Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Mennyire helyes az a kifejezés...

Mennyire helyes az a kifejezés, hogy lángra lobban a szikra?

Figyelt kérdés

Sokan használják így, de igazából nem maga a szikra lobban lángra, hanem a szikra az éghető anyagot lobbantja lángra.

Továbbá a szikra lángja sem helyes szerintem, mert valójában a szikra által okozott tűznek van lángja.

Vagy nem jól gondolom?


2020. jan. 2. 16:39
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

A tudománynak gyakran semmi köze a nyelvhez, nyelvjárásokhoz.


Amúgy meg könnyen ráhúzható. Szikra következménye láng, amely fellobban...

2020. jan. 2. 16:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%

“Továbbá a szikra lángja sem helyes szerintem, mert valójában a szikra által okozott tűznek van lángja.”

Tehát a szikra lángjának. Hiszen a szikra okozza azt.

Te ugye abba is belekötsz, ha valaki a kockás füzetet egy szimpla papírboltban nem négyzetrácsosnak nevezi?

2020. jan. 2. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%
"Szikrából lesz a láng!" (Lenin elvtárs jelszava.)
2020. jan. 2. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%
Úgy szoktam mondani a Kedvesemnek, hogy lángra gyújtotta a szikrát a szívemben. Na erre mit lépsz? Ha egy éghető anyag gyulladt volna meg a mellkasomban, most nemigen írnék semmit, de mégis írok. Azaz nem kell mindenben szőrszálhasogatónak lenni.
2020. jan. 2. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%

Egy fizikai jelenségekről szóló tudományos cikkben problémás lenne, de a mindennapokban nem érdemes ennyire komolyan venni.


Lazán kapcsolódik:


"Az az igazság, hogy a leíró irodalom nagyon ritkán precíz. II. Olaf Quimby, Ankh Patríciusának uralkodása alatt becikkelyeztek egy törvényt, hogy megszüntessék ezt a gyakorlatot és némi tisztességre kényszerítsék az elbeszéléseket. Így, ha a monda azt állította a nevezetes hősről, hogy „mindenki az ő tetteit zengi”, minden mesemondó, aki valamire is becsülte életét, sürgősen hozzátette, hogy „kivéve néhányan a szülőfalujában, akik hazudósnak tartották, meg még egy csomóan, akik soha a büdös életben nem is hallottak róla”. A költői hasonlatot szigorúan ilyesmikre korlátozták: „hatalmas csataménje olyan sebes volt mint a szél egy viszonylag csöndes napon, mondjuk, kábé Hármas Erősségű” és az esetleges pongyola megfogalmazást a szeretett nő arcát illetően, miszerint ezer hajót bocsátottak tengerre érte, bizonyítékokkal kellett alátámasztani, s jaj volt a költőnek, ha vágyának tárgya a legkevésbé sem hasonlított egy üveg pezsgőre.

Quimbyt végül egy mogorva költő ölte meg a palotatéren rendezett kísérlet során, aminek az volt a célja, hogy eldöntsék egy vitatott szólás, nevezetesen „A toll erősebb mint a kard” pontosságát, és emlékére a mondást a következőképpen egészítették ki: „de csak akkor, ha a kard nagyon kicsi és a toll nagyon hegyes”."


Terry Pratchett: A mágia fénye

2020. jan. 2. 23:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:
Értem, miért mondják így ezeket, de akkor is furcsa kicsit.
2020. jan. 2. 23:38
 7/10 BringaManó ***** válasza:
100%
Nyugi, csak neked.
2020. jan. 3. 00:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
100%

Az nem furcsa, hogy ...

"csöpög a csap": hát nem a csap, hanem a víz

"elcseppen az orrod": nem az orrod ...

"felkel/lenyugszik a nap/hold": semmi ilyet nem csinál

stb, stb

2020. jan. 4. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
100%

#8, dehogynem!

De még mindig az a legfelháborítóbb, hogy egyesek képesek azt mondani, hogy “szívből szeretlek”! Cöhh...szívből max az aorta jön, nem egy hormonok által az agyban keletkezett biológiai-kémiai folyamat eredménye. Nem is értem, mit kèpzelnek az ilyen emberek.


(Irónia, mielőtt kötözködni kezdenétek)

2020. jan. 4. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Jogos, amiket írtok. Igazából nem is kellett volna rákérdeznem, de elsőre nekem tényleg nem tűnt annyira természetesnek ez a kifejezés.
2020. jan. 5. 12:03

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!