Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Üstökös belsejében építkezni...

LeonScottKennedy kérdése:

Üstökös belsejében építkezni és élni?

Figyelt kérdés

Tegyük fel, hogy ez most egy sci-fi sztori, nagyon modern űrhajóink és felszereléseink vannak.

Van egy üstökös, egy jó nagy, 30-40km átmérőjű, aminek már nagyon jól ismerjük a pályáját a Nap körül, összetétele szilikátásványokból áll. (azaz a megfelelő jövőbeli felszereléseinkkel képesek leszünk oxigént termelni és bevezetni a palotába / kastélyba) Tehát kiválasztjuk a legmegfelelőbb helyet a fúrásra, landolunk a kövön és elkezdjük a munkálatokat. Nyilván ez egy nagy projekt lenne, több ezer ember dolgozna rajta, nem mai katasztrófafilmesnek kell elképzelni, ez akkor már rutin feladatnak számít. A gazdagok vehetnek maguknak égitesteket, pl. üstökösöket, amit akár be is lakhatnak, olyan lenne, mint egy magánrezidencia. Nyilván stílusosan, régies-kastélyszerű építményekkel, persze csak kinézetre, igazából szuperhipermodern minden, másképpen nagy problémák lennének.

Tehát, lényegében, a kérdésem az lenne, hogy ti hogyan intéznétek a munkát, milyen körülményeket kell figyelembe venni, illetve, hogy fizikailag a jövőbe tekintve megvalósítható lesz-e egyáltalán, vagy vannak olyan korlátok, amiket nem fogunk tudni, vagy nem fogja megérni átlépni?


2018. dec. 20. 22:42
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
68%
Nem szeretnék üstökös belsejébe építkezni, mert ha megközelíti a Napot, vagy bármely másik csillagot, akkor elolvadna alattam az egész. Ha meg nagyon eltávolodnék a csillagtól, akkor igen magas lenne a fűtésszámla, mire -270 fokról felfűteném a kecót +20 fokra.
2018. dec. 20. 23:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 anonim ***** válasza:
40%
A célszerűség és az ésszerűség természetes gátat szab az ilyen ötleteknek. Már ha a jövőben marad még egy csöpp esze bárkinek is.
2018. dec. 20. 23:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 A kérdező kommentje:

#1:

Bocsánat, akartam említeni, csak elfelejtettem, hogy a hőmérséklettől tekintsünk el, az nyilván meg lenne oldva, mármint a fűtés-hűtés nehogy már probléma legyen a távoli jövőben.


#2:

Szóval gondolod, hogy néhány nagyon gazdag állatnak aki nagyon unatkozik nem jutna eszébe ilyesmi? :D Plusz szerintem ez lenne az ultimate csajozós duma. Azért az nem semmi, ha van egy kastélyod egy üstökös belsejében, csak mert #yolo.

Amikor a Földről látható az üstökös és mondják hogy "nézdmá ott lakik a Pista bá" :D

2018. dec. 20. 23:30
 4/20 anonim ***** válasza:
24%

Persze, egy haladóbb civilizáció (mi még majdnem ősemberek vagyunk, de az energiát nézve konrkétan azok. még a saját csillagunk által csupán kisugárzott energiának a bolygót elérő minimális kis töredékét sem tudjuk hasznosítani, pedig az még elég alapszint) az megoldja a rengeteg energiát is. Néha belegondolok, hogy ha egy kis anyag teljes energiáját használhatnánk, mennyire sok nagyságrenddel több lenne az, mint ha elégetjük egy ilyenek... De hát, ősemberek, na, ez van.


De attól tartok, hogy ha már ott tartunk, hogy egy, a csillagoktól egészen változatos távolságban levő objektumban való élet sem elképzelhetetlen, akkor annyira nagyságrendekkel más a gondolkodásunk, hozzáállásunk, hogy reményünk sem lehet most itt, nekünk arra, hogy tippeljük, mi lenne. Jelen kis tudásunkkal meg lehet fogalmazni pár dolgot, de ennyi.



Számomra merőben ésszerűtlen a dolog és nem értem, miért akarnék én ilyet. Jó, szerinted cool, szerintem sokkal coolabb ésszerűbb helyen lakni.

