Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Igaz az, hogy az idős emberek...

Igaz az, hogy az idős emberek IQ-ja kisebb a fiatal felnőttekéhez képest?

Figyelt kérdés

Olvastam egyik nap, hogy ha egy 21 évesnej 100% az IQ-ja, akkor ahhoz képest egy 7 évesnek 50%, egy 70 évesnek meg 90%. Ez igaz?


Ha igaz, akkor jók az arányok? Vagy ez csak egy random arányítás?


2018. jún. 18. 00:15
1 2
 11/13 2*Sü ***** válasza:
100%

Itt meg az van, hogy a szavaknak van hétköznapi értelmük, ami sokszor túl homályos ahhoz, hogy tudományos módszerekkel lehessen kezelni, mérni őket, mint tulajdonságot. A tudomány pont ezért szűkebb, jobban definiált fogalmakat használ.


Pl. hétköznapi szóhasználatban az, hogy egy meteor nagy energiával csapódott be, és az, hogy nagy erővel csapódott be, az ugyanazt jelenti, itt az erő és az energia szinonimák. De a fizikában az erőnek, az energiának is van egy jóval szűkebben, pontosabban definiált jelentése, ahol viszont már egészen más fogalmakat takarnak, és bár van közöttük összefüggés – nem véletlen, hogy a hétköznapi nyelvben szinonimák –, de mégsem ugyanazt jelentik. Mikor lepihensz fél órára, akkor hétköznapi értelemben fel tudsz töltődni energiával. Fizikai értelemben – mivel nem fotoszintetizálsz, viszont hőt sugárzol ki – nem hogy nő, de szükségszerűen csökken az összenergiád.


Az intelligens a hétköznapi szóhasználatban valóban szokott az okos, értelmes szinonimája lenni. Csak az intelligens szó hétköznapi értelmével az intelligenciát nem lehet megfogni. Ha IQ-ról van szó – márpedig a kérdésben arról van szó –, egy eredeti értelmében vett matematikai hányadosról, egy mérhető, számszerűsíthető értékről van szó, akkor az intelligencia tudományos, pszichológiai fogalmáról lehet csak szó, ami viszont már nem szinonimája az okosságnak, hanem csak az okosság tulajdonsághalmazának egyik összetevője, így itt már nem azonos jelentéstartammal bírnak. (Ahogy a fizikában ∆E=F*s és nem E=F)

2018. jún. 18. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/13 A kérdező kommentje:
Értem én, hogy tudományos meg pszihológiai definíció itt a te írásodban az intelligencia fogalma, viszont mivel ez egy köznapi nyelvű, kissé tudományos színezetű hely (Gyakorikérdések/Tudományok/Egyéb kérdések), ezért megférni tűnik nekem a hétköznapi szóhasználata is, de természetesen az általad nagyon helyesnek és részletesnek tűnő értelmezésivel, hogy legyen tudományos színezete is. Egész jó kis kerek topic lett.
2018. jún. 18. 21:14
 13/13 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindenki válaszadását.:)
2018. jún. 18. 21:15
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!