Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Hogyan alakult ki, a fajra...

Hogyan alakult ki, a fajra miért "előnyös", hogy a legtöbb ember fázós?

Figyelt kérdés

Magyarországon, Budapesten lakom, tehát erről az éghajlatról beszélek.


A legtöbb ismerősöm fázós, főleg a nők, de sok férfi is.


Megpróbálom definiálni, mit értek fázósság alatt - ez ugye erősen relatív így önmagában.

A legtöbb ember (a környezetemben, nem reprezentatív minta :D ) olyan hőmérsékleten érzi jól magát, ami ezen az éghajlaton természetes körülmények között az év kis részében fordul elő.

Úgy veszem észre, 25-28 fokon érzi magát a többség a legjobban.

23-24 fokon már nagyon sokan bebugyolálják magukat, pulcsi, sál, stb, függetlenül attól, hogy tél van és fűtés, vagy kint van ilyen idő és nyitva az ablak vagy nyár van és a klíma van ilyen hűvösre állítva.


Most, 2018. januárjában kellemes +10 fok volt, én kint az utcán nyitott télikabátban, érkeznek barátaim, sapka, sál, utóbbi persze precízül körbetekerve, rés se maradjon. Kérdésük: nem fázol?



Most attól eltekintve, hogy így példának okáért számomra nyáron a legtöbb klíma nem eléggé erős, télen pedig szellőzetlen, elhasznált a levegő mindenhol... ez mondjuk egyéni szoc. problem. VISZONT....

Azon gondolkoztam el, hogy mitől van ez így?

Hiszen nem előnyös "biológiailag", ha a saját éghajlatodon az év nagy részében fázol; nem?!


2018. aug. 7. 19:33
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
100%

Ez NEM elönyös semmilyen szempontból, egyszerüen csak szokás.

Nyugatabbra teljesen természetes, hogy a lakásokban max. 20 fok van és az emberek pulóver nélkül vannak, 20 fokon az utcán pólóban járnak és nem akarnak megfagyni. VIszont cserébe ott nem is "divat" a folyamtos megfázás meg betegeskedés.

Aki úgy nö fel, hogy folyamatosan túlfütött lakásban él, túlöltözve, az késöbb se nagyon tud leszokni erröl.

2018. aug. 7. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 anonim ***** válasza:
100%

A legtöbb ilyen ember genetikailag fázós, tehát a kérdést szerintem nem ebből a szempontból kell vizsgálni. Egyszerűen csak sokan elkényelmesedtek. Jólesik télen klottgatyában és atlétában, 28-30 fokban fetrengeni a TV előtt, mert kényelmesebb, mint pulóverben, melegítőnadrágban lenni. Viszont ha tavasszal először bejön a 28-30 fok a déli órákban, rögtön letekerik a klíma hőfokát 17 fokra, mer' meg lehet dögőni ebbe' a melegbe'. Ha ismerne alacsonyabb hőfokot a termosztát, arra tekernék, de sajnos ilyen nincs.

Viszont élettanilag nincs nekik semmi problémájuk, minden további nélkül túlélik a fagypont alatti hőmérsékletet is úgy, hogy a szokásos hat helyett csak három réteg ruha van rajtuk, de jajveszékelnek hozzá egy sort.

2018. aug. 7. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 anonim ***** válasza:
100%
Na, elb***tam. Tehát a legtöbb ilyen ember nem genetikailag fázós, onnantól minden marad a régiben.
2018. aug. 7. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 A kérdező kommentje:

Így már logikusan hangzana, tényleg.



Én 25 fokban egy szál pólóban, hozzá maximum egy vékony nadrágban (lehetőleg rövidnadrágban) érzem jól magam, független attól, hogy téli túlfűtött lakás vagy nyáron klíma.

Irodában pedig dögvész, nem egyszer izzadok is (nőként :D ).


0 fokban pedig semmi bajom, pedig nincs harisnya a nadrág alatt és egy réteg pulcsi van a póló felett, az is néha vékony. Bár vastag, combközépig érő kabát nálam alap. OK, ha huzamosabb ideig ácsorogni kellene kint, 1-2 óra vagy afelett, tuti fáznék, de 15 perc gyaloglástól nem.



Egyébként a kommentedhez, 2., igen, nekem is volt érdekes beszélgetésem.

Valakivel kibeszéltük, hogy nekem ne nagyon legyen több 25 foknál (odakint sem), neki viszont minimum 25 fok, az alatt hideg van, afelett kezd jó lenni.

Többen egy hotelben aludtunk 2 éjszaka.

Na, ki használta a klímát? Én, bevallom illetve ő... Napközben kezdett kint melegedni, becsukta az ablakot, bekapcsolta a klímát azzal, hogy csak a meleg jön be. Amúgy igaza volt, csak akkor mi a helyzet azzal, hogy 25 fok alatt még hideg van? :-O ;)


Ez nyár elején volt!!!