2018. dec. 20. 23:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 anonim ***** válasza:
84%
Még csak most kezdjük megismerni az üstökösök pontos felépítését, de úgy tűnik, hogy elég porózus szerkezetű, tehát nem egyetlen monolit kő- és/vagy jégtömb. Biztos bele lehet fúrni, de nem biztos, hogy meg fogja tartani az alakját, ha egy nagyobb üreget vájnánk bele.
2018. dec. 21. 00:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 A kérdező kommentje:

#5:

Na, ez egy nagyon jó meglátás. Ilyen kis gondolatokra gondoltam, hogy meg lehetne vitatni. Pl. Wikipédia szerint egy átlagos üstökös térfogatának 60%-a légüres tér. És a kóma és csóva problémákról még nem is beszéltünk, hogy eleve megközelíteni egy ilyen nagyobb "követ" mennyire veszélyes, ugyanis a kóma egy mini-atmoszféraként funkcionál. És maga az összetétel sem mindegy, azért specifizáltam be szilikátásvány alapúra, mert talán, az én meglátásom szerint ezt lehetne a legkönnyebb megdolgozni és a legbiztonságosabb, már amennyire az előforduló elemeket vesszük figyelembe.

2018. dec. 21. 00:18
 7/20 anonim ***** válasza:
84%

Nem jó, könnyen szétesik. Nem tömör, nagyon laza.

Ezen kívül rossz pályán megy, és a mi területünkön nagyon gyors.

Akkor már inkább kisbolygó vagy hold.

2018. dec. 21. 00:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 anonim ***** válasza:
87%
Ha elvesszük a jeget, csóvát, stb., akkor kb. egy aszteroidánál lyukadunk ki, ami valóban egy fokkal jobb választás lenne.
2018. dec. 21. 01:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 EagleHUN ***** válasza:
84%

Akkor vegyük sorra az érveket és ellenérveket.


- Víz, levegő, üzemanyag: Nos a belső naprendszerben a kisbolygók és aszteroidák eléggé "szárazak". Az üstökösökben sok a víz is és egyéb hasznos anyagok. A vízből üzemanyag és levegő is előállítható. Sokkal értékesebb mint mondjuk egy ugyanekkora méretű és súlyú vas nikkel kobalt aszteroida. Ráadásul utóbbinál a bányászok levegőjét, vizét és az elszállításhoz szükséges üzemanyagot is oda kell vinni. Az üstökösnél nem. 2 pont az üstökösnek.


- Hideg: Azt ne gondoljátok hogy pl a Mars és jupiter közt keringő kisbolygó belseje melegebb mint egy üstökösé. Mennyivel 10, 20 fokkal? Hurrá a -240 től kell elszigetelnünk magunkat nem a -270 től.

Ez semleges pont, mert így is úgy is meg kell oldani a levegő és hőszigetelést.


- Bányászat: Valószínű mindenképp fogunk bányászni, és hatékonyabb ha porózusabb az anyag illetve nagy sebességgel tér vissza a naprendszerbe. Amit a pálya külső részén bányásztak befele jövet megfelelő pályán a megfelelő cél irányába tudják kilökni. Egy aszteroidánál vagy holdnál annyi az előny hogy ezt bármikor megtehetik de hátrány hogy több üzemanyag szükséges a megfelelő pályára állításhoz. Itt csak 1 pontot adnék az üstökösnek.


- Mint említettem aszteroidokon és holdakon több a bányászható nehéz anyag. Ez 1 pont a számukra az üstökös ellenében. Mert ezt a saját holdunkon is megtaláljuk, nem kell felvinni és közel a Földhöz könnyebb is bányászni, mint az aszteroidákon.


- Az üstökös nem stabil?: Hát azért csak egyben maradnak pár milliárd évig. Tényleg csak a túlzott nap és bolygóközelség árt nekik. Ha kellően nagyot választunk nem fog szétesni a bányászattól sem. Egy idő után meg el is fogyasztjuk teljesen. Nyilván az aszteroidok és holdak stabilabbak de csak egy nagyon kicsit, de azért az üstökös is kibírná az üregesítést. Ettől függetlenül a stabilitásból az aszteroidoknak megy 1 pont.


Eddigi pontozás alapján 3 az üstökösnek 2 az aszteroid/hold bányászatnak. Ha valakinek van még ilyen pontja tegye hozzá.


Szerintem jobban megérné üstökösön bányászkolóniát alapítani. Kastélyt/villát nem, az szimpla ostobaság.

2018. dec. 21. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 anonim ***** válasza:
87%

"Amit a pálya külső részén bányásztak befele jövet megfelelő pályán a megfelelő cél irányába tudják kilökni."

Igen, de egyrészt egy periódus több tíz vagy száz évet is jelenthet, másrészt a pálya távoli pontján nehezebb kapcsolatot tartani vele, utasításokat adni a gépeknek. (Emberes kitermelésre nem tudom, ki vállalkozna 50-100 éves időtartamra.)

Egyébként amit a külső szakaszon bányásznak, azt hova teszik addig? :)

2018. dec. 21. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!