Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Párbeszédek helyesírása: mi...

Párbeszédek helyesírása: mi van akkor, ha a kommentár így ékelődik be?

Figyelt kérdés

Van ugye ez a kétfajta beékelődő eset:


1. − Nos, Neo, a kék kapszulát választod − azzal Morpheus kinyitotta a bal markát −, vagy a pirosat?


Itt vesszőnél ékelődik be a kommentár, két tagmondatot választ el. Kommentár kisbetűs, vessző hátrasorolódik.


2. − A statisztikáink bizonyítják. − A diagnoszta hátra se nézett beszéd közben. − Minden harmadik epizódban rákos a betegünk.


Itt egy pont után ékelődik be a kommentár, két mondatot választ el. Kommentár nagybetűs, pontok kitéve.


De mi van akkor, ha a beékelődő kommentár nem vesszőnél, de még csak nem is pontnál töri ketté a mondanivalót?


Ilyesmire gondolok:


– Már megbocsáss, hogy megkérdezem, de... – A férfi hangja elegáns óvatossággal duruzsolt, majd hirtelen hitetlenkedő mélységbe zuhant. – …ez most komoly?


Ilyenkor kellenek a ...-ok vagy elhagyhatók? A kommentár vajon kisbetűs vagy nagybetűs? És van-e utána pont?


Neten semmit nem találtam, tudtok esetleg erről valamit?


Előre is köszi :) !



2019. aug. 2. 15:40
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

"Ilyenkor kellenek a ...-ok vagy elhagyhatók?"

Elhagyható, nincs különösebb szerepe itt, még zavaró is. A beékelt szövet pedig nem külön mondat, nem nagybetűs és pont sem kell a végére.


– Már megbocsáss, hogy megkérdezem, de – a férfi hangja elegáns óvatossággal duruzsolt, majd hirtelen hitetlenkedő mélységbe zuhant – ez most komoly?

2019. aug. 2. 16:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
Az "Ez most komoly?" Elé nem kell. Szerintem a "De" után maradhat. Nekem így pontokkal olyan érzés, mintha tartott volna egy kis szünetet a kérdés előtt. Pontok nélkül folyamatos beszédként jelent meg bennem, nekem pontokkal jobban kifejezi az érzelmeket.
2019. okt. 28. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!