Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Ha levegőt veszünk és kifújjuk...

Ha levegőt veszünk és kifújjuk annak mennyi a CO2 tartalma?

Figyelt kérdés
Azon gondolkodtam, hogy a globális felmelegedést nem is a gyárak, autók stb. okozzák hanem mi emberek. Bár lehet baromság amire gondolok, mindenesetre szeretném kiszámolni hogy 7milliárd ember 1 levegővétele mennyi CO2-t bocsájt ki.

2019. júl. 22. 18:00
1 2 3
 11/29 anonim ***** válasza:

"Ilyen levegőt hosszabban belélegezve már veszélyes is lehet, súlyos tünetekhez illetve ájuláshoz vezethet!"

Úristen!

Nekem meg a jogsi elsősegély tanfolyamán azt tanították, hogy ezzel a kilélegzett levegővel kell újra éleszteni a klinikai halál állapotában lévő sérültet, szívmasszázzsal együtt.

Akkor rosszat teszek vele neki?

2019. júl. 23. 15:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/29 A kérdező kommentje:

Nos :D

Szóval egy forrás alapján: 1 lélegzet kb 36mg CO2

Egy ember kb 15x vesz levegőt átlagosan.

1 perc alatt akkor: 540mg

1 nap alatt kb: 700 000mg = 700g


7milliárd ember 1 nap alatt = 4 900 000 000 000 g = 4millió 900ezer tonna


Úgy látom a népesség növekedést kellene megállítani (bár fogalmam sincs most ezt a szám sok vagy kevés :D)

2019. júl. 23. 16:25
 13/29 anonim ***** válasza:

7es: bár nem én írtam amire válaszoltál, de valóban ájuláshoz vezethet az is ha a saját kilélegzett levegődet lélegzed újra be (pl. zsákba kifújod majd visszaszívod a levegőt). Próbáld ki ha nem hiszed ;)

Ha valakit újra kell éleszteni, akkor tökmindegy hogyan csinálod, neki már mindegy, ártani nem árthatsz neki... Kevés ember jár sűrített levegővel a hóna alatt, ezért mivel más lehetőség nincs, a kilélegzett levegővel tudod csak újraéleszteni az illetőt.

2019. júl. 23. 17:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/29 EagleHUN ***** válasza:

"Nekem meg a jogsi elsősegély tanfolyamán azt tanították, hogy ezzel a kilélegzett levegővel kell újra éleszteni a klinikai halál állapotában lévő sérültet, szívmasszázzsal együtt.


Akkor rosszat teszek vele neki?"


Nem mert az illető nem ezt lélegzi egész nap!


Másrészt direkt nagy levegőt veszel annyit amennyire nincs is szükséged! Mivel kettőtök helyett kell lélegezned! Így a kifújt levegő CO2 tartalma is jelentősen alacsonyabb az oxigéntartalma meg magasabb!


Továbbá a CO2 -nek van olyan hatása is hogy légzésre sarkallja az emberi szervezetet. (Tiszta oxigénben le is állhat a légzése valakinek!)


Szóval úgy akartam írni hogy hosszútávon vannak ilyen hatásai. Ha valaki mondjuk zárt szellőzetlen helyen egész nap ezt lélegzi!


Lásd a mellékelt linkeket ahol a Toxicity mellett az ábrán az 5% CO2 lila színnel van jelölve és a lila színű bejegyzések a figura mellett a következőek:

- Dizziness

- Confusion

- Headache

- Shortness of breath


Jó az eszméletvesztés az már piros szín ami 8%+ -ot jelent.


Szóval amit direkt kifújunk újraélesztésnél az még tök jó az illetőnek.


De mondjuk egy futó vagy úszó verseny közben ahol felélted már a saját oxigéntartalékaid és zihálsz ne kezdj el valakit újraéleszteni, az már nem biztos hogy olyan jó lesz.


Kis részben ezért is ajánlott a szívmasszázst és lélegeztetést megosztani legalább 2 ember közt felváltva (ha van rá ember).

2019. júl. 23. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/29 EagleHUN ***** válasza:
100%

"7milliárd ember 1 nap alatt = 4 900 000 000 000 g = 4millió 900ezer tonna


Úgy látom a népesség növekedést kellene megállítani (bár fogalmam sincs most ezt a szám sok vagy kevés :D)"


Nos pl ehhez tudod hasonlítani:

"az emberi tevékenységgel összefüggésben globálisan összességében 32 190 millió tonna szén-dioxid kibocsátás valósult meg 2015-ben"


Forrás:

[link]

2019. júl. 23. 18:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/29 sadam87 ***** válasza:

"De mondjuk egy futó vagy úszó verseny közben ahol felélted már a saját oxigéntartalékaid és zihálsz ne kezdj el valakit újraéleszteni, az már nem biztos hogy olyan jó lesz."

Mondjuk ha épp nincs más, aki újraélesszen, akkor inkább de. Különben (ha nincs légzése) akkor eléggé meghal, annál rosszabb nagyon nem lehet. Egyébként az sem mindegy egyébként, mennyi időre van kitéve az illető a magas szén-dioxid koncentrációnak.

[link]

"Tiszta oxigénben le is állhat a légzése valakinek!"

Nem vagyok biztos benne, hogy értem hogy miért állna le a légzés tiszta oxigén belélegzése miatt.

2019. júl. 23. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/29 sadam87 ***** válasza:
Pontosabban biztos, hogy nem értem. :D Persze attól lehet, hogy így van, de azért érdekelne a magyarázat.
2019. júl. 23. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/29 EagleHUN ***** válasza:
#16 ok jogos.
2019. júl. 23. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/29 A kérdező kommentje:

EagleHUN

(cikket nem tudom olvasni mert előfizetéshez van kötve)

közel 33 millió tonna CO2 2015-ben (biztos hogy az millió, kevésnek tűnik)


de csak az emberek kilélegzése juttat 1 év alatt (ha jól számoltam ezidáig) közel 1milliárd 800millió tonna CO2-t


(Biztos hogy 36mg CO2 van egy kilélegzésbe átlagosan :D, kicsit nagynak tűnik ez a szám)

2019. júl. 23. 22:11
 20/29 dellfil ***** válasza:
100%

Csak közbevetőleg: Nem 32 millió tonna, hanem 32 190 millió tonna. Olvasd: "harminckettőezer-százkilencven" millió tonna. Vagy ha így jobban érted: 32 milliárd 190 millió tonna. (Egy milliárd egyenlő ezer millióval!)

Tehát ha az emberi lények által kilélegzett napi cirka 5 millió tonna CO2 összehasonlításra kerül a más tevékenységeinkből származó évi 32 milliárd tonna CO2-vel, akkor azt kapjuk, hogy... Na számoljunk! (Elég az egyszeregy. :D)

365 x 5 = 1825 - 1 milliárd 800 millió

Ez hány százaléka a 32 milliárdnak? Nos 0,6 %

Ha igazak - nagyságrendileg(!) - adatok, akkor bátran kijelenhetjük, hogy egy százalékát sem adja az emberiség tüdőből, az általa összesen kibocsájtott CO2-nek. :)


dellfil

2019. aug. 16. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!