Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Az atomerőmüvekben a kiégett...

Az atomerőmüvekben a kiégett fűtőelemek is sugároznak akkor azt már miért nem tudják felhasználni? Más fajta sugárzást bocsát ki vagy miért?

Figyelt kérdés

#sugárzás #Atomerőmü
2019. ápr. 4. 09:39
1 2
 1/15 Gyépésmérnök válasza:
Mert nem közvetlenül a sugárzás adja a hőenergiát hanem a szabályozott láncreakció, ami ha a fűtőelem "kiég", egyszerűen leáll.
2019. ápr. 4. 09:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 A kérdező kommentje:
Ezt kifejtenéd kicsit bövebben hogy akkor ott miből származik a hőenergia.
2019. ápr. 4. 09:59
 3/15 anonim ***** válasza:
Az atomerőművekben is hasonló elven állítják elő az energiát, csak a fűtőanyag atommaghasadásból felszabaduló hő adja, amit a hűtővíz felforral,gőzzé alakítják és ez a gőz hajtsa a turbinákat, amivel áram gerjeszthető. Nyilván megvan a fűtőelemeknek a kinyerhető élettartama.
2019. ápr. 4. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
100%
Ahhoz már túl gyengén sugároz hogy felforralja a vizet a turbinákhoz. De ahhoz még elég erősen hogy megöljön egy élőlényt..
2019. ápr. 4. 10:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 Wadmalac ***** válasza:
91%

A fűtőelemben lévő hasadóanyag töredéke használódik csak fel, mire cserélni kell, egyszerűen ma iylwen rossz hatásfokkal tudjuk csak kinyerni belőle az energiát.

Elvileg újradúsítva még 4-5 körre elég lenne a benne lévő hasadóanyag, de a reciklálást már erősen radioaktív sugárzó cuccal kéne megcsinálni, ami ma nem megvalósíthatatlan, de veszélyes és gazdaságtalan.

Ma.

Azok a fűtőelemek száz év múlva esetlegesen újra bekerülhetnek a felhasználásba, kell hozzá némi technikai fejlődés, hogy ezt megérje megcsinálni. Eme fejlesztésekre az ipar jelenleg nem motivált, uránunk még nem fogy annyira, mint az olaj.

2019. ápr. 4. 10:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:

Talán megérted, ha elolvasod a következő linket:

[link]

Lényegében arról van szó, hogy a felszabadult neutronok nagy része amúgy sem vesz részt a folyamatban, elszáll, anélkül, hogy másik uránatommal ütközne.

Amelyik viszont megteszi azt, nem mindegy, hogy talál e egy könnyen hasadó u238-at, vagy egy már stabilabb izotópot talál el, amelyik nem hasad tovább, ezért kell erősen feldúsítani a fűtőelemet.

Az első atombomba során voltak kételyek, hogy sikerült e a megfelelő tisztaságot előállítani és a bomba két felének az egymáshoz csapása is nagy sebességgel kellett történjen, itt sem voltak biztosak az eredményben, ugyanis ha lassan közelít egymáshoz a két darab, akkor közben történget a maghasadás és azok az atomok, amik már kettéhasadtak, a továbbiakban fékezik a folyamatot.

Ha ez elér egy szintet, akkor a láncreakció leáll, vagy be sem indul.

Néhány százalék elég és a láncreakció már nem tartható fent.

2019. ápr. 4. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:

Az atomerőművek fűtőanyaga betöltéskor általában 4-5% U235-öt és 95-96% U238-at tartalmaz. Üzem közben az U235- hasadása adja az energiát, e mellett némi U238 is hasad illetve "elbomlik".


A kiégett fűtőelemben 1% körüli az U235 tartalom, 90-92% az U238 a maradék 7-9% az mindenféle egyéb anyag, hasadványok, leányelemek ( nevezd ahogy akarod, a fenti linkben is szerepel ez 35 elem 200-féle izotópja vegyesen) meg némi ólom.


Ebből az 1% U235 és a 90-92% U238 az újra felhasználható lenne. A fő gond, hogy ezek az anyagok teljesen véletlenszerűen vannak elrendeződve a néhai urán-dioxid pasztillákban.


A hasadási maradványok javarészt radioaktívak, alfa és béta bomlással elbomlanak és ez energiafelszabadulással jár. Viszont ennek a mértéke sokkal-sokkal kisebb, mint a maghasadáskor felszabaduló energia. A láncreakcióban részt vevő anyag brutális hűtés nélkül simán elolvadna ( mint Csernobilban) míg a kiégett, láncreakció nélküli fűtőelemeket Pakson simán a szabad levegő áramlásával hűtik - a felszabaduló energiák nagyságrendje között is jelentős eltérés van.


A használt fűtőelemből kinyerhető tisztán az U235 és U238 is amit újra fel lehetne használni új fűtőanyaghoz. Kinyerhető az urán-plutónium keverék amit fel lehet használni MOX fűtőanyaghoz. Semmilyen technikai akadálya nincs ennek. Gazdasági akadálya viszont van, ez a folyamat bonyolult és költséges e miatt jóval drágább, mint újra uránt bányászni és dúsítani vagy fegyvertisztaságú uránból erőművi fűtőanyagot csinálni.

Leginkább e miatt nem hasznosítják egyelőre.

2019. ápr. 4. 22:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 A kérdező kommentje:
Tehát akkor lényegébben az a probléma hkgy a kiégettek sugároznak csak elhanyagolható mértékben ahoz képest amit a még nem kiégettek bocsátanak ki 'müködés' közben
2019. ápr. 5. 08:13
 9/15 anonim ***** válasza:
Nem egészen, mert továbbra is nagy a sugárzás mértéke, csak már nem elegendő ahhoz, hogy fel lehessen használni.
2019. ápr. 5. 08:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:

Úgy tudod elképzelni, hogy kinyitsz egy ásványvizes palackot, és megiszod a tartalmát. Ha utána alaposan megnézed, látod, a falán van még víz. Ha a te kérdésedet teszem fel itt, akkor az úgy szól: miért nem iszod ki a vizet a palackból, hiszen még van benne. A válaszod: mert nem tudom. Ugyanez a helyzet a fűtőelemmel.

Egy kis különbség, hogy te a víz 99%-át megittad, mert a víz és a palack ilyen. A fűtőelemben egynél sokkal több százalék marad, nem tudjuk értelmesen kiszedni. Ezt a szakértők bonyolult egyenletekkel is ki tudják fejezni, de ettől még ugyanazt mondják.

2019. ápr. 5. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!