Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Miért akkor kezdjük az új...

Miért akkor kezdjük az új évet, amikor?

Figyelt kérdés

Tegnap jutott eszembe ez a kérdés, hisz az új év kezdete nem köthető semmilyen természeti jelenséghez, annak ellenére, hogy a naptárakat és magát az időszámítást a Nap Földkörüli forgásából (akkori elmélet szerint ugye) származtatták, szóval "miért nem a másfél héttel korábbi Napforduló (vagy bármi más) jelenti az új év kezdetét?". Utána néztem, nem sok válaszra bukkanva.


A Gergely-naptár e téren nem csinált sokat, követte a Julián-naptárat, csupán ledolgozta annak csúszását és bevezette a "400 évente nincs szökőév" nevű történetet a csúszás csökkentésére.


A Julián-naptár szintén javarészt átvett volt, pontosítási változtatásokkal.


A Julián-naptár elődje a római naptár, ami eredetileg 10 hónapos volt és márciussal kezdődött, mielőtt dec. 31. és márc. 1. közé beiktattak 2 hónapot. A római naptár viszont nem a Naphoz, hanem a Hold állásához lett készítve, ami ugyebár az év mérésére nem a legjobb megoldás.


Szóval az a feltételezésem, hogy a Hold állásához tervezett naptár ugyebár pontatlan és újév napja a Nap szempontjából egy jelentéktelen napra esett, amivel a következő naptárak (Julián és Gergely) nem foglalkoztak, "megszokás" címszóval.


De ez csak az én elméletem. Van valami konkrét ISMERT oka annak, hogy legkésőbb a Gergely-naptár megalkotásakor nem igazították az új év kezdetét valami asztronómiai eseményhez?



2019. jan. 1. 10:40
 1/2 anonim ***** válasza:
37%

Eredetileg az "új év kezdete" a téli napfordulóra esett (azaz karácsonyra, mert eredetileg a karácsony a téli napforduló ünnepe volt és így az új év kezdete).

Amikor a Gergely-naptár bevezetésével csúsztatták el 7 nappal, hogy "behozzák" az eltérést a naptár és a valós idö közt, ezért tolódott el a csillagászati és a naptári év kezdete.

De az ortodox területeken a mai napig a régi rendszer van érvényben.

2019. jan. 1. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
65%
#1 A Gergely-naptárat elsőként alkalmazó országok is 11 napot ugrottak előre az időben (október 4-e után 15-e következet). Tehát nem ezért, és nem ekkor lett december 31 az év utolsó napja.
2019. jan. 1. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!