Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Ismertek olyan feladványt/fela...

Ismertek olyan feladványt/feladatot, ami egyszerre matek és fizika? De nem úgy, hogy ténylegesen lényegében?

Figyelt kérdés

2018. szept. 24. 22:38
1 2
 11/20 dq ***** válasza:

Én egy kicsit máshogy közelíteném meg. Szerintem ha a kombinatorika és a topológia mateknak számít, akkor, jellegében a newtoni mechanika axiómáival és fogalmaival való játszadozás is. Maximum történelmi okokból nem soroljuk oda.


Pl itt egy klasszikus:

„Négy csiga már igen hosszú ideje egyenes vonalban, egyenletesen mozog egy nagyon nagy sík felületen. Útvonalaik elhelyezkedése teljesen általános, vagyis bármelyik kettő pályája metszi egymást, de semelyik ponton nem halad át kettőnél több csiga-útvonal. Tudjuk, hogy a 4 csiga összesen elképzelhető 4 3/2 = 6 találkozása közül 5 már ténylegesen megvalósult. Állíthatjuk-e biztosan, hogy a hatodik találkozás is létre fog jönni?”

(333+ Furfangos feladat fizikából c. kötet (Nem tudom, hol jelent meg először.))


Az nem matek (és nem is igazán fizika) ami a középiskolában van, hogy az ember elolvassa a feladatot, felírja sorban az 5 egyenletet az 5 ismeretlennel, aztán megoldja.

2018. szept. 25. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 A kérdező kommentje:

"Szerintem ha a kombinatorika és a topológia mateknak számít, akkor, jellegében a newtoni mechanika axiómáival és fogalmaival való játszadozás is."


Még mindig nem érted mit szeretnék. Persze hogy matek, csak alkalmazott matek a fizika szolgálatában. Azokban a témakörökben fizika példák vannak, amiknek a megoldásához, mint minden fizika példa megoldásához matek kell, topológia, kalkulus, statisztika, vagy más az most mindegy. Amire én szeretnék példát, hogy olyan feladatot ismertek-e, ahol a matek rész önmagában matek, nem eszköz a fizika megoldásához. Lásd, amit példaként linkeltem.

2018. szept. 25. 16:11
 13/20 A kérdező kommentje:

a csigás példa nagyon trükkös és szép, amihez egy megfelelő matek segítség, de ott is csak alkalmazott matek. Vagy eleve matek példa, vagy ha a kinetika az fizika, akkor alkalmazott matek a fizika probléma megoldására. A csigás feladatban egy feladata van, és az vagy matek vagy fizika. Amit én linkeltem, abban a feladatnak két részfeladata van, amik szervesen kapcsolódnak, de egyik matek a másik fizika.


És azért is aktuális a kérdésem, mert össze akarják vonni, avgy már össze is vonták a természettudományokat, igaz nem a matekot a fizikával, de ennek kapcsán érdekes, hogy én ezt az egyetlen példát ismerem, amivel eddig találkoztam, ami úgymond interdiszciplináris matek-fizika, olyan értelemben, hogy komplexen egy problémában kell a matek és a fizika is a saját jogán, és nem csak olan, mintha egy matek példa után megoldanánk egy fizika példát is. Merthogy úgy nincs értelme az összevonásnak, hogy egyik óra matek, másik fizika, vagy az óra egyik fele matek a másik fizika, hanem kellenek közös metszetek, kell mindkettőt érintő életszerű probléma, stb.

2018. szept. 25. 16:16
 14/20 dq ***** válasza:

> a csigás példa nagyon trükkös és szép, amihez egy megfelelő matek segítség, de ott is csak alkalmazott matek.


Akkor azt hiszem, nem a fizikai megoldást találtad meg. (Én 2-t ismerek rá.)

2018. szept. 25. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 anonim ***** válasza:

A legós feladat pontosan ugyanolyan probléma, mint bármely fizikai feladat. Mi a különbség? Egyfelől a szükséges eszköztár aránya: itt sok sok matek és egyetlen fizikai ismeret kell.

Van 3 alakzat, mindegyiken 4 illeszkedési pont, hányféleképpen lehet őket összerakni? Ez matematika. De úgy, hogy ne dőljön fel: ez fizika. Minden összerakott alakzatnak kiszámítható a súlypontja (matematika), és összevethető az alsó helyzetével (matematika). Ha a súlypont kívül esik, feldől (fizika). És kész.


Majdnem minden olyan feladatot fel lehet így fogni, amelyhez sok művelet kell. Ha a megfogalmazott feladatot matematikai eszközökkel kell megoldani, majd a több lehetséges (matematikai) megoldásból a fizika szabályai döntik el a valósat, akkor pont egy ilyent kapunk. Majd' mindegyik egyensúlyi feladat, számos fénytörési, és egyebek, hadd ne kelljen ismert feladatokat ügyesen átfogalmazni.

2018. szept. 25. 19:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 anonim ***** válasza:
Lemaradt az elejéről: másfelől az ügyes megfogalmazás, hogy matematikai feladatnak tűnjön, de fizika nélkül ne lehessen eldönteni, melyik jó.
2018. szept. 25. 19:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 dq ***** válasza:

Én mondjuk azt mondtam volna, hogy ugyanolyan mint bármilyen másik matekfeladat. Nem nagyon van fizikai része, az is alapból matematikai formában, szóval nem kell vele semmit csinálni.

De hát pap, papné.

2018. szept. 25. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 A kérdező kommentje:

"Akkor azt hiszem, nem a fizikai megoldást találtad meg"


akkor szerinted semmi matek nincs benne, mert fizikai a megoldás, akkor hogy jön ide?

2018. szept. 25. 23:52
 19/20 dq ***** válasza:
„Szerintem ha a kombinatorika és a topológia mateknak számít, akkor, jellegében a newtoni mechanika axiómáival és fogalmaival való játszadozás is. Maximum történelmi okokból nem soroljuk oda.”
2018. szept. 26. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 anonim ***** válasza:

Minden mély elméleti fizikai probléma egyszerre matematika és fizika is. Fizikai alapokon állva matematikai természetű feltételezésekkel élünk a valóságról, és egy olyan matematikai modellt alkotunk, amelynek kialakításakor fizikai szempontok alapján vesszük figyelembe a lényeges elemeket, és tekintünk el a kevésbé fontosaktól.


Az ilyen gondolatmeneteknek általános jellemzője, hogy nem minden lépésükben egzaktak (azaz a fizika, mint közelítő tudomány jelenik meg), de vannak egzakt részeik is (mint pl. egy matematikai tétel alkalmazása).

2018. szept. 26. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!