Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Hogyan alakult ki, a fajra...

Hogyan alakult ki, a fajra miért "előnyös", hogy a legtöbb ember fázós?

Figyelt kérdés

Magyarországon, Budapesten lakom, tehát erről az éghajlatról beszélek.


A legtöbb ismerősöm fázós, főleg a nők, de sok férfi is.


Megpróbálom definiálni, mit értek fázósság alatt - ez ugye erősen relatív így önmagában.

A legtöbb ember (a környezetemben, nem reprezentatív minta :D ) olyan hőmérsékleten érzi jól magát, ami ezen az éghajlaton természetes körülmények között az év kis részében fordul elő.

Úgy veszem észre, 25-28 fokon érzi magát a többség a legjobban.

23-24 fokon már nagyon sokan bebugyolálják magukat, pulcsi, sál, stb, függetlenül attól, hogy tél van és fűtés, vagy kint van ilyen idő és nyitva az ablak vagy nyár van és a klíma van ilyen hűvösre állítva.


Most, 2018. januárjában kellemes +10 fok volt, én kint az utcán nyitott télikabátban, érkeznek barátaim, sapka, sál, utóbbi persze precízül körbetekerve, rés se maradjon. Kérdésük: nem fázol?



Most attól eltekintve, hogy így példának okáért számomra nyáron a legtöbb klíma nem eléggé erős, télen pedig szellőzetlen, elhasznált a levegő mindenhol... ez mondjuk egyéni szoc. problem. VISZONT....

Azon gondolkoztam el, hogy mitől van ez így?

Hiszen nem előnyös "biológiailag", ha a saját éghajlatodon az év nagy részében fázol; nem?!


2018. aug. 7. 19:33
1 2 3
 11/21 anonim ***** válasza:
68%
az ember a trópusokon alakult ki, csak részben ment végbe a hideg éghajlathoz alkalmazkodás amit a ruhák/állatbőrök/kagylózsír hordása is csak gyengített
2018. aug. 7. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/21 anonim ***** válasza:
Gondolkodtam még ezen a kérdésen. Az ember szinte az egész bolygón elterjedt s egyes helyeken természetesen nem jó neki az éghajlat. Az evolúció nem megy olyan gyorsan (s a modern ember amúgysem a pucér testével van a hidegben), hogy kihasson erre. Plusz pl. a sivatagban élő állatok is csak elviselik a sivatagot, de nem jó nekik a forróság... Az evolúciónak köze nincs ahhoz, hogy mi esik igazán kellemesen az egyedeknek. Fennmarad és sikeresen szaporodik, az fontos, a komfort nem.
2018. aug. 7. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/21 anonim ***** válasza:

én pl pulóverben vagyok , 35 és 10 fokban is :D 0 alatt veszek fel egy vékony kabátot, kb minusz 15-ig bírom így.

bár szoktattam magam hozzá eleinte.

így ha bejönnek a 40 fokok egy szál pólóban elvagyok , annyira nincs melegem mint a többségnek.

2018. aug. 7. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/21 anonim ***** válasza:

Nekem nincs bajom az időjárással, amíg nincsenek extrém hidegek, vagy melegek, azt viszont nagyon nem bírom.

Laktam viszont kb. két évig Schwarzwaldban, Németországban és ott 5 - 20 C fok között volt általában az idő, tökéletes lett volna, bár a szitáló eső szinte mindennapos volt, az öt percestől az egész naposig, de hozzá lehetett szokni, minden gyönyörű zöld volt és tiszta, friss levegő, érzékenyebb embereknek a legideálisabb hely, bár ilyen ragyogó napsütés mint nálunk, az ritka volt.

Nekem az ismerőseim, családtagjaim sem kényesek, így kissé furcsa ez a kérdés, de talán edzettebbnek kellene lenni valamivel, a jó kis téli sportokat nem kihagyni, korizni, meg síelni nálunk is lehet időnként, meg felöltözni rendesen annak, aki fázik.

A régi idők divatja mutatja, hogy régen talán hidegebb lehetett az időjárás, de az emberek felöltöztek jobban és akkor nem fáztak, ez is egy megoldás.

2018. aug. 8. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/21 anonim ***** válasza:

Nem tudom, miért kellett lepontozni a #11-et, aki megírta a megoldást: az ember a trópusokon alakult ki.

25-30 fok körül van a számára ideális hőmérséklet. MEZTELENÜL, ugye.

Az evolúció egyrészt nem elég gyors, hogy ezen (itt, nálunk, a mérsékelt övön) érdemben változtasson, másrészt nincs is nagy kényszer az öltözködés miatt.

2018. aug. 8. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/21 anonim ***** válasza:
Mindegy, hogy pólóban és rövidnadrágban, vagy télikabátban éled túl a telet vagy a nyarat, de túléled. Csak ez az érdekes.
2018. aug. 8. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/21 anonim ***** válasza:

"Most, 2018. januárjában kellemes +10 fok volt"

Elnézést az off-ért, de nagyon érdekesnek tartom, hogy egy januári fázósságról szóló kérdés, miért kódorog olyan hosszan a téridőben, hogy a legnagyobb kánikula idején augusztusban bukkanjon elő a kontínuumból?!?

2018. aug. 8. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/21 anonim ***** válasza:

Előző, nyilván eszünkbe jut, hogy mi volt télen, nekem is bevillantak a fagyban szerzett tapasztalataink. Biztos nem mindenkinek működik így az agya, de sokunknak igen, asszociál...


Továbbra is kétlem, hogy az emberek többségének 25-30 fok legyen a jó meztelenül, nekem ez pokoli szenvedés és nem vagyok vele egyedül, a trópusokon pedig csak elviselik az emberek a hőséget, de nem feltétlenül ez az ideális számukra. Ld. amit írtam a sivatagi állatokról. Ott alakultak ki, bírják, de nem élvezik.

2018. aug. 8. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/21 A kérdező kommentje:

# 17



Ahogy utánad írtak, asszociáltam. :)


Nyáron jut inkább eszembe ez a kérdés, a klímák körüli viták, eszmecserék, beszélgetések kapcsán - nomeg látva az emberek öltözködését, viselkedését.


Például ma is az egyik irodában résnyire nyitott ablak és a nap nagy részében kikapcsolt klíma, pokoli meleg volt, kár, hogy nincs hőmérő, de ha 28 fok nem volt, akkor 1 se. Pedig nálunk a maxra kapcsolt klíma is csak akkor hűt valamennyit, ha már nem süt oda a nap. Amikor odasüt a nap, kb csak zúgni hallod. Ja, olyan kivitelű, hogy senkire se megy közvetlenül a levegő, így nem lehet indok, hogy ez zavaró.

2018. aug. 8. 18:53
 20/21 anonim ***** válasza:
Ha meleged van, akkor levetkőzhetsz meztelenre, de nincs tovább. Ha fázol, akkor jól fel tudsz öltözni.
2018. aug. 9. 09:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!