összeillesztesz hetekkel később.

Ezért nagyon nehéz az idegsebészet is, pl balesetek után.


Egyből az agy felszínére is lehet implantátumot ültetni, csak ehhez ki kell nyitni a koponyát...és az agyfelszín nehezen érhető el, és ott már sok komputáció történik.


Elvben tehát az érzés és a mozgás megoldható. Van is már érző protézis.


Marad még a hallás és a szaglás, amiből a hallás szinte már megoldott, sok embert műtöttek már ilyen implantátummal, és lesz hamarosan optogenetikai is.

A szaglás, ízérzékelés is megoldható a jövőben.


Mind közül a látási információ a legbonyolultabb. A retina adja a látóideget is, ezért ezt végkép nem lehet átvágni csak úgy. Borzasztó bonyolult a látórendszerünk, rengeteg csatorna és kódolás megy át a látókérgig. Talán 5-10 éven belül egy látóimplantátum elkészülhet kisállatoknak kísérleti céllal. (Nálunk ezzel foglalkoznak)


Gyakorlati szempontból egészséges embernél ez nagyon durva beavatkozás lehet.


Ha teljesen kiműtenénk a gerincvelőt és az agyat, keringésre kapcsolva, akkor talán az idegek és az agyfelszín könnyebben elérhető. Ezzel akár 20-30 éven belül lehetne Mátrix szerű VR-t létrehozni mondjuk idős milliárdosoknak, akiknek a teste halott.


Összegezve, a technikai alapok már léteznek, és nem is annyira scifi... de először a sérült emberek kapják meg a technológiát. Egészséges ember ettől nagyon távol van. Kivéve talán a szórakozni vágyó transzhumanista milliárdosok.

2018. máj. 28. 08:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/29 Tislerics Máté ***** válasza:

Az ember nem fog nyugodni, míg meg nem csinálja a mátrixot! A videójátékok hajnalátol kezdve ez lebeg az emberek előtt, mint valami "végeredménye" vagy végső célja a szórakoztató-iparnak.


Persze a folyamat már régebb óta elkezdődött. Talán a barlangrajzokkal, amikor megpróbálták leképezni a valóságot. A módszerek akkor kezdetlegesek voltak. Aztán jött a festészet, szobrászat, fotó, film, videójáték. Most itt tartunk. A vége ennek a folyamatnak a virtuális valóság, ami a művészetek és a szórakoztatóipar netovábbja. Mi lehet élethűbb mint maga a valóság?


Gyakorlatilag egyenesen a V.V. megvalósítása felé halad az emberiség. A legközelebb a legjövedelmezőbb szórakoztatóipari ágazat áll hozzá: A videojáték. Úgyhogy társadalmi és gazdasági szempontból nincs akadálya a dolognak. sőt...


Technológiai is egyre kevesebb. Jósolgatni nem érdemes, de ha nagyon muszáj lenne, szerintem 100 év és lesz olyan kütyü vagy szoba, amibe belépve nem tudod megállapítani, hogy valóság e amit látsz vagy virtuális.


Hogy mi kell hozzá?

Egy ultramodern VR sityak. Tökéletes látványt, szagokat, hangokat szimulálva.

Érintést, ütést szimuláló ruha.

Valós időben különböző domborzatot felvenni képes padló, ami tud úgy elgördülni a felhasználó alatt, hogy az a talapzaton maradjon...

2018. máj. 28. 08:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/29 anonim ***** válasza:

Ja és ami jelenleg van nem invazív:, VR szemüveg, és egy futóasztal amin mágneses papuccsal futhatsz, vagy egy olyan futószalag amin oldalazva is lehet haladni, Infinideck.


Az érzékelés szimulálása nagyon távol van a valóstól, és pl kizárt hogyha megfogsz egy kockát akkor azt kockának érezd haptikusan és megálljon a kezed a térben.


A teljes virtuális valóságot csak a fent említett műtéti úton bejuttatott ideg-gép interfészeken keresztül lehet megoldani.


Amikor tényleg ott vagy, és tényleg érzed a falat, a mező illatát, a nap sütését. Repülhetsz madárként, vagy úszhatsz halként és érzed a víz áramlását.


Ez szemüvegekkel meg kabátokkal és mókuskerekekkel lehetetlen elérni. Játéknak viszont poén, én próbáltam.

2018. máj. 28. 08:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/29 anonim ***** válasza:
0%

igen, ha lesz erőtér már megfoghato targyak is lehetnek


aztmonjdak 51-es korzet +50ev techonologiaban mint mi vagyis ott mar valsz h van ha erdekelte oket

2018. máj. 28. 08:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/29 anonim ***** válasza:
Hidd el, előbb ültetnek be egy chipet az agyadba, mint lesz erőtér...
2018. máj. 28. 09:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/29 Tislerics Máté ***** válasza:

,,Hidd el, előbb ültetnek be egy chipet az agyadba, mint lesz erőtér..."


Ez jogos! De vajon előbb lesz e ,,műtéti úton bejuttatott ideg-gép interfész" mint egy kesztyű, ami megállítja az ujjadat, ha hozzáérne a virtuális kockához?


Nem beszélve arról, hogy könnyebb lehet levenni egy elszabadult, vagy meghackelt kesztyűt, mint egy agyba ültetett csipet...


Az emberek szerintem jobban szeretik, ha nem kell kés alá feküdni egy élmény megtapasztalásához. Nyilván ez változhat a jövőben, ha divatossá válnak a beültetett implantok, chipek, stb... :)


Amúgy én is ezekben az implantokban látom a jövőt. De szerintem előbb fogjuk elérni a tökéletes VR élményt különböző high-tech kütyük segítségével. A madárként repülés meg a lágy szellő simogatása már egy kövi szint lesz. De addigra már lesz olyan cucc, ami elhiteti veled hogy a valóságot tapasztalod, implantátumok nélkül is. :)

2018. máj. 28. 10:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/29 anonim ***** válasza:

Jogos, csak én szeretek olyan dolgokról fantáciziálni, aminek elméleti alapjai léteznek.


És itt a kérdéző a teljes VR élményt kérdezte.


Egyelőre a fizikai megvalósíthatóság nem reális egy olyan kesztyűnek, ruhának amellyel érezni a tárgyak súlyát mondjuk, élekkel stb...

2018. máj. 28. 10:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!