Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Helyes, vagy helytelen az...

Helyes, vagy helytelen az alábbi két kifejezés használata/írásmódja?

Figyelt kérdés

Az helyes nyelvtanilag, ha azt írom, hogy "ez alatt arra gondolok, hogy...", vagy csak az a helyes, ha így használom: "ez alatt azt értem, hogy..."?

A másik pedig, hogy a sok óra egyben van, vagy külön, ha úgy írom, hogy pl. "sok óra várakozás után elindultam haza"?

Előre is köszönöm.


2015. dec. 14. 23:19
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Nyelvtanilag helyes mindkét kifejezésmód. Esetleg az első eset egy kicsit furán hangzik, de nyelvtanilag helyes. Szerintem használható az is köznyelvben, hiszen mi alakítjuk a nyelvünket.

A "sok óra" kifejezés külön írva helyes, akármilyen szövegkörnyezetben is használjuk.

2015. dec. 14. 23:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 BringaManó ***** válasza:
46%

Természetesen mindent szabad, az asztalra is mondhatom, hogy szék, meg azt is mondhatom, hogy egy kaptafa alatt megoldottam több dolgot... De az "ez alatt arra gondolok" kifejezés véleményem szerint (egyelőre) csak nyelvbotlásnak "jó", két kifejezés összekeverése, szerencsére még nemigen hallottam. (OK, persze látom, hogy erre is ki lehet kaparni példákat a gugliból...)

Ha esetleg elterjed – miért ne, minden megtörténhet –, akkor majd nekem is meg kell szoknom, és akkor már másképpen kell róla nyilatkoznom...

(Ahogyan sajnos már mondhatjuk, hogy leinformálok valakit, pedig de rühellem ezt a kifejezést.)

2015. dec. 15. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
"De az "ez alatt arra gondolok" kifejezés véleményem szerint (egyelőre) csak nyelvbotlásnak "jó", két kifejezés összekeverése" - szerintem is. De én már hallottam jópárszor.
2015. dec. 15. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Bringamanó! Azt ne mondd, hogy egy kaptafa alatt, mert az is értelmetlen! Egy kaptafára készült válaszokkal dobálózhatunk, de mindjárt egy kalap alá véve a dolgokat vesézzük ki, hogy mondjuk helyesen ezeket a hasonlatokat!


Ha meg irónia volt csak a kaptafád, akkor elnézést.

2015. dec. 15. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 BringaManó ***** válasza:
igen, az egy példa akart lenni a hibás ("nyelvbotlásos") kifejezésre
2015. dec. 15. 23:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!