Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Ha a fotonnak nincs nyugalmi...

Ha a fotonnak nincs nyugalmi tömege, akkor miért nem mehet 300k m/s-nél gyorsabban?

Figyelt kérdés
Vagy ha mehet, akkor mégis miért ennyi a c értéke? Hobbiból és puszta kíváncsiság szintjén foglalkozom a fizikával, ne hurrogjatok le, ha komplett hülyeséget kérdeztem.

2019. máj. 29. 23:41
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
32%

Hobbiból ne foglalkozz relativitás elmélettel, ez annál keményebb dió.

A foton (és általában az elektromágneses sugárzás) sebességét az elektromágneses tér szabályaiból számolták ki.

Dávid Gyula tartott erről egy nagyon jó előadást.

2019. máj. 30. 02:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
100%
Fogd fel úgy, hogy minden és mindenki fénysebességgel közlekedik a tér-idő koordinátarendszeren. A fotonok a tér tengellyel párhuzamosan közlekednek fénysebességgel, mások pedig nem.
2019. máj. 30. 03:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
100%

#2


"Ez semmiből nem következik, nem lehet semmiből kiszámolni, levezetni, hanem ez a tapasztalat."


Whatttt?


Nabla kereszt Nabla kereszt B-t felírod Maxwell egyenletből, átírod Laplace operátorra, meg Nabla (Nabla pont Cucc) -ra, ami 0, aztán beírod a curl E-s Maxwell törvényt és páff.

Kijön az hogy elektromágneses hullámok cucc-cal tudnak menni, ami adott paraméterekre konstans.

2019. máj. 30. 08:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 Wadmalac ***** válasza:
100%

#2, #3: szerintem ez a kérdező jelen ismereteihez kicsit sűrű szirup.


A foton azért tud 300 000 km/s sebességgel menni, mert NINCS nyugalmi tömege.

Semmi nem tudja ezt a sebességet elérni, ami tömeggel rendelkezik. Ezért is határsebesség.


Miért pont ennyi?

Hát igen, ehhez tényleg kell a rel. elmélet, annak a számításai. Az meg nem egy gyors uzsonna.

2019. máj. 30. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 A kérdező kommentje:
Koszi Wadmalac. :)
2019. máj. 30. 12:00
 6/17 anonim ***** válasza:
26%

Nos, akkor megismétlem: Semmilyen fizikai törvényből nem következik, és nem számolható ki, hogy mennyi a c értéke, illetve az sem, hogy a c határsebesség, és semmi sem lépheti túl. És az sem, hogy a c minden vonatkoztatási rendszerből nézve c. Ez egyedül a tapasztalatból következik.


A Maxwell egyenletekből sem következik. Azok csak egy összefüggést teremtenek a permittivitás, a permeabilitás és a c között. De sehol nincs bennük, hogy a c MINDEN vonatkoztatási rendszerből nézve ugyanaz kell legyen. Ha következne, akkor talán Einsteinnek nem kellett volna megírni "A mozgó testek elektrodinamikája" című kis szösszenetét.


Ha a Maxwell egyenletekből mindez kijönne, akkor nem állt volna lesokkolva a világ a Michelson-kísérlet eredménye előtt.


És most lehet törölni, és tovább terjeszteni a sötétséget.

2019. máj. 30. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:

[link]

és:

[link]

2019. máj. 30. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 Wadmalac ***** válasza:
100%

"Nos, akkor megismétlem: Semmilyen fizikai törvényből nem következik, és nem számolható ki, hogy mennyi a c értéke, illetve az sem, hogy a c határsebesség, és semmi sem lépheti túl. És az sem, hogy a c minden vonatkoztatási rendszerből nézve c. Ez egyedül a tapasztalatból következik."

Oké, hogy empirikus alapokról indul, de a rel. elmélet erre építkezik és az meg működik.

Szóval ez a határsebesség igenis szerves és bizonyított része a fizikánknak.


Amúgy én sem értem, miért lehetett törölve.

2019. máj. 30. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:

#6 whattt

Én nem is mondtam hogy a c határsebesség big medzsik.

Csak azt mondtam h Maxwell ből következik az hogy az EM tered annyival terjed. Mivel a foton definíció szerint az EM tér része, ezáltal ő is annyival megy.


Szó sem volt nálam koordináta transzformációról

2019. máj. 30. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:
50%

Wadmalac: De a rel elm nem pont azért született meg, mert volt egy tapasztalati jelenség (a fénysebesség állandósága)? És ennek megmagyarázására született az elmélet. Nem pedig az elméletből vezették le, hogy a fénysebesség állandó.



Kedves "Whattt": A Maxwellből az következik, hogy létezik elektromágneses hullám, ami 1/gyök(epszilon*mü)-vel terjed, és ez épp megegyezik a c-vel, tehát a fény is nagy valószínűséggel EM. Ez oké.


De a kérdező azt kérdezte, hogy a fény miért nem lehet gyorsabb, mint a 300 000, és hogy a c miért annyi, amennyi.


A Maxwell egyenletek szerint lehetne akár más is, sőt, másnak is kéne lennie, ha egy mozgó vonatkoztatási rendszerből nézzük. Pont ezt nem magyarázta meg a Maxwell, ezért kellett a relativitás.


Azt meg, hogy a c (vagy az epszilon, vagy a mű) miért pont annyi, amennyi, azt meg aztán végképp nem magyarázza meg semmi, az csak tapasztalat.

2019. máj. 30. 17:32
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!