Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Szerintetek ez még mindig...

Szerintetek ez még mindig ugyanannyit érne?

Figyelt kérdés

Filozófia.

Van egy gitarunk. Hatalmas eszmei értékkel bír, mert pl. ez volt xy banda híres gitárosának legelső gitárja, amin tanult.

Nos.

Ezt a gitárt lerakjuk egy asztalra.

Emellett a gitár mellett ott van az összes alkatrésze, amiből fel lehet építeni. Az kb. alig kerül

pár száz dollárba összesen.

Most restaurálás miatt elkezdjük kicserélni azokat az alkatrészeket, amik már ütöttek-kopottak. (Mert ez volt a restaurálás célja, hogy a kicsit is rosszul működő alkatrészeket kicseréljek)

Végül azon vesszük észre magunkat, hogy minden alkatrészt felhasznaltunk, mindent kicseréltunk.


Most az a gitár mennyit ér?


(Igen, Theszeusz ihletett meg)



2019. márc. 19. 19:45
1 2
 1/15 Ozmium42 ***** válasza:
83%
Szerintem nem fér bele a restaurálásba, hogy kicserélgetsz benne alkatrészeket, egyáltalán.
2019. márc. 19. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 A kérdező kommentje:

Igen, tudom. Elméleti kérdés.

Ezt a kommentet akartam ezzel a zárójelben adott instrukcióval megelőzni:

(Mert ez volt a restaurálás célja, hogy a kicsit is rosszul működő alkatrészeket kicseréljek)

2019. márc. 19. 20:03
 3/15 EagleHUN ***** válasza:
100%

Az eszmei érték mellett a működőképesség rendkívül befolyásoló tényező. Azaz egy nagyon ritka valami sem ér sokat ha nem működőképes. Lehet hogy egy működőképes kevésbé ritka cucc többet ér.


Szóval. Ha egy alkatrész valóban rossz és tudsz pont ugyanolyat de jót szerezni bele (akár használtat is!) esetleg odaillő újat, akkor megérheti kicserélni. Attól nem veszt sokat az értékéből.


Ha viszont tömegesen kellene benne alkatrészt cserélni akkor jobb ha meghagyod múzeumba, kiállításra, dísztárgynak, stb... úgy fog többet érni.

Mert nem egy újat kell építened!

2019. márc. 19. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem maga a tárgy, hogy ki használta, pont az a lényeg. Tehát én nem cserélgetném ki, mert pont az nem növeli, hanem levon az értékéből. Mert az úgy már nem ugyanaz a hangszer. Meg az is milyen retró már , hogy régi és kopott , sok időt megélt alkatrészek vannak benne:) Szóval ha az ő hangszerét akarod áruba/árverésre bocsájtani, akkor szerintem nem cserélhetsz le benne semmit. Merthogy tényleg az is "mekkora flash" (mekkora fless/királyság,rajság:)), hogy érződik rajta, hogy kicsit bizony megcsócsálta az idő vasfoga. Tehát érződik az is rajta a hangzásból is, hogy milyen régi, hogy ez bizony sok időt látott; és már nem új a hangzása, ez is milyen klassz, értékes dolog. Emellett tényleg nem is olyan fontos, hogy egyáltalán szóljon valahogy mert pl tegyük fel, egy énekesnek a bézbólsapkája...:) Na, annak is van értéke, mégsem játszanak rajta. :) Tehát ha pl annyira rosszul szól, akkor lehet belőle így értékes műtárgy:) Lehet az is, hogy aki megkapja, olyan nagy becsben fogja tartani, hogy nem is mer majd hozzányúlni, hanem csinál neki valami szentélyt:) És akkor nem nyúl hozzá, csak nézegeti:) Mert pl a B énekesnő imádja C énekesnőt, és egyszer valaki, aki volt C-nek olyan koncertjén, amikor bedobálta, elosztogatta a rajongóinak a koncerten a táskáit, na és akkor aki C-nek és B-nek is rajongója, őneki is sikerült elkapnia így egy táskát, és odaadta B-nek azt a táskát ajándékba, valamiért úgy érezte, hogy az a tatyó a B-nél jobb helyen lesz, vagy őt illeti meg. És akkor a B mondta, hogy azt a táskát ő nem fogja használni, de egyébként nagyon hálás volt annak, aki adta:) Szóval én azt hiszem, hogy pl itt is arról van szó, hogy akkora nagy becsben tartja, hogy nem feltétlenül akar majd vele eljárkálni:)
2019. márc. 19. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 TappancsMancs ***** válasza:
100%

Ha minden ki van cserélve akkor az nem ugyanaz, hanem egy pontos másolat, egy rekonstrukció, mivel az eredeti nem volt teljesen ép.


Muzeálisan minden itt elhangzottnak megvan a maga lehetősége és értelme, és példák is vannak rájuk.

2019. márc. 19. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 TappancsMancs ***** válasza:
100%

Ja és mennyit ér? Egy szakszerű rekonstrukciónál is van többlet érték, csak nem annyi mint az eredetinél.


Még a szakmai hitelessége is számít, vagyis többet ér egy tényleg ugyanolyan technológiával és anyagokból készült gitár, mint egy csak formailag és kinézetre azonos.

2019. márc. 19. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:

Ez tárgyakkal szerintem nem izgalmas.


Sokkal érdekesebb neurobiológiai kérdés:


Van az agyad, mint öntudat... és az elpusztuló neuronokat folyamatosan helyettesítjük őssejtekkel. (Erre ma már vannak technikák)


A sejtek beintegrálódnak a rendszerbe.


Egy napon az összes neuron ki lesz cserélve az agyadban.


Csak egy replika leszel? Másrészt mi lesz az öntudatoddal? Nyilván mindenki agyában keletkeznek manapság is neuronok ezrei, ez tény... de vajon megmarad az az öntudat amit magadnak nevezel, vagy eltűnik az utolsó sejttel?


Sajnos filozófiailag lehetetlen belátni, mert tök ugyan úgy fog beszélni egy teljesen kicserélt agy, mint az eredeti.


Véleményem szerint lassú regenerációval maga az öntudat is megmarad, mert mindig integrálódnak a rendszerbe a sejtek. A tudat csak dinamikusan fejlődik, ahogy a hippocampusban születő sejtek.


Ezen felül szerintem még ki is terjeszthető, különféle agy-gép interfészekkel.

2019. márc. 20. 01:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 Wadmalac ***** válasza:

"Egy napon az összes neuron ki lesz cserélve az agyadban.


Csak egy replika leszel?"


Összevetném azért a gitár muzeális érték kérdésével.

A gitárnál az azonosság a fontos.


A fejlődő test esetében az azonosság maximum folyamatosság lehet, azonosság nem. Mire az összes sejted lecserélődött, csecesmőből kiskamasz lettél, ami egyértelműen nem azonos. :)

2019. márc. 20. 08:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
100%

Az ilyen eszmei értékű tárgyak számomra bálványimádásnak tűnnek.

Nem hasznos/észszerű, ergo vallás.

(Monjuk én szélsőségesen funkcionalista vagyok.)


Egyébként annyit ér, amennyit megadnak érte.

Az meg attól is függ, hogy hogy "tálalod" a felújítás mikéntjét.

2019. márc. 20. 09:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 Wadmalac ***** válasza:
100%
Hát mondjuk John Lennon cigarettahamujáért kiadni 20.000 dollárt nekem fura.
2019. márc. 20. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!