Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Miért a piros, sárga, kék a...

Miért a piros, sárga, kék a három alapszín?

Figyelt kérdés
Milyen szisztéma alapján lett ez a három szín az alapszín?

2019. jan. 10. 08:15
1 2 3 4
 21/36 A kérdező kommentje:

A kérdés eredetileg az volt, hogy miért PONT a piros, a sárga és a kék a három alapszín! Miért nem más pl.? Mi a szisztémája tehát, hogy az a három alapszín?


Nem az hogy kikeverhetőek e ezek a színek más színekből.


Egyébként a sárgán kívül kikeverhetőek.

2019. jan. 11. 13:33
 22/36 Wadmalac ***** válasza:
100%

Feladom, látom még mindig nem érted.


RGB keverésben igenis kikeverhető a sárga, zöld+piros.


Kisregényt írtam a kevert sínek, tiszta hullámhosszok és a szem receptorainak összefüggéséről.


De láthatóan potyára.

2019. jan. 11. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/36 A kérdező kommentje:
RGB-ben tudom hogy kikeverhető a sárga. Festésben már nem sárgát fog adni a piros és a zöld. Csak úgy mint ahogy a kék és zöld sem ad ciánt, csak ilyen iszlám zöld színt.
2019. jan. 11. 14:52
 24/36 anonim ***** válasza:

Cáfolom hogy a piros a zöld és a kék együtt fehéret ad.


Múltkor összeöntöttem cherrys vermouthot, (ami piros) mentalikört, (ami zöld) és blue curacaot (ami kék) és elkeverve bizony fekete volt.

2019. jan. 11. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/36 anonim ***** válasza:
30%

A sárga, kék, piros alapszínek akkor keverhetőek ki más színekből ha azok alapból olyan kevert színek amik tartalmazzák a kikeverendő akapszínt.

Az RGB pl. piros, zöld (kék+sárga) és kék, vagyis nem más mint a piros, sárga, kék színek csak más-más arányban.


#24 Ha löttyökről van szó az is gyakran megesik, hogy két színtelenből színeset kapsz. De az csak varázslat, meg némi indikátor.

2019. jan. 11. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/36 anonim ***** válasza:
51%
Az RGB-ben a kék+sárga nem zöld, hisz ott egymás ellenszínpárja. Ahogy a zöld+magenta és a piros+tíl is.
2019. jan. 11. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/36 Wadmalac ***** válasza:
51%

"Az RGB pl. piros, zöld (kék+sárga) és kék, vagyis nem más mint a piros, sárga, kék színek csak más-más arányban."

Hát, nem igazán.

Ott egy-egy hullámhossz tiszta szín az alap, tehát a zöld sem kevert zöld.

2019. jan. 14. 07:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/36 anonim ***** válasza:
51%

Téves a felvetés. A három alapszín a piros, ZÖLD (!!!) és kék. Bebizonyítom:


Ha három kört háromszög alakzatba rakunk, úgy hogy érintsék egymást, a piros és a zöld metszéspontjából kijön a sárga (mivel kék nincs benne, ezért ez a kéknek az ellenszínpárja), a zöld és kék metszéspontjából kijön a tíl (mivel piros nincs benne, ezért a pirosnak az ellenszínpárja), a kék és piros metszéspontjából kijön a magenta (mivel zöld nincs benne, ezért a zöldnek az ellenszínpárja), és a három szín közös metszéspontjából kijön a fehér).


Ha ezt negatívba nézzük (ellenszínpárba), akkor a körökbe kerülnek a tíl, magenta és sárga színek, a metszéspontba pedig a piros, zöld és kék színek.


Az olyan színek, mint narancssárga, citromzöld, tílzöld, tílkék, lila és rózsaszín elsődleges és másodlagos színből jön ki (pl. narancssárga = piros+sárga, citromzöld = sárga+zöld stb...)

2019. jan. 15. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/36 anonim ***** válasza:
0%

Az a lényeg, hogy sikerült a "mert csak"-nál is távolabb kerülni.


Nekem spektroszkópia témakörben magyarázta a tanár a piros-kék-sárga dolgot (az meg egy fényes témakör), és nagyon meggyőző volt (megpörgette a lapot) úgyhogy hittem neki. Később kénytelen voltam nyomdai alapismereteket tanulni, nem is igazán figyeltem de a cmyk témakör érdekes volt, egyszer sem mondták hogy alapszínek ezek, csak hogy ez vált be. Az rgb-t akkor sem értettem, bár használom, de olyanról nem tudok hogy lennének a fénynek "tiszta színei"... (mindegyiknek van saját hullámhossza nem?) úgy tudom ez is egy felosztási mód amit aztán jól lehetett alkalmazni a monitoron, de a legnagyobb haszna abban van, hogy pontosan meg lehet adni egy színárnyalatot számokkal, pl. hogy milyen zöld van a zászlónkban, meg hogy milyen az a benetton zöld, logóknál, zászlóknál fontos tud ez lenni, pont azért mert a szem emberenként máshogy érzékeli ugyan azt a színt, így meg egységesítve lett. Később az esztétika tanár szintén azt mondta, hogy sárga, kék, piros az alap. Nem hiszem hogy összebeszélt az elsővel, úgyhogy nálam 2-0 az állás.

Volt már ilyen kérdés sokszor itt, soha nem derült ki kinek van igaza. Talán mert a szín nem is létezik, az csak egy érzet. :D

"A fény színe olyan fiziológiai érzet, amelyet a látható optikai sugárzás kelt, méghozzá a hullámhosszától függő minőségben." [link]


Mindegy. Legyenek elsődleges meg alapszínek. Csak egy elnevezés amit kitaláltunk. És akkor így mindenkinek igaza lesz. [link]

2019. jan. 15. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/36 Wadmalac ***** válasza:
51%

"de olyanról nem tudok hogy lennének a fénynek "tiszta színei"... (mindegyiknek van saját hullámhossza nem?)"

Igen, de ott a lehetőség a több hullámhossz együttes látására, szintén egyetlen színként.

A "tiszta" fogalma itt a monokróm, egyetlen hullámhosszra értendő.


És ilyetén értelemben fényből a "tiszta" piros, kék és zöld alapszín nem keverhető ki más hullámhosszokból.


Igazán csak itt van értelme a dolognak fizikálisan megfoghatóan. A kivonó színkeverésnél, például festékek, ilyen szétválasztás nem működik, valódi, hullámhosszra monokróm színeket mutatóak szerintem nem is léteznek, de ha lenne is, monokróm alapokból kivonással semmi nem marad.

2019. jan. 15. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!