2018. aug. 7. 20:01
 5/21 anonim ***** válasza:
22%
Általában a túlsúlyos emberek nem fázósak. Ha nincs rajtad 20 kg háj, akkor bizony 10 fokban kell kabát.
2018. aug. 7. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/21 A kérdező kommentje:

2-3 kg felesleg lehet rajtam, de nekem így megfelel. Azt nem írtam, hogy 10 fokban ne kellene kabát... :D



Csak például a környezetem nagy része 25 fok FELETT érzi jól magát (alatt libabőrözés, pulóverek, sálak), ezért írtam, hogy a saját éghajlaton az év kis részében előforduló időben érzik jól magukat..

2018. aug. 7. 20:15
 7/21 anonim ***** válasza:

Sosem tapasztaltam ezt. 25 fok az forróság, én ott már haldoklom a hőtől, télen 23 fölött van ez. Van, aki bírja, de én még nem láttam embert, akinek 23 fok kevés lett volna. Hallani hallottam már 1-2-ről, akinek télen 25 fok kell a házban, de ez sem gyakori szerintem.


Én a másik véglet vagyok egyébként. Magyarországon egyszerűen nincs olyan hideg, hogy télikabátot használjak, ha nem ácsorgok sokáig valahol, de nem szoktam, hanem gyaloglok. Ami hőt termel. 0 fokban egy vastag pulóver elég, de enyhe fagyban sem vehetek fel pulóvert és dzsekit is, mert megfővök. Elkezdtem piciket futni (nem most, spontán elégnék), nem tudom, mi lesz, mert szerintem a magyar telek túl enyhék tartós futáshoz nekem... De majd szenvedek.


Bocs, eltértem.


Szóval ahogy tapasztaltam, az embereknek a kánikula túl meleg (egyesek persze szeretik), de amúgy tavasztől őszig nincs gond, télen pedig fel lehet öltözni.

A normál szobahőmérséklet NEM 25-28 fok szokott lenni, az túl forró szinte bárkinek.

2018. aug. 7. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 anonim ***** válasza:

Való igaz, van, aki fázékonyabb lesz fogyáskor, van is benne logika, de az egyéni eltérés sokkal nagyobb s nem is mindenkire igaz ez.


Volt 10 és 30 kiló túlsúlyom is. A fogyással nem változott semmi, 10 fokban nem veszek fel dzsekit, az végre remek hőmérséklet gyalogláshoz, gondolom, egy vékony pulóver is sok akkor, nem emlékszem, de úgyis azon múlik, hogy mekkora a szél, az út hossza és az emelkedő hajlásszöge :D


A téli sétáim első 2 percében szoktam levenni a sapkát, kesztyűt, a 20.ban már keresek havat, fémet, bármit, amit megfogva lehűthetem a kezem... Ez sem változott a fogyással, csak abnormális kreatúrának érzem magam, főleg, ha a párom közben vastag kesztyűben jéghideg kézzel jön mellettem és ha megfogom a kezét, a vastag kesztyűn át érzi, hogy süt a kezem :D

Pedig nincs meleg kezem, csak ha mozgok. De akkor nagyon.

S a párom sem fázós, csak a keze hideg télen, mozgáskor is, vannak ilyen emberek.

2018. aug. 7. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 A kérdező kommentje:

Nekem nagyon vicces télen.


Én is max 2-3 percet állok, a többi gyaloglás és sokszor gyors a gyalogtempóm. Mondhatni általában.


Rajtam a fentebb említett kabát, jól érzem magam... 5-10 perc gyaloglás után nagyon melegem van, a mozgás ugye melegít.

A kezem mindig hideg és fázós, lehet rossz vérkeringés, ki tudja. A kesztyű nem is segít.


Namost vagy zsebre vágom a kezem és jó neki, de akkor nincs mi elvezesse a hőt.

Vagy kint hagyom szegény kezemet, hogy valami elvezesse a bent termelődött forróságot.



Amúgy én pont hajlamos vagyok jól felöltözni, télikabátot megtartani akkor is, ha nincs olyan hideg, stb - aztán a villamoson / buszon / boltban megbánom ezt. :D

2018. aug. 7. 21:13
 10/21 anonim ***** válasza:
51%

Én még életemben nem vettem nadrág alá harisnyanadrágot, a "télikabátom" a legtöbb ember szerint vékony átmeneti kabát, a lakásban a 18 fok, amikor jól érzem magam.

56 éves nö vagyok, 165 cm és 45 kg (14 éves korom óta), szóval nem igazán lehet elhízottnak nevezni.

2018. aug. 7. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!